Sezóna nakonec byla úspěšná, ohlíží se sportovní manažer Tomáš Vlasák

Plzeň – Plzeňští hokejisté mají po náročné sezóně volno až do 8. května, kdy odstartuje letní příprava. V jakém složení se hráči sejdou a kdo bude tým trénovat prozrazuje v rozhovoru po sezóně sportovní manažer Tomáš Vlasák.

Tomáši, jak se díváte na skončenou sezónu?
Sezóna nakonec byla úspěšná. Po tom začátku, který se nám z různých důvodů nepovedl a byla to katastrofa, pak kluci odvedli maximum a v konečném výsledku jsme nebyli daleko ani od sedmého čtvrtfinále.

V čem hledat příčinu pokaženého začátku?
Možná, že kluci pod dojmem loňské úspěšné sezóny, kdy jsme byli třetí, asi v hlavách trochu polevili a ono je to pak hrozně složité nastartovat zpátky. To ale není rozhodně jediný důvod, těch bylo víc. Měli jsme tam Champions Hockey League, kvůli které jsme museli posouvat i první zápas extraligy, další věci se pak nabalovaly.

Jak se do začátku sezóny promítla Champions Hockey League?
Liga mistrů nám přinesla kvalitní zápasy ve skupině, následně i v prvním kole play-off. Vzhledem k začátku sezóny nám to možná trochu uškodilo. Celá ta soutěž ale přinesla kvalitní zápasy a je dobře, že tu je.

Po nepovedeném začátku u týmu skončil hlavní trenér Michal Straka. Jak dlouho jste o tomto kroku uvažovali?
Na zápasy jsme já i Martina Straka jezdili a viděli jsme, jak to vypadá. Začali jsme se o tom bavit před zápasem ve Varech, ale pořád jsme věřili, že se to zvedne a určitě jsme neviděli příčinu v trenérech. Vždycky je to ale impuls a většinou se k tomuto rozhodnutí přistoupí jako k prvnímu, protože nemůžete vyměnit deset hráčů během chvíle.

Na střídačku jste se nakonec postavili s Martinem Strakou sami, jak se tohle řešení rodilo?
Variant bylo několik. Po zápase se Spartou jsme seděli do noci a řešili co a jak. Ze všeho nám nakonec vyšla nejrozumněji tahle varianta velkého realizačního týmu.

První dva zápasy na střídačce asi nebyly podle představ. Co jste si po nich řekli, zejména po prohře s Libercem 0:5?
Říkali jsme si jak dál. Ty dva zápasy to pokračovalo jako předtím, žádná změna. Následně jsme jeli do Třince, kde nastal takový zlom, vlétli jsme do zápasu, vedli 2:0. To byl první impuls k tomu obratu v sezóně.

V základní části se nakonec povedlo udržet pozici pro postup do předkola. Jaké to byly nervy?
Byly to obrovské nervy, po očku jsme sledovali i další zápasy, ale já už jsem dva měsíce před tím říkal, že se bude rozhodovat v posledním zápase, což se potvrdilo. Zvládli jsme to a zachránili sezónu.

V předkole jste narazili na Vítkovice. Po dvou zápasech na jejich ledě to nevypadalo s postupem příliš růžově, jak těžké bylo tým namotivovat?
S Vítkovicemi jsme chtěli, dřeli jsme, věděli jsme, že každé zaváhání může ukončit sezónu, ale doma jsme zvládli zápasy skvěle a k ničemu jsme je nepustili. Ten rozhodující zápas to bylo kdo s koho a nám se podařil překlopit na naši stranu.

Ve čtvrtfinále jste hráli se suverénním Libercem. Byli o tolik lepší?
Liberec podává stabilní výkony, vyhrál základní část, a to mužstvo je už druhý rok pohromadě. Byli jsme jim vyrovnaným soupeřem a po sérii sami hráči i trenéři Liberce přiznali, že jsme jim to hodně znepříjemnili. Mrzí mě, že jsme to nedotáhli do sedmého zápasu.

Tým dozná řady změn, trenéři zůstávají

Jak to vypadá s odchody z kádru?
Jistě víme, že končí Matěj Machovský, Tomáš Slovák, Peter Frühauf, Tomáš Svoboda, Jakub Lev a Tomáš Hrnka, prakticky definitivní je i odchod Dominika Kubalíka.

Jak vypadá momentálně situace s hledáním posil?
My jsme si po sezóně napsali několik jmen hráčů, o které máme zájem a snažíme se intenzivně shánět. Někteří hráči jsou vázáni v jiných klubech, v některých týmech se pak sezóna nepovedla podle představ a čekají co dál. V těchto dnech na tom usilovně pracuji a věřím, že aspoň polovina vyjde.

