Základní část je minulostí. Co o Plzni vypovídají statistiky?

Škoda může být po základní části spokojená, Západočeši obsadili třetí místo v tabulce. Mnoha statistikám v defenzivě i v ofenzivě ale dokonce kralovali. V některých jako tým, ukázali se však také jednotlivci, zejména kapitán Milan Gulaš.

Týmové statistiky

V poslední čtvrtině základní části indiáni poskočili před Vítkovice a Hradec Králové na konečné třetí místo. Na druhý Třinec ztratili bod, na zisk Prezidentského poháru chyběly body tři, první místo slaví Liberec.

Plzeň rozjela úctyhodnou sérii koncem prosince a trvala až do 22. února. Z devatenácti extraligových utkání v řadě totiž Škoda nebodovala pouze jednou, když padla v Liberci 0:4! Až posledních pět kol se Západočechům úplně nevyvedlo, ani jednou neskórovali více než dvakrát a třikrát z pěti duelů padli, 52. kolo ale zakončili výhrou 2:1 v západočeském derby nad Karlovými Vary.

Modrobílí rovnoměrně rozložili získané body na domácí i venkovní kluziště, doma byli mírně úspěšnější. V Home Monitoring Aréně vybojovali 50 bodů, což v tabulce domácích zápasů stačí na 5. pozici. Venku to sice bylo o dva body méně, ale Západočeši jsou v této statistice o bod první před Třincem.

Škoda udržela nejlepší skóre +62 (178:116) a vedoucí příčku uhájila i v oddělených statistikách ofenzivy i defenzivy. Nastřílela o osm gólů více než Liberec s druhým nejlepším útokem, obdržela pak o gól méně než Třinec, jenž se prezentoval druhou nejpevnější obranou. V průměru indiáni nastříleli 3,42 branek na zápas a obdrželi 2,23 gólů na utkání. Zajímavostí je, že Plzeň se ujala vedení jen ve 25 z 52 případech, méněkrát udeřily jako první jen čtyři týmy, nejčastěji se do vedení dostávala Kometa, a to 34krát.

Nejlepším útokem z celé extraligy se pyšní Škodovka hlavně proto, že nejvíce střílí. V průměru Západočeši vyprodukují 33,23 střel ne zápas, toto číslo oproti statistice po třetí čtvrtině ještě zvýšili. Druhým nejčastěji střílejícím týmem je Mountfield HK s 31,83 pokusy, třetí je, možná překvapivě, Olomouc (31,75). S touto statistikou se pojí také úspěšnost střelby, tam na tom modrobílí nejsou vůbec špatně, dostali se přes deset procent, konkrétně na 10,3 %. Lépe je na tom jen Liberec s Liberec 10,8 %. Našemu čtvrtfinálovému soupeři stačilo 1651 střel jen na 127 gólů, což činí úspěšnost střelby 7,7 %.

Západočeši v poslední čtvrtině sice nedostávali tolik přesilovkových možností, ale dokázali je precizně využívat. V početních výhodách se dokonce vyhoupli na druhou pozici v počtu gólů (46), v procentuálním využití jsou třetí (19,83 %). Zajímavostí je, že Škodě se přesilovky mnohem více doma, kdy využila 25,78 % výhod jednoho či dvou hráčů na ledě, zatímco venku jen 12,50 %. Početním výhodám vévodí Liberec s 21,79 %, druhý je Třinec (20,39 %). Mora nastřílela jen dvaatřicet přesilovkových gólů, využila 16,41 % početních výhod.

Plzeň má rovněž precizní defenzivu, která nepouští soupeře k mnoha střelám, v průměru na zápas jen k 27,31, což je čtvrté nejmenší číslo v extralize, o malinko lépe jsou na tom Bílí Tygři, následuje Mountfield a nejvíce podporuje svého gólmana Mladá Boleslav. Naopak Vítkovice nechají Patrika Bartošáka pořádně chytat, v průměru na jejich brankáře letí za zápas 34,13 střel.

Indiánům sice o necelé procento klesla úspěšnost oslabení, přesto zůstávají v bránění přesilovek soupeře suverénně nejlepší s 93,9 %. Obdrželi pouze 15 branek, přičemž pod třicet gólů se dostaly jen Vítkovice! V úspěšnosti ubráněných oslabení je druhý Liberec (86,61 %), Olomouc je čtvrtá od konce s 80,79 %. Škodovka se rovněž nebojí zaútočit a vsítila již sedm branek v početní nevýhodě, víckrát, a to osmkrát, se prosadil jen Zlín a Litvínov.

Domácí zápasy v Home Monitoring Aréně navštívilo v základní části celkem 146 645 fanoušků, což činí průměr 5640 diváků na utkání, s tím se Škoda řadí na šestou pozici. Nejvíce se chodí na Spartě (průměr 9042), následuje Kometa (7491), třetí jsou Pardubice se 7328 diváky na zápas.

Individuální statistiky

Milan Gulaš – to je jeden z hlavních faktorů plzeňského úspěchu v základní části. Kapitán indiánů se řadí ke špičce celé extraligy, co se týče statistik, tam je vůbec nejlepší v mnoha ohledech. Před libereckým Kvapilem (25+32) ovládl závod o krále střelců se 30 góly i souboj o nejproduktivnějšího hráče extraligy, když ke třiceti gólům přidal 32 asistencí a kraloval o pět kanadských bodů. Nestačil pouze na prvenství mezi nahrávači, kde byl se 38 asistencemi lepší Petr Holík z Komety. Gulaš je na ledě hodně vidět také proto, že hodně střílí. Vyprodukoval totiž 232 střeleckých pokusů, což je o 58 více než druhý nejčastější snajpr Peter Mueller!

