Vzestup nejen tabulkou. Škoda září ve všech statistických ohledech!

Tipsport extraliga startuje svou závěrečnou fázi základní části. Po třetí čtvrtině tak nastal čas na pravidelnou statistickou rubriku. A pohled na čísla je skvostný. Nejvyšší počet gólů, nejpevnější defenziva, nejlepší střelec a suverénní brankář. Nejen v těchto ohledech se pohybují Západočeši na vrcholu.

Týmové statistiky

Indiáni ve třetí čtvrtině extraligové sezóny zářili. Ze třinácti duelů padli jen třikrát a nikdy to nebylo více než o jednu branku. Z osmé pozice se posunuli až na pátou příčku se 71 body, přičemž jsou hned o bod v závěsu za čtvrtými Vítkovicemi, které mají ovšem hned o čtyři více odehraných zápasů. První Liberec (76 bodů), druzí Oceláři (75) a třetí Mountfield (72) mají o jedno utkání více, a tak se k nim Škodovka může v dohrávce 16. kola na Spartě v pondělí 11.2. nejen ještě více přiblížit, ale se stávající formou se před ně i dostat. Poslední duel, ve kterém Plzeň nebodovala, se datuje do 28.12., kdy padla 1:2 ve Vítkovicích, od té doby táhne desetizápasovou šňůru bodových zisků.

Zajímavé je, že modrobílým se daří více na venkovních kluzištích. V tabulce venkovních zápasů jsou dokonce na prvním místě se 34 body, stejně bodů nasbírala Sparta, avšak ta také má o jedno utkání na ledě soupeře více. Na domácím kluzišti se obecně sbírají body snáze, Plzeň jich za stejný počet duelů jako doma, devatenáct, nasbírala 37, to ovšem tentokrát stačí až na šestou pozici. V domácím prostředí dominuje Mountfield (52 bodů) a Vítkovice (49), naopak Sparta v O2 Aréně nasbírala pouze dvaadvacet bodů, horší jsou jen Pardubice a o skóre Chomutov.

Západočeši září v počtu vstřelených i inkasovaných gólů, k čemuž jim pomohly hlavně vysoké výhry proti Pardubicím (11:1), Litvínovu (7:1) nebo třeba Liberci (7:3). V současnosti jsou v poměru ofenzivy a defenzivy na čísle +49, což je vůbec nejlepší číslo v celé extralize, druzí Oceláři vsítili o 35 gólů více než obdrželi. Indiáni jsou na tom nejlépe i v oddělených statistikách obrany a útoku. Vstřelili sice stejně branek jako Liberec (128), ale ten odehrál o jedno utkání více. V defenzivě Plzeň rovněž exceluje, obdržela jen 79 branek (2,08 na zápas), přičemž v obraně druhý Třinec 86 (2,21 na zápas).

Skvěla ofenziva modrobílých pramení i z ohromného počtu střel. V průměru Škoda vyprodukuje 32,37 pokusů na branku za jedno utkání, což je nejvyšší číslo v celé extralize! Druhý je Hradec (32,08), třetí možná trochu překvapivě Olomouc (31,58), naopak na samém chvostu této statistiky jsou Karlovy Vary s ani ne 24 střelami za zápas, Energie však patří ke špičce v procentuální úspěšnosti střelby, jelikož tento průměr jí stačil na 98 branek (úspěšnost 10,78 %), ještě lépe na tom ovšem je Liberec (128 gólů, úspěšnost 10,85 %), Plzni patří třetí příčka s 10,4 procenty.

Škodovka ve třetí části mírně zlepšila přesilové hry, jejich úspěšnost se zvýšila téměř o procento na 18,39 % a stejně jako v počtu přesilovkových gólů (32) Západočechům patří čtvrtá pozice. Před Plzní se drží Kometa (využito 20,25 % přesilovek), Oceláři Třinec (22,44 %) a Liberec (23,08 %). Až na jedenácté, respektive dvanácté pozici v procentuálním využitím je čtvrtý celek tabulky Vítkovice (15,25 %), respektive třetí Mountfield Hradec Králové (14,37 %). Nejhorší v početní výhodách zůstávají Pardubice, ačkoliv si polepšily oproti polovině extraligy o dvě procenta, stále na ostatní nestačí (úspěšnost 12,12 %).

Jak už bylo zmíněno, ke špičce patří Plzeň i v defenzivní části. Své soupeře totiž nepouští k tolika střelám, v průměru jen ke 27,42, lepší je jen Mountfield (26,59) a Mladá Boleslav (25,58), naopak Vítkovice velmi málo střílejí a navíc nechávají hodně práce Patriku Bartošákovi, ten čelí v průměru 34,43 střeleckým pokusům.

