Plzeň dosáhla na bodový rekord a ovládla základní část. A co říkají ostatní čísla?

V neděli byla dovršena základní část Tipsport extraligy. Plzeň po 52. kole převzala Prezidentský pohár a už se těší na play-off. Ještě před ním se však podíváme na zajímavá čísla. Jak si vedou indiáni v číslech jako tým i jako jednotlivci, kdo z týmu vyniká střelecky, a kdo naopak dobře brání?

Škoda zažila rekordní základní část. Získala nejvíce bodů v historii, o jediný bodík překonala rekord ze sezóny 2009/2010, kdy rovněž získala Prezidentský pohár. Letos nasbírala 107 bodů za osmadvacet výher, sedm vítězství v prodloužení či na nájezdy, devětkrát indiáni brali bod a pouze osmkrát vyšli naprázdno.

Plzeň = stroj na góly

Ofenziva, to je hlavní důvod, proč Západočeši dominovali v základní části. Vsítili skvělých 172 branek (3,31 na zápas), to je o patnáct více než druhé Vítkovice. Oproti statistikám po 26. a 39. kole však ubrali v průměru střelbu. Zatímco předtím indiáni měli nejvíce střel na branku, nyní jsou v této statistice až devátí (29,15 střel na zápas).

Mezi špičku extraligy však patří Plzeň v přesilových hrách. Vsítila totiž 43 gólů v početní výhodě, více mají pouze Vítkovice (45). Škodovka v základní části dokázala využít 19,72 % přesilovek, lepší je jen Hradec Králové (20,10 %). Indiáni při výhodě jednoho nebo dvou mužů v poli vypálili na bránu 325krát a v této statistice jsou čtvrtí. Zajímavé je, že Jihlava v početní výhodě vyprodukovala ještě o tři pokusy více, ale vstřelila pouze 29 branek.

Škodovku táhne hned několik borců. Vidět byly zejména dvě největší letní posily. Milan Gulaš zářil celou základní část a přestože do posledních tří duelů nenastoupil, ovládl kanadské bodování s 61 body (23+38) o pět bodů před dalším plzeňským hráčem Tomášem Mertlem (30+26), který se naopak stal nejlepším střelcem soutěže o gól před třineckým Martinem Růžičkou, který je zároveň třetí v bodování (29+25). Mertl tak navázal na úspěchy Dominika Kubalíka a vybojoval pro Plzeň třetí titul krále střelců v řadě, což je nový extraligový rekord. Ve dvacítce kanadského bodování má Škoda ještě dvojí zastoupení. Na jedenácté příčce skončil Miroslav Indrák (14+23), na šestnácté pak David Stach (19+16). Slabší roli hráli v ofenzivě zejména v úvodu sezóny obránci, nakonec však přeci jen dokázali útoku výrazněji pomoci a nasbírali kanadské body. Nejproduktivnějším obráncem se stal Michal Moravčík (5+11), dále se prosazoval i David Sklenička (3+11) a zejména Nick Jones, který k pěti nahrávkám přidal významných šest branek, více gólů v celé soutěží vstřelilo jen šest zadáků.

Tomáš Mertl, centr s číslem 86, hraje naprosto klíčovou roli v plzeňském týmu, zejména při hře dopředu. Hned polovinu ze svých třiceti gólů vsítil v přesilové hře, nikdo z dalších hráčů se nedokázal prosadit v početní výhodě ani desetkrát. Jako jediný z celé soutěže pak dokázal vstřelit více než jeden hattrick, povedlo se mu to dokonce třikrát! Pyšní se také mimořádnou úspěšností střelby. Ta se sice v úvodu pohybovala kolem málo uvěřitelných 40 %, ale i číslo 26,79 % po dvaapadesáti kolech je nadmíru vysoké. Mnohem více pokusů potřebuje na své branky Milan Gulaš, ten vypálil na bránu 190 střel, vícekrát prověřil gólmana pouze Martin Růžička.

