Jedenáctou plzeňskou sérii musí rozetnout rozhodující duel! Jaké byly ty předešlé?

Plzeň – Po čtvrtfinále dovedli v letošním play-off modrobílí i semifinále do rozhodujícího střetnutí. To se odehraje v pondělí patnáctého dubna od sedmnácti hodin.

Plzeň má s rozhodujícími bitvami poměrně velkou zkušenost. Již deset sérií v samostatné české lize dotáhla do nejdelšího možného konce, řadu z nich ještě dál - do prodloužení. A vede si skvěle – osmkrát totiž slavila postup, v sedmém utkání dokonce vždy. Nyní se na duely pojďme podívat blíže.

První takovou sérii – tenkrát pouze na tři vítězné mače – odehráli modrobílí v sezóně 1997/98 s pražskou Spartou. Duel čtvrtfinále po základní části čtvrtých Pražanů a páté Keramiky (bodový rozdíl byl pět) načali lépe Západočeši, kteří v našem hlavním městě uspěli v nájezdech, poté sice padli 2:4, ovšem doma zvítězili 5:2 a měli mečbol. Opět před svými fanoušky vedli, jenže nakonec prohráli 1:2, když si v čase 59:55 srazil Dušan Salfický Kverkovo nahození mířící mimo smolně do vlastní branky. Přišlo tak na rozhodující duel série, který Sparta před svým publikem zvládla 4:1, Plzeň pouze korigovala v závěru druhé části na 1:3.

O rok později – tedy v ročníku 1998/99 – čekal modrobílé podobný osud. Soupeřem ve čtvrtfinále byl Třinec, který rovněž doma ztratil první zápas – 2:4, poté vyhrál stejným výsledkem. Západočeši doma znovu vybojovali mečbol (3:2), jenže ho nepotvrdili (3:6) a rozhodující pátý zápas viděli Slezané. Plzeň pouze korigovala na 1:2 brankou Kořínka, ale znovu vypadla při skóre 1:4. Přestože byl po základní části bodový rozdíl mezi soupeři menší než v předcházejícím roce, v tabulce byl paradoxně rozestup větší – třetí Oceláři a šestá Keramika.

Poté přišla série, opět čtvrtfinálová, s Pardubicemi v sezóně 2003/2004. Lasselsberger tehdy předvedl neskutečnou stíhací jízdu za play-off, pomohl především příchod Romana Málka v průběhu sezóny. Nakonec vše vyvrcholilo v posledním zápase základní části, ve kterém domácí vítězství 5:0 nad Kladnem znamenalo, že Plzeň na úkor právě Středočechů postoupí z posledního možného místa do čtvrtfinále. V něm čekaly Pardubice, které zcela ovládly dlouhodobou část a získaly o 40 bodů více. Doma navíc zvítězily 6:3 a 5:2. Jenže Západočeši se nevzdali a kontrovali 4:2 a 6:3. Východočeši sice následně vybojovali mečbol (5:2), ovšem Plzeň si vynutila rozhodující sedmý duel (3:1), který opanovala ve velkém stylu – 5:1. Josef Straka udeřil již po dvaceti vteřinách hry, za další čtyři minuty i jmenovec Michal. Před polovinou zápasu snížil Jaroslav Kudrna, ovšem do druhé přestávky ještě dvakrát udeřil Dušan Andrašovský a postup stvrdil Pavel Vostřák.

Další rozhodující duel čekal na Plzeň v předkole play-off s Třincem v ročníku 2008/09. Ten o vzájemné zápasy udržel desátou příčku před Pardubicemi, modrobílí zase o bod ztratili šestku. Začali také lépe, doma zvítězili 4:2 a 6:1. Jenže Slezané se nedali a vybojovali pátý zápas po výsledcích  3:0 a 4:3 v prodloužení. Postup stvrdili Západočeši 3:0, když stejným poměrem ovládli již úvodní dvacetiminutovku po brankách Michala Dvořáka, Martina Čakajíka a jmenovce Adamského.
Hned v dalším kole čekaly Pardubice, které doma ztratily úvodní duel 1:2 v samostatných nájezdech a poté zvítězily 3:1. V Plzni se opět radovali oba soupeři 2:1 a 3:4 a mečbol Moeller před svými fanoušky získal po výsledku 3:0. Západočeši kontrovali 3:1 a v Pardubicích rozhodující duel na 4:3 rozhodl v čase 86:07 Martin Adamský. Domácí rychle vedli, poté dvakrát prohrávali, trefili se ještě Martin Straka a dvakrát Pavel Vostřák.