V čem se zdálo, že už se Západočeši nemohou zlepšovat, to jsou oslabení. Oproti polovině extraligy si ovšem ještě zvedli úspěšnost o procento a půl na excelentních 94,22 %! Inkasovali minimálně dvakrát méně branek jež jakýkoliv jiný tým. Druhý je v této statistice Liberec (21 obdržených gólů, úspěšnost 87,12 %). Indiáni navíc vstřelili v oslabení pět branek, více vsítil jen Litvínov (6) a Zlín se sedmi trefami. A jelikož Plzeň inkasovala v početní nevýhodě jen desetkrát (ve třetí čtvrtině dvakrát), tak to znamená, že když čelí přesilovce soupeře a padne gól, na 33,3 % to bude do branky soupeře.

Razantní zlepšení přišlo i na jinak nepříliš oblíbené statistice vhazování. Své prognózy potvrdil Jan Kovář, který si připsal již 253 vyhraných buly s úspěšností téměř 60 %, lépe z centrů je na tom jen liberecký Petr Jelínek (60,42 %) a z týmů právě Bílí Tygři vévodí těmto číslům, drží úspěšnost na buly 55,48 %. Plzeň se vyšplhala na nadpoloviční úspěšnost, 50,39 % stačí na sedmou příčku.

Individuální statistiky

V polovině extraligy dvacet bodů a „až“ třináctá pozice mezi nejproduktivnějšími hráči, za dalších třináct utkání však Milan Gulaš nasbíral dalších dvanáct gólů a jedenáct asistencí! Nyní mu se statistikou 20+23 patří druhé místo v kanadském bodování, už jen pět bodů za jinak suverénním Markem Kvapilem z Liberce (19+29). Plzeňský kapitán se navíc dělí o průběžné první místo v kategorii nejlepších střelců s brněnským Peterem Muellerem (20 branek), k tomu všemu pouze on a Petr Strapáč z Olomouce se radovali už ze dvou hattricků. Jen o jednu gólovou trefu méně než Gulaš nasbíral další útočník indiánů Vojtěch Němec. Tomu v kanadském bodování patří devátá příčka (19+11), hned pět gólových pokusů bylo v utkání vítězných! Vícekrát, a to šestkrát, rozsekl duel jen Bílý Tygr Libor Hudáček.

Třetím Západočechem v pořadí kanadského bodování je Petr Straka, osm gólů a třináct asistencí však stačí až na 40. pozici v extralize. Ovšem právě Straka a ještě Jan Eberle září v oslabení, nebojí se pouštět do útoků a oba se řadí mezi devítku hráčů, kterým se povedlo vstřelit již dvě branky v početní nevýhodě.

Jasně nejproduktivnějším obráncem je hradecký Petr Zámorský (8+24), na nejofenzivnějšího beka Škodovky se postupně vypracoval Peter Čerešňák, jenž drží šestou pozici mezi všemi obránci v kanadském bodování se šesti brankami a dvaceti nahrávkami.

V další ofenzivní statistice ukazují zajímavá čísla i počet střel na branku. Zatímco Milan Gulaš na dvacet tref potřeboval 162 střeleckých pokusů (úspěšnost 12,35 %), což je o 24 více než druhý Peter Mueller, tak Vojtěch Němec patří k absolutní špičce hráčů v úspěšnosti střelby, z hokejistů, co se trefili alespoň třikrát, je vůbec nejlepší! Na branku totiž vypálil pouze 66krát, to mu stačilo na úctyhodných devatenáct branek (úspěšnost 28,79 %).

Indiány skutečně není ve třetí čtvrtině za co kritizovat, ukazovali parádní výkony i v defenzivě, konkrétně pak dvaadvacetiletá vycházející hvězdička Dominik Frodl. Ten si udržel první místo ve statistice úspěšnosti zákroků (93,86 %) i v průměru obdržených branek na zápas (1,62) a už se nadobro zabydlel v plzeňské svatyni. Druhý v úspěšnosti Patrik Bartošák nezaostává ani o půl procenta, ovšem druhý v pořadí v průměru inkasovaných gólů Šimon Hrubec už ztrácí dost. Žádný gólman totiž nedostal svůj průměr pod dva kotouče v síti na zápas, třinecká jednička je na čísle 2,10.

