Nejmenší indiány povede Zdeněk Pata: Děti musejí mít z hokeje hlavně radost

Plzeň – Novým trenérem nejmladších indiánů se stal Zdeněk Pata. Sám odchovanec zdejšího klubu a hokejový světoběžník.

Pane trenére, řekněte nám něco o sobě?
Asi nemá význam zde uvádět celý můj hráčský ani trenérský životopis. Proto jenom velice stručně. S hokejem jsem začínal v plzeňské Škodovce, kde jsem prošel všemi mládežnickými výběry. Od 18ti let jsem nastupoval pravidelně za A tým. V Plzni jsem hrál nepřetržitě kromě povinné základní vojenské služby (Dukla Trenčín, Dukla Jihlava, Dukla Písek) až do roku 1990. Poté jsem odešel do zahraničí. Reprezentoval jsem v mládežnických výběrech ČSSR , později pak osm let za ČSSR B. V roce 1993 jsem začal svoji trenérskou karieru a kde jinde, než opět v Plzni.

S jakými vizemi nebo přáními přicházíte do klubu?
Poslední tři roky jsem působil v zahraničí (Itálie), kde jsem se věnoval seniorskému hokeji, ale především mládeži. Již skoro čtvrt století se věnuji trénování, prošel jsem řadu oddílů, spolupracoval s různými typy trenérů, proto bych chtěl své zkušenosti předat dětem v Plzni, neboť plzeňský hokej stál u mých hráčských i trenérských začátků. Jsem rád, že jsem se domluvil s Martinem Strakou a že se mohu podílet na výchově nových hokejových talentů právě zde. Navštěvoval jsem letos Brusličku se svým vnukem Tobíkem a viděl jsem, že je zde hodně šikovných dětí. Mým hlavním cílem je rozšířit mládežnickou základnu, ukázat dětem, že hokej je právě ten správný sport pro ně, aby se děti naučily správné technice bruslení, základům hokeje a aby hlavně měly z hokeje radost.

Plzeňská mládež sbírá jeden úspěch za druhým, je to o to více svazující?
Plzeňská mládež byla v minulosti také úspěšná. Dřívější dorost, kde hráli spolu kluci od 15i let do 19ti byl několikrát mistrem ČSR, mistrem ČSSR. Mládežnická družstva pravidelně hrála v závěrečných turnajích. Pak se na výchovu začalo trochu zapomínat. Vizí vedení bylo, že si hráče budou kupovat. S příchodem Martina Straky a nového vedení u mládeže se opět začalo sázet v oddíle na vlastní odchovance. A tým doplňuje soupisku s mužstva juniorů. Proto je potřeba, aby mládež měla úspěchy v celorepublikovém měřítku. To se také novému vedení mládeže daří. Úspěch mládeže vás nemůže svazovat, ten vás musí naopak motivovat ve vaší trenérské práci.

Na co se děti v Brusličce a Základně mohou těšit a co je hlavním cílem?
Cílem trenérů v Základně je děti naučit bruslit, naučit je základům hokeje. Vytvořit co nejširší hráčskou základnu. Nesmím však také zapomenout, že chceme děti naučit, že hokej je kolektivní sport, že mají kolem sebe kamarády, se kterými musí spolupracovat, musí se navzájem respektovat a pomáhat si. Tak trochu je připravovat pro život. Chceme, aby se děti těšily na trénink, na trenéry, na své nové kamarády, které poznají právě na tréninku Základny a Brusličky. Mohou se těšit na nová a nová cvičení během tréninku.

Jak velký je zájem dětí o hokej dnes?
Zájem dětí v uplynulých letech trochu poklesl, ale neviděl bych to tak černě. Je to dané dobou. Děti mají dnes jiné aktivity, především počítače, mobily, ale i jiné sporty. Záleží hodně na rodičích, aby pro svoje dítě byli vzorem. Samozřejmě namítnete, jak můžu být vzorem, když neumím ani bruslit, ale já to myslel trochu jinak. Když děti doma nevidí nikoho číst knížku, pak po nich nemůžete chtít, aby samy od sebe četly. Tzn. vzít dítě na kolo, proběhnou se s ním, jít si zaplavat, prostě dělat takové sportovní aktivity, které zvládne celá rodina. Potom je lehčí vést dítě ke sportu.

Rodiče se často bojí, že hokej je příliš drahý. Jak je tomu doopravdy?
Hokej není drahý sport. V našem oddíle si mohou rodiče po domluvě u p.Maříka zapůjčit na zkoušku potřebnou hokejovou výstroj, brusle. Příspěvky v Základně a Brusličce nejsou také vysoké. Již dva roky je spuštěn program CSLH Pojď hrát hokej, který je dotovaný ze zisku MS v Praze 2015, do kterého je také náš klub zapojen. Rodiče se nemusí bát, že hokej je drahý sport, jsou mnohem dražší sporty. Chtěl bych i touto cestou pozvat všechny zájemce na naše tréninky. Nemusí čekat až do září, již teď probíhá letní příprava na 11.ZŠ v Plzni (Šedivka) .Rozvrh tréninku najdete na našich webových stránkách.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů!


Související články

Hokejový klub se účastní Letní SPORTMANIE Plzeň 2018!

SPORTMANIE Plzeň

Nejmladší indiáni zaváleli i s míčkem!

Hokejbalový turnaj

Nejmladší indiáni mají po vzoru A-mužstva za sebou své první tréninkové dávky na suchu!

Nejmladší v přípravě

Nejmenší indiány povede Zdeněk Pata: Děti musejí mít z hokeje hlavně radost

Zdeněk Pata

Aktuálně na webu

Ohlasy Karaganda

Příprava je těžká, bolí celé tělo, říká po čtyřbodovém utkání Milan Gulaš

PLZ - KAR 5:2

PLZ - KAR 5:2 - V zajímavém klání skolila Plzeň kazašskou Karagandu

Reprezentace U16

Reprezentační šestnáctka míří na turnaj do Rakouska!

Partneři HC Škoda Plzeň

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
ŠKODA JS a.s. InterCora, spol. s r. o. BIOTRONIK Imperial SBS IVA, s.r.o Interobal k.s.
Střída ASTRO KOVO PLZEŇ, s.r.o.