Další čtvrtfinále na sedm zápasů čekalo na Plzeň v sezóně 2011/12 se Zlínem. Druzí indiáni vyfasovali tým z předkola a doma začali pohodlně 3:2 a 5:1. Jenže na ledě Beranů nestačili 0:1 a 4:5 v prodloužení. Pak sice získali mečbol 3:2 v nájezdech, ovšem Zlín si vynutil rozhodující střetnutí 4:2. V něm dokonce ovládl první třetinu po brance Michala Důrase, na 2:1 zase dával Lukáš Galvas. Za modrobílé vyrovnávali Radek Duda, poté Jiří Hanzlík a vše rozhodl v čase 57:56 Nicholas Johnson a do prázdné pečetil znovu Radek Duda.   

V mistrovském ročníku 2012/13 dovedli indiáni do sedmého utkání čtvrtfinále s Litvínovem i finále se Zlínem. V prvním kole čekal na třetí Plzeň šestý Litvínov, bodový rozdíl byl šest. Defenzivně laděná Verva na západě Čech nejprve zvítězila 1:0, poté padla 1:2. Před svými fanoušky opět šla do trháku (3:0), pak ale padla v nájezdech 3:4. Zvládla ovšem pátý zápas v Plzni 2:1 v nájezdech a rozhodující duel Západočeši vybojovali 5:2. V něm skóre otevřel ve dvacáté minutě Tomáš Slovák a po vyrovnání Zbyňka Skleničky znovu modrobílé přiblížil postupu Jan Kovář. Jenže černožlutí ještě do druhé přestávky překlopili vývoj duelu díky Viktoru Hüblovi a Marku Posmykovi. V poslední periodě ale již udeřili pouze domácí – Pavel Kašpařík a Nicholas Johnson a byl z toho postup 4:3 ve skóre sedmého duelu i celé série.
V semifinále vyřadili Škodováci Slavii 4:2, finále s Zlínem ale byl opět bitvou se vším všudy. Ve Zlíně začali lépe 3:0 a málem ubojovali i druhý bod, padli však 2:3 v samostatných nájezdech. Navíc na západě Čech začali hůře, Berani zvítězili 3:0, Plzeň kontrovala 5:2. Mečbol na ledě soupeře vybojovala navíc po výsledku 2:1, jenže ho nepotvrdila (2:5). Rozhodující duel sezóny v první části branku nepřinesl, druhou odšpuntoval Jozef Balej, odpověděl Jaroslav Balaštík. Kontroval Nicholas Johnson, vyrovnal Jiří Ondráček. V čase 49:47 přiblížil k titulu své barvy Jan Kovář, ovšem deset vteřin před sirénou trefil dokonale od modré Filip Čech. Vše tak v čase 96:15 rozetnul ten nejpovolanější – Martin Straka.

Před dvěma lety – tedy v sezóně 2016/17 – byla vyrovnaná série předkola. Vítkovice doma zvítězily 3:1 a 3:2 v prodloužení, jenže modrobílí odpověděli 5:3 a 5:2. V rozhodujícím střetnutí se jako první ve druhé polovině střetnutí prosadil Miroslav Indrák, Ridera srovnala ve třetím dějství Lukášem Kucserou. Duel tak opět zamířil do prodloužení, které ukončil v 95. minutě David Stach.

Poslední, a opět úspěšný, nervydrásající souboj svedli indiáni letos ve čtvrtfinále s Olomoucí. Západočeši začali drtivě – 8:1, jenže Hanáci odpověděli dvakrát 3:2 v prodloužení. Pak dvakrát udeřili modrobílí (3:2 a 2:0), rozhodující duel ale kohouti vybojovali po výsledku 4:1. Sedmý zápas začala Škoda skvěle, již v jedenácté minutě vedla zásluhou Jakuba Poura, Milana Gulaše a Petra Kodýtka. Olomouc zkorigovala v polovině utkání Lukášem Nahodilem a v 58. minutě Janem Švrčkem, na více to ale již nestačilo.  


Související články

Plzeňská nálož aneb Sedm utkání během čtyř dní!

Plzeňská nálož

NHL Global Fan Tour míří 23. září do Plzně na Náměstí republiky!

NHL Global Fan Tour

Doražte na hokej a vyhrajte permici do Kolosea!

Soutěž s Koloseem

Přesun utkání! S Kometou v televizi už 19. října

Přesun utkání

Aktuálně na webu

Ohlasy 3. kolo

Celý zápas jsme tahali za kratší konec, řekl po prohře v Hradci Tomáš Mertl

MHK - PLZ: 6:5

MHK - PLZ 6:5 - Vyrovnané utkání těsně pro Mountfield, Škodovka poprvé bez bodu

JUN: PLZ - LIT 1:2sn

Junioři smolně padli s Vervou

×
Dnes v 12:00 | Dor.
Rytíři Kladno
HC Škoda Plzeň