A komu se také z plzeňských hráčů povedla základní část po individuální stránce? Vojtěch Němec je s dvaceti góly a třinácti asistencemi druhým nejproduktivnějším Západočechem, v extraligových tabulkách mu patří 16. pozice, mezi střelci je sedmý. Poté už následuje posila z průběhu sezóny Jan Kovář. Ten za 28 zápasů stihl nasbírat 33 bodů (7+26), v kanadském bodování nejvyšší soutěže je dvaadvacátý. Z indiánů dále v produktivitě vynikali bojovníci Petr Straka (10+19) a Jan Eberle (16+12), druhý jmenovaný navíc kraloval ještě jiné statistice, jako jediný v extralize totiž skóroval v oslabení hned třikrát!

Obráncům jasně dominuje hradecký Petr Zámorský, ten je s 10 góly a 28 nahrávkami dokonce nejproduktivnější hráč Mountfieldu. Z indiánů se bodově nejvíce dařilo Peteru Čerešňákovi, ačkoliv ho v závěru základní části trápilo zranění, je nejproduktivnějším plzeňským bekem se statistikou 7+14 a celkově mu patří desátá pozice mezi obránci. Patnáctý je pak Lukáš Pulpán (1+18).

Nyní se přesuňme k defenzivním statistikám. Klíčoví jsou brankáři a ani tady Škoda nijak nezaostává. Ba naopak, Dominik Frodl se extraligové šance nezalekl a zářil od první minuty. Jeho úspěšnost zákroků se zastavila na 92,85 %, lépe je na tom jen vítkovický Patrik Bartošák (93,53 %). Dvaadvacetiletý gólman Západočechů dokonce opanoval průměru obdržených branek na zápas, jako jediný se dostal pod dva góly (1,89). Za ním následují Gašper Krošelj z Mladé Boleslavi (2,05) a hradecký Brandon Maxwell (2,06). Branislav Konrád a Frodl jsou také jediní brankáři, kteří si připsali tři asistence. Plzeňská dvojka s jedenácti odchytanými zápasy, Dmitri Miltchakov, si udržela úspěšnost zákroků přesně na 90 % a její průměr obdržených gólů na utkání činí 2,82.

Statistiku Radegast indexu znovu ovládl vítkovický Jan Výtisk s 265 body (+/- 0, 137 hitů, 128 zblokovaných střel), následuje Michal Gulaši z Brna. Plzeňané v číslech bojovnosti zaostávají, nejlepší z indiánů je Peter Čerešňák s 84 body (+15, 19 hitů, 50 zblokovaných střel). Co se týče oddělné statistice hitů, tam se Západočechům daří! Jako tým jich totiž nasbírali přesně 500, což je třetí nejvyšší číslo v celé extralize. Z Plzeňanů nejvícekrát soupeře na mantinel narazil kapitán Milan Gulaš, připsal si 51 hitů.

Indiáni se také zvedli v číslech na vhazování. Jako tým jsou šestí s úspěšností 50,97 %. Tuto statistiku razantně pozvedl svým příchodem Jan Kovář, který ovládl buly už ve 443 případech, a hlavně jeho úspěšnost je obdivuhodná. Ze všech extraligových centrů je vůbec nejlepší, jelikož vyhrál 62 % vhazování! Dobrá čísla drží ještě Václav Nedorost (53,77 %) a David Stach (53,72 %).

Strávenému času na ledě dominují obránci, nejvíce si zahraje liberecký bek Ladislav Šmíd, v průměru mezi mantinely stráví 24 minut a 37 sekund. Následují dvě plzeňská jména, dvě posily z průběhu sezóny. Michal Moravčík si na nedostatek herní praxe určitě stěžovat nemůže, odehraje totiž 23:37 na zápas. Vteřinu pod třiadvaceti minut na utkání pak nasbíral Jan Kovář, který je nejvytíženějším útočníkem celé soutěže!

HC Škoda Plzeň po základní části:

Postavení v tabulce: 3. místo
Počet bodů: 98
Skóre: 178:116
Nejproduktivnější hráč: Milan Gulaš – 62 bodů (30+32)
Nejlepší střelec: Milan Gulaš – 30 branek
Nejlepší nahrávač: Milan Gulaš – 32 asistencí
Nejproduktivnější obránce: Peter Čerešňák – 21 bodů (7+14)
Nejtrestanější hráč: Conor Allen – 94 trestných minut
Nejlepší hráč v bodování +/-: Peter Čerešňák (+15)
Nejhorší hráč v bodování +/-: Lukáš Kaňák (-4)
Nejlepší hráč v Radegast indexu: Peter Čerešňák 84 (19 hitů, 50 zblokovaných střel, +15)
Gólmani:
Dominik Frodl – 2569 minut / pr. 1,89 | 92,85 %
Dmitri Miltchakov – 596 minut / pr. 2,82 | 90,00 %

Zdroj statistik: hokej.cz


Související články

Milan Gulaš je novým extraligovým rekordmanem!

Milan Gulaš rekord

Se Spartou doma 27. října už od 13:00

Přesun utkání 14. kola

Zimní stadion součástí říjnových oslav!

28. října

Filip Přikryl má vyřízené střídavé starty do Litoměřic

Přikryl střídavé starty

Aktuálně na webu

Ohlasy 10. kolo

Ztrácíme vedení naprosto zbytečně, na tom musíme nejvíce zapracovat, shodují se Eberle s Gulašem

Milan Gulaš rekord

Milan Gulaš je novým extraligovým rekordmanem!

PLZ - PCE 5:3

PLZ - PCE 5:3 - Milan Gulaš zlomil extraligový rekord i Pardubice hattrickem!

×
Odehrané v 16:30 | Muži
HC Škoda Plzeň
HC Dynamo Pardubice