Když jste hodinu před zápasem nestál v kotli na své dlaždičce, nebyla šance se tam už dostat

Plzeň – Ivana Šormová je dlouholetá věrná fanynka klubu. „Je to taková moje druhá rodina,“ sama přiznává.

Ivano, v kolika letech jste začala chodit na hokej?

Poprvé mě na zimní stadion v Plzni přivedl táta v šesti letech a úplně pravidelně, opravdu každý zápas, od patnácti let.

Pamatujete si na svůj první zápas kolem toho patnáctého roku?

To asi ne, mně už to hodně splývá.

Co Vás fanouškovství a podpoře týmu vlastně nejvíce baví? Co vás k hokeji přitahuje?

Je to taková moje druhá rodina. Úplně nedokážu říct čím to je, je to léty vybudovaný vztah. Člověk sem prostě patří a myslím si, že nejde jen o mě. Ten vztah se budoval postupně. Hokej mě nadchnul hrou jako takovou a tím si pak člověk vytvářel vztah ke klubu.

Jezdíte někdy i na venkovní utkání?

Když je trošku času a prostoru, tak ano. Když jsem byla mladší, jezdila jsem hodně. Teď už toho času tolik není, a proto si spíš vybírám, kam a kdy pojedu. Ale minimálně čtyři, pět výjezdů za tu sezonu mám, a někdy i více.

Jaký nejsilnější hokejový zážitek Vám hokej přinesl?

Play-off v titulové sezóně a pak zápas po odečtu bodů tady doma, kdy plzeňské publikum zase předvedlo, co dokáže. V hledišti byla atmosféra, z které až mrazilo.

A je tam i nějaký špatný zážitek?

Asi ne. Špatné zážitky se zapomínají. I když se nedaří, stejně člověk chodí a tu stojí do poslední minuty. To k tomu prostě patří.

Když bychom vzali celou historii klubu, jaký hráč je pro Vás ten nejoblíbenější a proč?

Pro mě je to jednoznačně Martin Straka, protože je osobnost. Tak to je. Martin není jen vynikající hokejista, ale člověk, kterého si vážím. Plzeňským klubem určitě prošlo hodně geniálních hokejistů, ale Martin nad nimi vyčnívá.

Jak byste zhodnotila minulou sezonu?

Sezona byla moc hezká. Krásný úvod i díky Dominiku Kubalíkovi. Pro mě ale zklamání z play-off. Myslím, že Brno bylo hratelné a mrzí mě, že jsme je nedokázali přehrát. Třetí místo je paráda, ale když nás Brno vyřadilo, mrzelo mě to. Takové naštvání, že jsme se nedokázali proti nim kousnout.

Jste dlouholetou členkou klubu Indián patriot. Co vás do klubu přivedlo a co vám členství dává?

Členkou jsem od doby, kdy cena byla ustanovená na symbolických 1929 Kč. Nepřijde mi, že jsem v nějakém klubu, spíš si jako patriot prostě připadám. Vždycky jsem chtěla být klubu blízko a zároveň se snažím, aby klub byl co nejblíže k fanouškům. Program se mi líbí, je to krok klubu směrem k fanouškům a to je vždycky dobře. Patriotů přibývá, z čehož mám radost a stává se z nich zase taková další rodina. Všichni se znají a myslím, že to funguje dobře.

Jakou největší návštěvu na utkání tady v Plzni pamatujete?

To byly návštěvy v 80. letech, kdy to tu bylo ještě na stání a bývalo tu tak dvanáct a půl tisíce lidí. To nebyla výjimka, to byly běžné návštěvy. Když jste hodinu před zápasem nestál v kotli na své dlaždici, neměl jste šanci se tam dostat. Tam měl prostě každý svojí dlaždičku a tak to bylo.

Co myslíte, že nejvíce ovlivňuje návštěvnost na hokeji v Plzni?

Strašně moc faktorů. Když jsme byli mladí, zase tolik té zábavy nebylo a my se šli vyřvat na hokej. Dneska lidi mají velkou paletu možností, kam se jít zabavit. Nemyslím si, že to je o tom, že by hokej byl drahý, a to ani pro rodiny s dětmi. Dneska když si vezmete, že půjde celá rodina do kina nebo do ZOO, utratíte podstatně víc než za hokej. Lidi zpohodlněli a čekají, že se jim vše naservíruje pod nos a neumí si zábavu najít sami. Je to o tom pořád jim to do těch hlav tlouct a tlouct. Třeba výborný nápad klubu je projekt „Trénuj jako indián“, jak chodí hráči do škol a vyučují tělocvik nebo angličtinu. Ukázat profesionální hokejisty dětem na školách je správné. Když děti a mládež přivedete na stadion už v dětství je velká šance, že tady zůstanou.

Na přelomu sezony, s příchodem roku 2019, klub oslaví 90 let. Chystají se fanoušci na toto výročí?

Určitě ano. Už jsme si zjišťovali nějaké historické souvislosti a nějaké plány tedy už jsou.


Související články

Frodl vybojoval stříbro na World Roller Games! Už se ale těším na led, hlásí

Stříbrný Dominik Frodl

V Barceloně chceme vyhrát, hlásí Dominik Frodl před World Roller Games 2019

Rozhovor Dominik Frodl

V Plzni ze sebe vydám 110 % jako všichni ostatní, dřeme a zvládáme to dobře, říká Zack Malík

Rozhovor Malík

Indiáni, seznamte se. Ing. Jan Eberle

Rozhovor Eberle

Aktuálně na webu

2000. permanentka

2000 prodaných permanentek. Děkujeme!

Stříbrný Dominik Frodl

Frodl vybojoval stříbro na World Roller Games! Už se ale těším na led, hlásí

Volný prodej permic

Volný prodej permanentních vstupenek zahájen!

Partneři HC Škoda Plzeň

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
ŠKODA JS a.s. InterCora, spol. s r. o. BIOTRONIK SBS IVA, s.r.o Interobal k.s.
ASTRO KOVO PLZEŇ, s.r.o.
Vyhrajte vstupenky