Řezníček zvažuje podání žaloby na Radka Dudu

P l z e ň - Ve středu přesně v patnáct hodin předstoupili před zástupce médií v tiskovém středisku plzeňského zimního stadionu členové vedení klubu, hráči a trenéři, aby se vyjádřili k některým výrokům Radka Dudy z posledních dnů.

Nechceme zde proti Radkovi zbrojit, ale svými výroky poškodil dobré jméno klubu, všechny zainteresované lidi v něm, ale i naše reklamní partnery,“ řekl hned v samém úvodu setkání obchodní manažer Jan Šůs a dodal: „Je naší povinností vyjádřit se ke všem těmto záležitostem, a proto jsme svolali na dnešní den tiskovou konferenci. A pokud se ptáte, proč reaguje klub s týdenním zpožděním, zde máte vysvětlení. Čekali jsme, až ze strany Dudy proběhnou veškeré výpady proti Plzni, a poté reagujeme.

Poté předal slovo prezidentovi klubu Zdeňku Habrovi. „Jen v krátkosti vám řeknu, jak se k nám dostal Radek Duda, a jak se k nám nezachoval korektně. Přišel k nám ze Sparty, kde, jak víte, „byl odejit“, my jsme mu nabídli angažmá. Zpočátku se neprojevoval, na konci sezóny již hrál velmi dobře. Jeho výkonnost šla nahoru a dnes je z něj reprezentant. Nikdo z nás nečekal, že by se takhle mohl vyjadřovat. Jako profesionál se takto o svém klubu, spoluhráčích a trenérech vyjadřovat nemůže. Pokud by se takto zachoval v zámoří, přišel by asi nejen o angažmá v klubu, ale už by jej nikdo dále neangažoval. Radek odešel proto, že měl v kabině rozpory, a to, co předváděl v posledních zápasech na ledě, jste viděli sami. Nemám k tomu další komentář.“ Radek Duda v médiích uvedl, že bude vyměněn, již ve čtvrtek, čili podstatně dříve. Kontaktovala Keramika jiné kluby a vedla s nimi jednání? Na tento dotaz zodpověděl generální manager Keramiky Pavel Setikovský. „Je to nesmysl. Ve čtvrtek jsme s trenéry hledali pro Radka uplatnění. Nakonec se dostal na pravé křídlo vedle Pepíka Straky a Dušana Andrašovského. Po utkání s Libercem, koneckonců, viděli jste jeho přístup, jeho fauly zakončené extemporem po skončení zápasu. Jednali jsme o jeho pokutě, kterou má zakotvenou ve smlouvě a její výši si on sám podepsal. Po utkání se Vsetínem míra trpělivosti trenérů i nás přetekla. Poté se začalo jednat o možné výměně. Znovu opakuji, čtvrtek není pravda a pokud on jednal za našimi zády, je to další porušení smlouvy.“

Jaké ovzduší panovalo v kabině? To zodpověděl Josef Řezníček. „Radek k nám přišel, teď už to budou dva roky. S ním přišla samozřejmě i jeho pověst. Již v průběhu loňské sezóny se kázeňské prohřešky objevovaly. S tím však stoupala jeho výkonnost, takže se zdálo, že se mu více a více toleruje. My hráči jsme mu k tomu neříkali nic, to je záležitostí trenérů, kteří tohle musí usměrnit.“ Znamená to tedy, že se tyto situace mezi hráči neřešily, kabina byla ticho? „Řekli jsme mu to v loňské sezóně jednou nebo dvakrát a on to udělal znovu, tak už mu to nepotřebuji říkat znovu. To vypovídá o tom, jak bere mužstvo vážně. Bohužel se to stupňovalo a mužstvo se dostalo do polorozkladu. Mám takový pocit, že už s ním nikdo nechtěl spolupracovat ani hrát.“ Kdy tedy proběhl rozhovor hráči versus Duda? „Letos jsem mu nic neříkal, mluvili jsme s ním v loňské sezóně.“ Stejný názor vyjádřil i další v médiích Dudou slovně obviněný, Josef Straka. „Mohu k tomu říci totéž co Josef. S Radkem byly v kabině problémy. Víceméně mě trenéři pověřili z pozice loňského nejúspěšnějšího hráče, abych pomáhal kapitánovi v dění v kabině. Když jsem tak činil, řekl jsem Radkovi, ať nechá zbytečných faulů a soustředí se na hru. Pokud tohle bere jako zaujatost, tak to je jeho názor. Já to však vidím jinak.