Matěj Machovský byl klíčovou postavou týmu v průběhu sezóny. Bylo výhodou, že oznámil vedení svůj odchod dostatečně včas?
Určitě. Od Matěje jsme věděli, že to bude chtít zkusit jinde, dal nám to vědět dostatečně včas, takže jsme měli dost prostoru začít někoho hledat. Myslím si, že se nám povedlo sehnat náhradu, která bude velmi dobrá.

Jak vypadá situace kolem kapitána Ondřej Kratěny?
Respektujeme, že si Ondra chtěl vzít čas na rozmyšlenou, ten jsme mu dali a během příštího týdne by mělo být jasno.

V souvislosti s příchody se skloňovalo i jméno Romana Červenky. Kde se nakonec jednání zastavila?
S Romanem jsem mluvil naposledy včera. O naší nabídce dlouho uvažoval a u něj je to stále otevřené. Ve Friburgu podepsal smlouvu na jednu sezónu a uvidíme, co bude za rok. V jeho rozhodování hrála roli i rodina, protože syn mu začal chodit do školky a ve Švýcarsku jsou ta pravidla trochu jiná, když tam začne dítě chodit do školky, tak jí musí i dochodit. My to respektujeme a uvidíme, co bude příští rok.

Kolik hráčů momentálně sháníte pro příští sezónu?
Co se týká obrany, tak tam jednáme o dvou jménech, jinak zůstává ve stávajícím složení. Myslím si, že tam máme spoustu mladých kluků, kteří mají stále kam růst. V útoku je ta situace horší, tam musíme sehnat momentálně tři nebo čtyři hráče. Počítáme se začleněním juniorů, ale potřebujeme taky hráče do prvních dvou formací.

V letošním roce se povedlo juniorům vyhrát titul, jak vidíte jejich začlenění do áčka?
S některými kluky z juniorky právě dokončujeme smlouvu. Už během sezóny se ukázali v áčku v dobrém světle Kodýtek, Chalupa, Vracovský, objevil se tam i Lukáš Kaňák. S těmito kluky počítáme, půjdou s námi do přípravy a bude jen na nich, jak se do toho dostanou a ukážou se. Někdo ten přechod zvládne hned, někdo potřebuje třeba rok v první lize. Počítáme s nimi do přípravy a pak se uvidí.

Máte už představu jak bude vypadat trenérské složení?
Trenérský štáb zůstane ve složení Ladislav Čihák a Jiří Hanzlík, trenér gólmanů Rudolf Pejchar. Já s Martinem se budeme pohybovat kolem týmu pořád a budeme jim po ruce. Pracovali jsme s nimi půl roku a věřím, že tým dobře připraví.

Příprava na novou sezónu začne 8. května. Co hráče čeká?
V přípravě jsme se rozhodli zrušit jízdu na kolech. Budeme mít kratší tréninky s větší intenzitou, aby kluci pracovali v maximálním tempu. Věříme, že je to správná cesta. Chtěli bychom v létě odehrát zhruba deset přípravných zápasů včetně dvou zápasů na turnaji v Norimberku. Chceme do soutěže vstoupit nabuzení a stoprocentně připravení.


Související články

Jsem zde nový, tak nemohu dělat žádnou ostudu, směje se Dominik Frodl

Dominik Frodl #34

Už po dvou dnech se v Plzni cítím jako doma, říká brankář Dmitrij Milčakov

Rozhovor Dmitrij Milčakov

Musím se ukázat a vybojovat si pevné místo, říká Jan Kovář před angažmá v NHL

Rozhovor Jan Kovář

Věřím, že se toho v Plzni můžu hodně naučit, říká Conor Allen

Rozhovor Conor Allen

Aktuálně na webu

JUN: PLZ - CHM 4:2

Indiánské šípy skolily Piráty, juniorka bere tři body!

Preview 3.kolo

Po týdnu opět zápas jako řemen! Do Plzně míří Sparta

Novotný míří do Švýcarska

Jiří Novotný míří do Švýcarska

Partneři HC Škoda Plzeň

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
ŠKODA JS a.s. InterCora, spol. s r. o. BIOTRONIK Imperial SBS IVA, s.r.o Interobal k.s.
ASTRO KOVO PLZEŇ, s.r.o.
×
Dnes v 17:30 | Muži
HC Škoda Plzeň
HC Sparta Praha