Tipsport extraliga začíná s několika novinkami

Plzeň - Jak uvedl Český hokej na svém oficiálním webu, nejvyšší hokejová soutěž se bude hrát po desáté v řadě pod názvem Tipsport extraliga. Licenci, opravňující k účasti, získalo všech čtrnáct klubů. Mistrovský titul obhajují HC Oceláři Třinec, vítězství v základní části Bílí Tygři Liberec. Po pěti letech se do nejvyšší soutěže vracejí Rytíři Kladno.

Největší novinkou je zrušení play out a baráže a zavedení sportovně spravedlivějšího přímého sestupu a postupu mezi Tipsport extraligou a Chance ligou. Další novinkou je zavedení tzv. trenérské výzvy, kterou bude možné uplatnit při nedovoleném bránění brankáři, po přihrávce rukou nebo po vysoké holi, předcházejících dosažení branky. Smyslem výzvy není řešit minimální přestupky, ale výhradně zásadní momenty, které mohou mít přímý vliv na výsledek utkání. Současně platí, že rozhodčí budou moci změnit rozhodnutí učiněné na ledě pouze tehdy, budou-li záběry průkazné.

Ze změn pravidel, schválených IIHF, je nejvýznamnější ustanovení, podle kterého nebudou góly dosažené bruslí uznány pouze v případě, že jim předcházelo zjevné kopnutí. IIHF tak převzala stejnou úpravu, kterou v minulé sezóně uplatňovala na základě výjimky Tipsport extraliga a další soutěže.

Základní část Tipsport extraligy proběhne 12. 9. 2019 – 6. 3. 2020, předkolo play off 9. 3. – 15. 3. 2020 a play off 16. 3. – 28. 4. 2020. Mistr České republiky a majitel Poháru T. G. Masaryka bude znám nejdříve 21. a nejpozději 28. 4. 2020.

Na nominační listinu soutěže bylo zařazeno 21 hlavních a 27 čárových rozhodčích. V KHL bude od nové sezóny působit Jan Hribik, zápasy Tipsport extraligy bude naopak řídit jeden z nejlepších slovenských rozhodčích Peter Stano, účastník mistrovství světa 2019. Nováčky na nominační listině jsou mezi hlavními rozhodčími bývalí extraligoví hráči a reprezentanti Tomáš Micka s Jakubem Šindelem a čárový rozhodčí Vladimír Rožánek. Tomáš Micka a Jakub Šindel jsou absolventy Akademie rozhodčích ČSLH, nadstavbového programu vzdělávání, určeného pro vybrané mladé rozhodčí s perspektivou působení ve vrcholných soutěžích. Absolventy akademie je po čtyřech letech trvání programu již třetina rozhodčích, působících v Tipsport extralize.

Zápasy extraligy, která se hraje od roku 1993, již navštívilo téměř 52 000 000 diváků a průměrná návštěvnost vzrostla takřka o polovinu. V nejvyšší české soutěži se představilo 24 klubů, ani jednou nechyběly Litvínov, Pardubice, Plzeň, Sparta Praha, Vítkovice nebo Zlín. Mistrovský titul zatím získalo 12 klubů, ze stávajících účastníků čekají na prvenství v české soutěži hokejisté Kladna, Mladé Boleslavi, Mountfieldu HK a Vítkovic.

Nominační listina rozhodčích
Hlavní rozhodčí: Lukáš Bejček, Oldřich Hejduk, Pavel Hodek, Tomáš Horák, René Hradil, Antonín Jeřábek, Adam Kika, Zbyněk Kubičík, Petr Lacina, Tomáš Micka (N), Roman Mrkva, Pavel Obadal, Vladimír Pešina, Daniel Pražák, Peter Stano, Roman Svoboda, Matěj Sýkora, Jakub Šindel (N), Robin Šír, Petr Úlehla, Tomáš Veselý.

Čároví rozhodčí: Tomáš Brejcha, Jaromír Bryška, Jakub Frodl, Jiří Ganger, Jiří Gebauer, Tomáš Gerát, Marek Hlavatý, Daniel Hynek, David Jelínek, Milan Jindra, Lukáš Kajínek, Milan Kis, David Klouček, Vít Komárek, Vít Lederer, Miroslav Lhotský, Ladislav Lučan, Ondřej Malý, Jiří Ondráček, Tomáš Pešek, Lukáš Rampír, Vladimír Rožánek (N), Jiří Svoboda, Radek Špringl, Josef Špúr, Rudolf Tošenovjan, Michal Zíka.


Související články

Vstupenka jako jízdenka! HC Škoda Plzeň a PMDP vás společně vozí na hokej

Vstupenka jako jízdenka

Michal Houdek nebude hrát následující dvě utkání

DK ELH Houdek

Tipsport extraliga začíná s několika novinkami

Tipsport extraliga začíná

Parkujte po celou sezónu v DEPO2015!

Parkování DEPO2015

Aktuálně na webu

Ohlasy 2. kolo

Gólman se dvakrát ohlédl a já se dvakrát ohlédl, popisuje s úsměvem své dvě tyčky Michal Moravčík

PLZ - LIT 2:0

PLZ - LIT 2:0 - Škodovka vynulovala Litvínov a bere tři body!

Z8: PLZ - TRM 5:3

Osmáci začali bůrem v malém derby!

Partneři HC Škoda Plzeň

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
ŠKODA JS a.s. InterCora, spol. s r. o. BIOTRONIK SBS IVA, s.r.o Interobal k.s.
ASTRO KOVO PLZEŇ, s.r.o.