Vzadu držel Škodu zejména Svoboda

Plzeň dominovala v útoku, v defenzivě se ale našly i lepší celky. Suverénně nejlepší byl Hradec Králové, který obdržel jen 101 branek. Lepší než indiáni byly ještě Vítkovice, Kometa a Třinec, Škodovka lovila puk ze sítě 123krát. Na plzeňského brankáře létalo v průměru 28,88 střel na zápas, to je šesté největší číslo. Největšímu tlaku čelil Zlín (32,31 střel na zápas), nejvíce svému muži s maskou pomáhala Olomouc, ta čelila v průměru jen 26,33 pokusům za utkání.

A právě brankář byl jednou z klíčových postav plzeňského úspěchu. Nováček v modrobílém dresu Miroslav Svoboda, jenž přišel z Jihlavy, podával opravdu výborné výkony, což potvrzují i čísla. Dvaadvacetiletý gólman je čtvrtý v procentuální úspěšnosti (92,57 %). Číslům vévodí vítkovický Patrik Bartošák (93,34 %). Ve statistice obdržených branek na zápas je Svoboda ještě o jednu příčku výše, tedy na třetím místě, v průměru dostal 2,10 gólů za utkání. Jasně nejlepší je v tomto ohledu gólman Mountfieldu Patrik Rybár (1,73). V jedné statistice je ale plzeňský strážce svatyně přeci jen nejlepší. Dokázal nasbírat tři asistence! Pouze osm brankářů si letos do statistik zapsalo kanadský bod, Svoboda jako jediný tři, dvakrát pomohli útoku asistencí Sami Aittokallio ze Sparty a vítkovický Bartošák.

Západočeši se dostávali do oslabení poměrně často. Když nezapočítáme osobní tresty a tresty ve hře, Plzeň nasbírala 528 trestných minut (259x 2min a dva 5min) a v této statistice je na nelichotivém čtvrtém místě. Nejvylučovanějším týmem je Liberec (576 minut), na disciplínu nejvíce hledí Jihlava (386 minut). S přesilovými hrami soupeře si však indiáni dokázali poradit poměrně dobře. Ubránili 84,42 % oslabení a v této statistice jsou šestí. Nejlépe zvládá početní nevýhodu Třinec (88,84 %), nejhůře pak Litvínov (79,92 %). Zajímavá čísla pak ukazuje i počet vstřelených gólů v oslabení. Výtečných 11 branek dokázaly vsítit při této situaci Vítkovice, osmkrát se Trefila Kometa, sedmkrát Sparta a šestkrát Olomouc a Plzeň.

Mezi defenzivní činnost patří také Radegast index, do kterého se započítává statistika +/-, zblokované střely a hity. Jako tým je Škodovka na druhém místě s 1446 body, lepší jsou jen Vítkovice, a to hlavně díky Janu Výtiskovi, který s 208 body opět ovládl tuto statistiku, přestože chyběl osmnáct zápasů. Mezi plzeňskými hráči je v této statistice nejlepší David Sklenička se 158 body (81 hitů, 60 zblokovaných střel, +17), celkově je čtvrtý. Šestým v Radegast indexu je další obránce Michal Moravčík, který nasbíral 136 bodů (66 hitů, 45 zblokovaných střel, +25) a právě s pětadvaceti plusovými body je na druhém místě ve „statistice pravdy“, lepší je jen se skvělým číslem +29 vítkovický bek Marek Hrbas. Když se podíváme na samostatnou statistiku hitů, jsou Západočeši na pěkném třetím místě s 650 nárazy do soupeře, vede Litvínov (743 hitů). Kromě Davida Skleničky se soupeři musejí potýkat i s tvrďákem Ryanem Hollwegem, který nasázel protihráčům 78 hitů a v této statistice je šestý hned za svým parťákem z týmu. Hokejisté musejí mít největší strach z litvínovského Michala Trávníčka, který totiž předvedl v základní části 148 hitů!

