Mladší dorost ještě neprohrál! Trenér Vojan: K úspěchu vede pouze tvrdá a hlavně dlouhodobá práce

Plzeň – Na jaře mladší dorostenci dokráčeli k bronzovým medailím, letos zatím nepoznali přemožitele. V extralize odehráli čtrnáct duelů a ztratili jediný bod – v Chomutově. Na čele průběžné tabulky mají Západočeši pohodlný náskok před Litvínovem a impozantní skóre 106:17.

Pane trenére, jak jste zatím spokojený s výsledky mladšího dorostu?
Maximálně, víc to asi nejde. Vždyť jsme v této sezoně v mistrovském utkání ještě neprohráli. Ztratili jsme zatím jenom bod za vítězství v nájezdech. Ta série výher je již poměrně dlouhá, přináší to ale zároveň i negativní věci.

Jaké?
Když se dlouhodobě daří, mají někteří hráči tendence polevovat a ustupovat od tvrdé každodenní práce. Je v tom určitě pohodlnost a ztráta pokory k soupeřům i k vlastní práci. Mají pocit, že se teď soupeři porazí snad sami, jen když nastoupíme na led. Je ale třeba si uvědomit, že k tomu, aby to takhle šlapalo, vede jen tvrdá a hlavně dlouhodobá práce. To hráčům s kolegou Honzou Snopkem neustále tlučeme do hlav. Navíc soupeři se na nás pečivě připravují, často proti nám podají extrémně nadprůměrný výkon, všichni nás chtějí porazit…

Jste tedy spokojený i s věcmi okolo? Hra, vývoj hráčů a podobně?
Ano jsem, nechci ale tímto způsobem hráče moc chválit, neumí s tím v tomto věku ještě správně naložit... Faktem ale je, že kluci se za tři měsíce výkonnostně i mentálně dost posunuli. Někteří se dostali na reprezentační kempy, nebo úrovní na starší dorost. Hráči mladšího ročníku se už zadaptovali a začínají se čím dál víc prosazovat. Měli jsme sice menší herní krizi, kdy nám to tak, právě díky výše uvedeným věcem, nefungovalo, ale pomalu se z toho dostáváme. To je právě ono, je velmi jednoduché se polevením dostat dolů, ale je velmi těžké se potom dostat zpět do formy a udržet si ji. Je to pro všechny hráče zkušenost a je na nich, co si z toho vezmou.

Jak se již těšíte na postupovou skupinu, která by měla přinést i těžší zápasy?
Ta skupina je založená na tom, že do ní postoupí jen nejlepší týmy ze skupin Západ a Střed. K nám podle všeho postoupí Liberec a Mladá Boleslav, tedy špičkové týmy. Odpadnou tak zápasy ze základní skupiny, kde nebudou muset všichni hráči vydat maximum v každém střídání a přesto vyhrajeme. Pro rozvoj kluků to bude jen dobře, jejich výkonnost poroste právě v těžkých zápasech nadstavbové skupiny.

Nebyla by třeba cesta užší skupiny lepší po celou sezónu?
To je otázka na někoho jiného. Můj názor je ten, že hráč výkonnostně poroste jen tehdy, pokud ze sebe bude muset každé střídání a každou minutu v zápasech i trénincích vydat pouze maximum...

Čím to podle Vás je, že tým letos tak dominuje a přehrává i vloni zcela dominantní Spartu?
Předně, je důležité si uvědomit, že týmy v dorostech a juniorce se tvoří každý rok prakticky od nuly. Hráči staršího ročníku, který tým táhne, odchází do vyšší kategorie a přichází hráči z mladšího ročníku. Takže týmy, které byly loni na špičce, tam třeba letos nebudou. Naše síla je určitě v tom, že máme opravdu vyrovnaný tým. Všechny pětky jsou schopné rozhodovat utkání, dostat soupeře pod tlak. Navíc, prakticky celou pětku mladšího ročníku, máme zápasově v Třemošné, kde mají herní prostor, který by u nás neměli.

Na co se v rámci pauzy nejvíce zaměříte a jaké jsou další plány a cíle?
Měli jsme tři dny volno, aby si hráči fyzicky i psychicky odpočinuli. Od středy nastoupíme s dvoufázovými tréninky na ledě a fází mimo led, zaměříme se hlavně na kondiční stránku. Víkend bude volný a od dalšího týdne najedeme na náš obvyklý závodní mikrocyklus. Potřebujeme využít reprezentační pauzu i k začlenění nových hráčů do sestavy, protože máme některé klíčové hráče ze základní sestavy dlouhodobě zraněné, nebo jsme další trvale posunuli do staršího dorostu.

Příjemná otázka a závěr. Jakou Vám dělá radost, když vidíte všechny kategorie včetně A-týmu na první příčce?
Všichni v klubu jsme za to samozřejmě velmi rádi. Je větší klid na práci, v určitém směru i pohoda. Ale nechtěl bych to nijak přeceňovat, protože je teprve listopad a zatím jsou to jen dílčí úspěchy. Upřímně, je opravdu příjemný pohled na tabulky všech kategorií, kde je vždy na prvním místě Plzeň. Je to asi rarita, ale největší odměnou pro akademii bude to, když se nám podaří zapracovat další mladé hráče do A týmu.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů!


Související články

Západočeské derby i souboj se Spartou. Přijďte fandit mládeži!

Pozvánka na zápasy mládežníků

Junioři vyráží na trip, dorost se představí znovu doma

Pozvánka na zápasy mládežníků

Týden hokeje v Plzni aneb Pojď hrát hokej!

Pojď hrát hokej

Mládeži startuje sezóna! Kdy a kde se hraje?

Pozvánka na zápasy mládežníků

Aktuálně na webu

JUN: PLZ - CHM 4:2

Indiánské šípy skolily Piráty, juniorka bere tři body!

Preview 3.kolo

Po týdnu opět zápas jako řemen! Do Plzně míří Sparta

Novotný míří do Švýcarska

Jiří Novotný míří do Švýcarska

Partneři HC Škoda Plzeň

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
ŠKODA JS a.s. InterCora, spol. s r. o. BIOTRONIK Imperial SBS IVA, s.r.o Interobal k.s.
ASTRO KOVO PLZEŇ, s.r.o.
×
Dnes v 17:30 | Muži
HC Škoda Plzeň
HC Sparta Praha