Plzeňská legenda Josef Táflík oslavil šedesátiny!

Plzeň - Jedna z největších postav plzeňského hokeje osmdesátých let, Josef Táflík, oslavil ve čtvrtek 11.1.2018 své 60. narozeniny. Za vedení klubu mu dodatečně popřál k životnímu jubileu vše nejlepší a hodně zdraví a spokojenosti do dalších let ředitel Emil Kristek.

Útočná řada Táflík - Pata - Černý patřila ke klenotům plzeňského hokeje, rozhodla spoustu zápasů. Tohle trio dokázalo rozebírat obrany soků, střílet góly. „Šlapalo jim to. Za nimi hráli ještě obránci Pavel Setikovský a Václav Baďouček. A jak vzpomíná na časy v dresu plzeňské Škody? „Plzeň se sice v tehdejší nabité československé lize pohybovala od středu tabulky spíš dolů, ale doma jsme dokázali porážet i ty silné. Spartu, Jihlavu, Slovan, Košice, a lidi na nás chodili,“ vzpomíná Josef Táflík.

Josef Táflík se narodil 11. ledna 1958. Během své kariéry odehrál v nejvyšší československé soutěži 367 zápasů a nastřílel 122 gólů. Na zimní stadion v Plzni ho přivedl v deseti letech jeho otec Josef, jenž dlouhá léta hájil plzeňské barvy a také dvakrát oblékl reprezentační dres. V Plzni prošel všemi mládežnickými kategoriemi, kde mu nejvíc hokejového umu předal trenér Jaroslav Hraběta. Svůj první zápas za muže sehrál na jaře roku 1977 v Berlíně proti reprezentačnímu výběru Německé demokratické republiky. V utkání se uvedl brankou. Ještě téhož roku narukoval Táflík na vojnu do Písku, kde strávil dvě sezóny. V dresu VTJ Písek nastupoval v útoku s Jaroslavem Stuchlíkem, ve druhé sezóně si zahrál vedle Antonína Micky, Oldřicha Válka či Miloše Říhy. V Písku ho vedl Václav Červený, který výraznou měrou - a velmi pozitivně - ovlivnil jeho hokejovou kariéru.

Svou premiéru v nejvyšší soutěži prožil v 1. kole ročníku 1979/80 proti Trenčínu. Byl to první vzájemný zápas od nešťastného sestupu Škodovky po nervy drásající barážové bitvě s trenčínskou Duklou v sezóně 1977/78.

Na začátku 80.let chodily na plzeňský zimní stadion často až jedenáctitisícové návštěvy. Diváci byli nejvíce zvědavi na Spartu, Jihlavu či Košice a také na to, jak si s obávaným protivníkem poradí legendární útok Táflík - Pata - Černý. Nejlepší formace plzeňské Škodovky celého desetiletí spolu začala nastupovat v sezóně 1980/81 a s výjimkou období, které strávil Zdeněk Pata na vojně, spolu trojice hrála až do roku 1987/88.

Nejúspěšnější sezónou Josefa Táflíka byla sezóna 1985/86, v níž nastřílel ve 44 zápasech 20 branek! Řada Táflík - Pata - Černý pak nasázela soupeřům celkem 75 branek a celá pětice, včetně obránců Václava Baďoučka a Pavla Setikovského byla povolána na zájezd reprezentačního B-týmu do Finska. To byl zároveň jediný start Josefa Táflíka v reprezentačním výběru.

Velmi úspěšná byla i Táflíkova sezóna 1984/85. Nejdůležitější gól své kariéry vstřelil v ročníku 1986/87 v prolínací soutěži v Nitře, kde Táflík zvyšoval na 3:1 a jeho branka znamenala definitivní záchranu v soutěži. V téže sezóně rozhodovaly při nerozhodném skóre o výsledku samostatné nájezdy. Táflík jel penaltu v pěti případech a vždycky ji proměnil - pokaždé při zakončení volil střelu. Po sezóně 1987/88 ukončil Josef Táflík své působení v Plzni a odešel do celku německé regionální ligy HC Wernau, kam si jeho a obránce Milana Vágnera přivedl trenér Jiří Bolehovský. V první sezóně měl průměr neuvěřitelných sedm bodů na zápas, útok se dvěma Čechy, Kanaďanem a Američanem zaznamenal neskutečných 180 gólů ze 190, které tým nastřílel v sezóně celkově. Po dvou letech ve Wernau odešel spolu s trenérem Bolehovským do Balllingenu, kde měl Táflík podobné statistiky. Tam strávil další dvě sezóny a poté kvůli pracovnímu zaneprázdnění ukončil kariéru.


Související články

Duel s Mladou Boleslaví začne později

8.kolo

Jiří Novotný míří do Švýcarska

Novotný míří do Švýcarska

Plzeňský expres Bohuslav Ebermann dnes slaví své kulatiny!

Bohuslav Ebermann

Otevírací doba nového Ticketingu

Nový ticketing

Aktuálně na webu

Ivana Šormová

Když jste hodinu před zápasem nestál v kotli na své dlaždičce, nebyla šance se tam už dostat

8.kolo

Duel s Mladou Boleslaví začne později

Z6: PLZ - CEB 16:1

Šesťáci na úvod soutěže zametli s Motorem!

Partneři HC Škoda Plzeň

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
ŠKODA JS a.s. InterCora, spol. s r. o. BIOTRONIK Imperial SBS IVA, s.r.o Interobal k.s.
ASTRO KOVO PLZEŇ, s.r.o.