V Plzni hrají zkušenosti, na buly vládne Mertl

Nejvíce času na ledě tráví zkušení hráči. Pořádně si zahraje centr první formace Tomáš Mertl, a to v průměru téměř 22 minut na zápas. Čas přes dvacet minut ještě přesáhli tři další plzeňští hokejisté, a to Petr Kadlec (20:47), Milan Gulaš (20:41) a Peter Čerešňák (20:31). Nejvytíženějším hráčem z celé extraligy je liberecký obránce Martin Ševc, ten má opravdu pořádnou porci minut na zápas (23:10).

Expertem na buly v plzeňském dresu je Tomáš Mertl, který vyhrál třetí největší počet vhazování (655) s úspěšností 54,22 %. Více buly vyhrál pouze Tomáš Marcinko z Třince a Bílý Tygr Petr Jelínek, který je suverénně nejlepší z celé soutěže, jeho úspěšnost na buly totiž činí rovných 60 %! Z centrů Škodovky má úspěšnost nad 50 % už jen Jaroslav Kracík (50,37 %). Celkově se buly Západočechům moc nedaří, s úspěšností 48,8 % je Plzeň až na jedenáctém místě.

Modrobílí však mohou být spokojeni se statistikou návštěvnosti. Zatímco v minulé sezóně chodilo a základní část v průměru 4325 diváků, letos si cestu na stadion našlo v průměru 6550 fanoušků. Západočeši jsou v této statistice pátí, zaostávají za Spartou, kterou navštěvuje nejvíce diváků (8708), dále Pardubicemi (7720), Brnem (7444) a Vítkovicemi (6986). Nejméně lidí chodí na hokej v Mladé Boleslavi, a to pouze 3151.

Škodovka si zkrátka držela po celou základní část skvělá čísla ve většině statistik. Nyní už však začíná play-off, jiná soutěž. První čtvrtfinálový zápas odehraje Plzeň ve čtvrtek 15.3. doma v 16:00.

HC Škoda Plzeň po základní části:

Postavení v tabulce: 1. místo
Počet bodů: 107
Skóre: 172:123
Nejproduktivnější hráč: Milan Gulaš - 61 bodů (23+38)
Nejlepší střelec: Tomáš Mertl - 30 branek
Nejlepší nahrávač: Milan Gulaš - 38 asistencí
Nejproduktivnější obránce: Michal Moravčík (5+11)
Nejtrestanější hráč: Ryan Hollweg – 71 trestných minut
Nejlepší hráč v bodování +/-: Michal Moravčík +25
Nejhorší hráč v bodování +/-: Tomáš Kubalík -2
Nejlepší hráč v Radegast indexu: David Sklenička 158 (81 hitů, 60 zblokovaných střel, +17)
Gólmani:
Miroslav Svoboda – 2770 minut / pr. 2,10 | 92,57 %
Alexandr Hylák – 319 minut / pr. 2,45 | 91,10 %
Tomáš Král – 48 minut / pr. 1,25 | 94,44 %
Lukáš Sochůrek – 41 minut / pr. 7,32 | 80,00 %

Zdroj statistik: hokej.cz


Související články

Extraligová NEJ v Plzni

Extraligová NEJ v Plzni

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti aneb Jak indiáni nabírají síly na novou sezonu

LETNÍ PŘÍPRAVA

Daňové doklady vystavujeme nyní ve Fanshopu

PERMANENTKY

Letní příprava indiánů pokračuje na Šumavě

Letní příprava

Aktuálně na webu

Ivana Šormová

Když jste hodinu před zápasem nestál v kotli na své dlaždičce, nebyla šance se tam už dostat

8.kolo

Duel s Mladou Boleslaví začne později

Z6: PLZ - CEB 16:1

Šesťáci na úvod soutěže zametli s Motorem!

Partneři HC Škoda Plzeň

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
ŠKODA JS a.s. InterCora, spol. s r. o. BIOTRONIK Imperial SBS IVA, s.r.o Interobal k.s.
ASTRO KOVO PLZEŇ, s.r.o.