Prostor k vyjádření se dostal i Richard Farda. Duda uvedl, že je trenérem, který mu nemá již co dát. „Velmi mě mrzí, co vše Radek napovídal. Když jsme přišli do Plzně, on hrál ve čtvrté lajně a skoro na led nechodil. Dali jsme mu důvěru. Za jeden rok šel přes první pětku až do národního mužstva. A on se nám takhle odvděčil. Myslím si, že by měl dosednout na zem a ne létat někde v oblacích.“ Radek Duda v rozhovoru uvedl, že v Plzni není profesionální přístup. Nepřímo tím napadl trenéry, ale i spoluhráče. „Tak především měl začít od sebe, soustředěním se na hru, vyvarování se zbytečných faulů. Tohle, co teď předvedl, není žádná profesionalita.“ Řečí čísel promluvil asistent trenéra Milan Razým. „Radek když přišel ze Sparty, dal ze 42 zápasů sedm branek a ze 14 kanadskými body se krčil někde na konci. V loňské sezóně do šestadvacátého kola, tedy před naším příchodem, odehrál 23 zápasů s celkovou bilancí pět branek a čtyři nahrávky, což je devět bodů, k nim měl však 89 trestných minut. Za našeho působení do dvaapadesátého kola odehrál všech šestadvacet utkání s dvanácti brankami a šestnácti asistencemi. Dohromady tedy nasbíral 35 kanadských bodů. Divím se, že hráč, který je na počátku hráčské kariéry, po jedné vydařené sezóně dokáže trenéra Fardu napadnout v novinách, že už mu nemá co dát. S tímhle jsem se ještě nesetkal. Přesto jsme se k němu snažili najít cestu, byli jsme k němu shovívavější oproti jiným hráčům. On nám to svými góly vracel. To se však už nedá říci o letošní sezóně.“

Ve zmíněném rozhovoru nepřímo obvinil Duda Řezníčka z machinací se zápasy. Ten zvažuje, zda nepodá žalobu „ Čekal jsem na reakci klubu, co se bude dít. Jednou z možností je i podání žaloby. Ano, zvažuji to.“ Přesto Duda by se podle smlouvy měl 1. května vrátit do Plzně, kde mu bude pokračovat smlouva. Je pro hráče představitelné, že se Radek vrátí do kabiny? „Já osobně si myslím, že je velmi předčasné o tom hovořit. V tento moment si to rozhodně představit nedovedu. Čas je však velký léčitel,“ uvedl Řezníček.

Zápasová přestávka, která začíná v příštím týdnu, možná přinese další hráčské změny, naznačil to prezident klubu Haber. „Nejsme spokojeni s výkony všech hráčů. Myslíme si, že někteří mají na více, což předvedli i v loňské sezoně. Nevylučujeme, že by změny mohly proběhnout právě během přestávky. Jinak výměny hráčů jsou možné do 31. ledna příštího roku. Dnešní tiskovou konferencí považujeme zmíněný problém za uzavřený. Nemáme nadále zájem přetřásat tyhle věci v novinách. Odpověděli jsme na to, v čem jsme byli obviněni, a tím to pro nás končí. Nyní se musíme soustředit na to, aby mužstvo začalo vyhrávat, aby výkonnost šla nahoru,“ řekl na samý závěr Zdeněk Haber.

Související články

Puky na vás čekají! Ulovte další nápovědy!

90 puků po celé Plzni

Prakticky třetina puků nalezena! Další jsou vám ještě blíže!

90 puků po celé Plzni

Petr Kodýtek a Jan Eberle i nadále indiány!

Prodloužení smluv

Další várka puků odhalena! Kde jsou další?

90 puků po celé Plzni

Aktuálně na webu

VTM U13

Krajský výběr ročníku 2006 si střihne přípravný duel!

90 puků po celé Plzni

Puky na vás čekají! Ulovte další nápovědy!

Preview 18.kolo

Do indiánských prérií zavítají Piráti!

Partneři HC Škoda Plzeň

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
ŠKODA JS a.s. InterCora, spol. s r. o. BIOTRONIK SBS IVA, s.r.o Interobal k.s.
ASTRO KOVO PLZEŇ, s.r.o.