JIH – PLZ 1:2 – Indiáni dobyli horký nováčkovský led!

Plzeň – Západočeši se poprvé po návratu Dukly do extraligy představili na jejím ledě a začali dobře, ujali se v úvodní části vedení. Na další trefu se čekalo až do třetiny poslední, zde přidaly gól oba celky a Západočeši se tak domů vracejí se všemi body.

22., pá 17.11.2017, Horácký zimní stadion
Jihlava - Plzeň
1:2
0:1, 0:0, 1:1
Branky a nahrávky: 59. F. Seman (Stříteský, Suchánek)– 18. Indrák, 45. Stach (Straka). Průběh utkání: 0:2, 1:2.
Diváci 5639
Jihlava Škarek (Volden) – Suchánek, de la Rose, Ulrych, Stříteský, Kajínek, Bryhnisveen, Půža – Jiránek, Skořepa (A), T. Kubalík – Zeman, F. Seman, Čachotský (C) – Anděl, M. Hlinka, Žálčík – D. Váňa, R. Hubáček, Diviš (A).
Plzeň M. Svoboda (Hylák) – J. Kindl, Jones, Moravčík, L. Kaňák, Kvasnička, Čerešňák, D. Sklenička – Schleiss, Mertl, Gulaš (C) – Pour, Kracík, Indrák (A) – Stach, Kratěna, Straka – M. Chalupa, Preisinger, Hollweg (A).

Komentář

Zápas odšpuntoval Straka, který se dostal k dorážce na brankovišti, Škarek ovšem předvedl parádní zákrok betonem. Domácí odpověděli Čachotským, jenž tečoval nahození Semana. I zde byl gólman lepší útočníka. Asistent se po chvilce proměnil ve střelce, ovšem z levého kruhu zamířil přímo na střed plzeňské svatyně. Od modré po chvilce vypálil i De La Rose, Svoboda s menšími problémy situaci uhasil. Poté museli Západočeši třikrát rychle po sobě do čtyř, na rovných sto vteřin dokonce do tří. Ovšem indiáni bránili znamenitě a kromě nepřesných ran pár kroků za modrou Jihlavě prakticky nic nedovolili. Naopak při hře v pěti sami málem udeřili. Kracík si vyjel zpoza brány do střelecké pozice, Škarek si prostor u bližší tyče pohlídal. Jenže po chvilce podcenil situaci, kdy se k němu prokličkovával přes Suchánka Miroslav Indrák z pravého rohu a po menší valné hromadě, se touš prokutálel po ledě až za čáru. Ještě před úvodní sirénou museli indiáni opět do čtyř, když Gulaš čistě dohrál u mantinelu Bryhnisveena. Ten se ovšem nezvedal a až poté se sudí rozhodli vylučovat. Hráč Dukly se naštěstí následně v pořádku zvedl. Modrobílí tak nebo tak ohrožení své klece nepřipustili a ovládli prvních dvacet minut fotbalově 1:0.

Z letargie úvodích minut prostřední části vyvedl všechny na stadionu Stach pěknou tečí na brankovišti, Škarek předvedl bleskurychlý beton. Po chvilce se podobně pokoušel skórem pohnout Chalupa, s jeho tečí měl domácí gólman zase plnou vyrážečku práce. A muž s maskou Dukly čaroval i nadále. Jen tak tak vytěsnil svižnou střelu Gulaše z mezikruží a levým betonem se zaskvěl i proti ráně Moravčíka pár kroků za modrou. Činil se i Svoboda, když Anděl hostům pláchl při vlastním oslabení. Dal o sobě vědět také bratr dnes již explzeňského Dominika Tomáš Kubalík, z levého kruhu ovšem mířil jen do hrudi gólmana modrobílých. Následně zachytil domácí rozehrávku Kratěna, zkusil Škarka roztáhnout dlouhou kličkou a zasunout mezi jeho betony, tam ovšem mladý gólman nechal svou hůl. Třetina plná šancí tak paradoxně branku nepřinesla.

Poslední dvacetiminutovku načali modrobílí v početní výhodě a Škarka již překonali, když opora Jihlavy neudržela dělovku Čerešňáka pár kroků za modrou. Na brankové čáře jej zachránili spoluhráči. Další pumelice, toho času pálil Kratěna, zase zastavil muž s maskou… Maskou. Do třetice se již hráči z města piva dočkali. Ihned po buly se od Straky dostal černý nesmysl do palebné pozice Davidu Stachovi, který z první div neprotrhl síť. Vzápětí musel až na spojnici kruhů vyrazit ze své klece Svoboda, jinak by na něj sám zamířil Žalčík. Domácí poté byli zatlačení ve svém pásmu a odolávali, seč jim síly stačily. Kindl nezamířil přesně z levého kruhu, Kvasničkova pobídka na teč zase skončila v náručí Škarka. Hosty podržel betono-vyrážečkou vloni ještě jihlavský Svoboda, když čelil ráně z mezikruží Suchánka. Pořádně jej protáhl také Anděl z levé strany pokusem přes obránce. Poklidný závěr utkání si modrobílí zpestřili sami dvěma vyloučeními a opět museli do tří. Svoboda si poradil s dorážkou Semana po střele Suchánka, fantasticky lapačkou poté vyzrál i na Čachotského po příhře od tyče k tyči. Aplausu se dočkal od celého stadionu. 95 vteřin před koncem ale již o svoji neprůstřelnost přišel. I video potvrdilo nepřehlednou situaci a puk za brankovou čarou po střele Filipa Semana z brankoviště. Domácí logicky pokračovali ve hře bez brankáře, Mertl zblokoval ránu Stříteského od modré a poslední pokus, z hole Jiránka z mezikruží, byl sražen do ochranné sítě. Indiáni tak zůstávají po reprezentační pauze nadále stoprocentní.

Ohlasy trenérů

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): Viděli jsme bojovný hokej. V Jihlavě to není vůbec jednoduché, hráče musím pochválit za přístup a předvedenou hru. První třetina pro nás nebyla jednoduchá, ale přečkali jsme oslabení tři na pět, které jsme skvěle odbránili a nakonec přidali gól. Druhá část nebyla tak dobrá, v naší hře byla řada nepřesností, ale vedení jsme udrželi. Třetí třetinu jsme začali parádně, měli jsme tlak a dali druhý gól. Ale bohužel přišel zbytečný faul. V dalším dvojnásobném oslabení Míra Svoboda skvěle čapnul šanci Dukly. Závěr byl dramatický, Jihlava nás zatlačila, ale zvládli jsme to dobře, odbránili a vezeme si tři body.

František Zeman (HC Dukla Jihlava): Rozhodly přesilové hry. Dostali jsme dvě přesilovky pět na tři a bohužel jsme s nimi naložili tak, jak jsme s nimi naložili. To rozhodlo dnešní utkání. Nebýt přesilovek, není hráčům co vyčíst, protože proti tak zkušenému týmu jako Plzeň hráli výborně a nemají se za co stydět.