Na kondici a rozvoji dalších předností se musí pracovat celý rok, říká Jan Snopek

Plzeň - Bývalý obránce Jan Snopek, který v české nejvyšší soutěži odehrál přes 600 zápasů, se po čtyřech sezonách u indiánské mládeže přesunul k A týmu Škodovky, u kterého bude působit jako kondiční trenér. V rozhovoru osvětluje své metody a postupy, podle nichž se již odvíjí a bude odvíjet předsezónní příprava Západočechů.

Pane Snopku, do letní přípravy před novou sezonou vstupujete coby kondiční trenér hlavního mužstva. Je to pro vás nová funkce, případně spíše povýšení?
Nová funkce to pro mě není, protože jsem čtyři roky dělal kondičního kouče u akademie. Takže je to pro mne povýšení – práce to bude stejná, jen bude na vyšší úrovni.

Vyplývá z toho tedy větší zodpovědnost, když se nyní přesouváte k A týmu?
Určitě. Co se týká výkonů, tak v tom je určitě velká zodpovědnost právě u mužů. Když jste u mladých kluků, tak je hlavní a nejdůležitější role při jejich vývoji. Pokud mladé vedete špatně už odmalička, tak se to potom projeví ve věku, kdy už nejsou schopni něco rozvíjet. U áčka leží ta hlavní zodpovědnost na tom, aby byli hráči připravení na nějaký výkon. Ten když potom chybí, tak nikdo nekouká na to, jestli tomu hráči dali maximum, chyba je vždycky v trenérech.

Jaký plán letní přípravy jste si pro hráče připravil?
Tréninkový plán je postavený tak, že budeme chtít u kluků rozvíjet sílu a kondici. Co se týče vytrvalosti, tak se bude jednat o klasické tréninky, které jsou specializované na hokej. V tom se už nic nového nevymyslí, protože jde o dané a časem prověřené věci. Přípravu budeme akorát přizpůsobovat tak, aby se všechno hodilo do našeho programu.

Často se také diskutuje, jestli je dobré v letní přípravě používat kola. Co si o tomto tématu myslíte vy?
To je ta otázka. Záleží na tom, kdo čemu dává přednost. Když někdo vyhraje titul a jezdí před sezonou na kole, tak všichni řeknou, že kola jsou skvělá. Když je to naopak, tak je to naopak. My věříme našemu plánu, který jsme si vytvořili, podle něho půjdeme a budeme ho plnit. A kola v něm nejsou.

Další často skloňovanou tréninkovou metodou je například intervalový běh.
Při něm jde hlavně o rozvoj rychlostní vytrvalosti. Tento typ zatížení je vlastně hokeji nejbližší, podobá se střídání, když točíte čtyři lajny, tak se tomu tato příprava i uzpůsobí. Tyto tréninky se budou odvíjet tak, aby nám to dalo do toho našeho sportu co nejvíc. Během tréninků musíte zlepšovat, případně minimálně udržet, několik složek výkonnosti.

Hráči vás možná nebudou mít úplně v oblibě právě kvůli letní přípravě, kondičním tréninkům, běhání. Jak to člověk vnímá?
Neměli mě rádi, když jsem hrál, tak teď nebudu čekat, že mě začnou mít rádi, když už nehraju… Ale vážně, o tom to úplně není, jde o to, abych kluky přesvědčil, že tréninky mají smysl. Nejde říct, že hokej je jenom o trénování na ledě, mimo něj se hráči musí připravovat velké množství času. Když kluci budou dobře připravení a tělo jim dovolí dostat se k výkonům, které chtějí předvádět, tak si myslím, že pochopí, že práci mimo led je nutná.

Promítly se do vašeho tréninkového plánu i zkušenosti, které jste získal coby aktivní hráč?
Samozřejmě. Jak jsem říkal, některé věci jsou už prostě dané, ale snažím se do přípravy vnést různé invence a věci, které jsem si sám dřív ozkoušel, že jsou prospívající. A následně jsem je používal i v praxi, když jsem trénoval u mládeže.

Zajímal jste se o to, jak vypadaly plány letních příprav v dřívějších letech?
Ne, nezajímal – přišel jsem s návrhem přípravy, který jsme si odsouhlasili, dostal jsem požadavky, informace, kde byly slabiny. To je asi všechno. Jak se tady pracovalo dříve, tak to nebyla moje starost. Kluci základy samozřejmě mají, trénovalo se tedy dobře i předtím, já tomu chci třeba dát ještě něco jiného. Jde o to, jestli se to pak projeví v té hře.

Máte vy osobně tedy během těch prvních týdnů přípravy na suchu nejvíce práce?
Asi ano. Už v minulosti jsem si ověřil, že to není pouze o květnu a červnu, té práce je sice více, ale zase na ní máte více času. Musí to být vyvážené. Já razím heslo, že se musí pracovat celý rok, není to o tom, že se pak v průběhu sezony čeká na reprezentační pauzy, aby se během nich co nejvíce trénovalo. Ne! Nechci ani to, aby kluci měli vrchol fyzické zdatnosti v květnu, udělaly se testy, řeklo se, jak je to skvělé, a tím by to zhaslo. Mám v plánu pracovat celý rok jak na udržování kondice, tak na rozvoji dalších důležitých předností. Bude to celosezónní proces.


Související články

Už po dvou dnech se v Plzni cítím jako doma, říká brankář Dmitrij Milčakov

Rozhovor Dmitrij Milčakov

Musím se ukázat a vybojovat si pevné místo, říká Jan Kovář před angažmá v NHL

Rozhovor Jan Kovář

Věřím, že se toho v Plzni můžu hodně naučit, říká Conor Allen

Rozhovor Conor Allen

Věřím, že na extraligu mám, chci to dokázat, hlásí útočník Václav Nedorost

Rozhovor Václav Nedorost

Aktuálně na webu

Ohlasy Karaganda

Příprava je těžká, bolí celé tělo, říká po čtyřbodovém utkání Milan Gulaš

PLZ - KAR 5:2

PLZ - KAR 5:2 - V zajímavém klání skolila Plzeň kazašskou Karagandu

Reprezentace U16

Reprezentační šestnáctka míří na turnaj do Rakouska!

Partneři HC Škoda Plzeň

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
ŠKODA JS a.s. InterCora, spol. s r. o. BIOTRONIK Imperial SBS IVA, s.r.o Interobal k.s.
Střída ASTRO KOVO PLZEŇ, s.r.o.