Dvojka Západočechů Dmitri Miltchakov zasáhl do desíti duelů a stále si drží slušnou úspěšnost zákroků 90,16 % a průměr 2,80 inkasovaných gólů na utkání. Plzeňští brankáři navíc dokáží pomoci, ať už náhodou či konstruktivní rozehrávkou, i ofenzivě. Frodl zůstává jediným gólmanem se třemi asistencemi na kontě, jednu si už navíc připsal právě i Miltchakov. Letní posila ze Slavie také zaznamenala čtyři čistá konta, lépe je na tom pouze Matěj Machovský ze Sparty s pěti duely bez inkasované branky.

Statistice Radegast indexu dominují dva hráči, vítkovický Jan Výtisk si stále drží dostatečný náskok na Michala Gulašiho z Komety, nasbíral už totiž 221 bodů, přestože jeho statistika +/- čítá tři mínusové body, zablokoval totiž už 108 střel soupeře a připsal si 116 hitů, druhý jmenovaný na něj ztrácí bezmála čtyřicet bodů. Nejlepšímu indiánovi patří jedenáctá pozice s 81 body Radegast indexu, je jím Peter Čerešňák (+15, 17 hitů, 49 zblokovaných střel). Dále bychom však ve statistice bojovnosti museli dalšího Západočecha hledat dlouho, druhým Plzeňanem je kapitán Milan Gulaš na 35. místě se 62 body, pozitivní je u kapitána Škodovky zejména schopnost nevypustit žádný souboj, Gulaš nedaruje soupeři ani centimetr ledu, připsal si už 44 hitů, nejvíce ze všech plzeňských hokejistů!

Poslední statistikou, na kterou se zaměříme, je čas na ledě u jednotlivých hráčů. Tradičně více prostoru dostávají obránci, suverénně nejvíce liberecký Ladislav Šmíd, ten odehraje v průměru čas 24:29 na zápas! Nejvytíženějším plzeňským bekem je Peter Čerešňák (21:19). Mezi čtyřicítkou nejvytíženějších hokejistů je pouze šest útočníků, z toho hned čtyři západočeští forvardi (dva ale v současnosti nehrají, Jiří Novotný odešel do Švýcarska a Václav Nedorost je zraněn), Milan Gulaš si však také zahraje hodně (20:35), ovšem ani zdaleka nemá na Jana Kováře. Ten ukazuje, jak je pro Plzeň veledůležitým hráčem a dostává skutečně mnoho prostoru, na ledě stráví v průměru 23 minut a 37 sekund na zápas! Velmi vytížený, druhý z útočníků a třetí celkově, je rovněž nejlepší střelec extraligy, společně s Gulašem, Peter Mueller z Komety Brno (22:50).

HC Škoda Plzeň po třetí čtvrtině základní části:

Postavení v tabulce: 5. místo
Počet bodů: 71
Skóre: 128:79
Nejproduktivnější hráč: Milan Gulaš – 43 bodů (20+23)
Nejlepší střelec: Milan Gulaš – 20 branek
Nejlepší nahrávač: Milan Gulaš – 23 asistencí
Nejproduktivnější obránce: Peter Čerešňák – 20 bodů (6+14)
Nejtrestanější hráč: Conor Allen – 88 trestných minut
Nejlepší hráč v bodování +/-: Peter Čerešňák (+15)
Nejhorší hráč v bodování +/-: Lukáš Kaňák (-6)
Nejlepší hráč v Radegast indexu: Peter Čerešňák 81 (17 hitů, 49 zblokovaných střel, +15)
Gólmani:
Dominik Frodl – 1781 minut / pr. 1,62 | 93,86 %
Dmitri Miltchakov – 536 minut / pr. 2,80 | 90,16 %

Zdroj statistik: hokej.cz


Související články

HC Škoda Plzeň a Akademici Plzeň podepsali memorandum o spolupráci

Spolupráce s Akademiky Plzeň

Záznam z předsezónního setkání s fanoušky

Setkání s fanoušky

Odstartoval prodej vstupenek na Ligu mistrů

Prodej vstupenek CHL

HC Škoda Plzeň pořádá první společnou tiskovou konferenci s Akademiky Plzeň

Akademici Plzeň

Aktuálně na webu

DTS 7.třídy - preview

Sedmáky čeká první kolo Dlouhodobé turnajové soutěže!

Preview přátelský duel

Přípravné období končí, Plzeň míří do Klatov!

Z9: LIB - PLZ 4:5

Deváťáci dobyli Podještědí!

Partneři HC Škoda Plzeň

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
ŠKODA JS a.s. InterCora, spol. s r. o. BIOTRONIK SBS IVA, s.r.o Interobal k.s.
ASTRO KOVO PLZEŇ, s.r.o.
×
Dnes v 17:30 | Muži
HC Klatovy
HC Škoda Plzeň
×
Dnes v 17:00 | Dor.
HC Škoda Plzeň
Bílí Tygři Liberec