Indiáni, seznamte se. Ing. Jan Eberle

Ne, neudělali jsme chybu. Opravdu. A máme z toho velikou radost, že oficiálně s vámi sdílíme příběh našeho útočníka Jana Eberleho, který vedle hokejových radostí a starostí dokázal úspěšně dostudovat Provozně ekonomickou fakultu ČZU v Praze. Gratulace!

Honzo, nebudeme se vás ptát na klišé otázku z hokejového prostředí – jak se cítíte. Protože odpověď je příliš nasnadě.

Jsem především moc rád, že je to za mnou. Bylo to sedm let mého života, protože jsem si studium prodloužil na maximum tak, aby šlo skloubit s hokejem. Vysokoškolský titul je něčím něco, co jsem si chtěl odškrtnout. Neberu to „jen“ jako zadní vrátka, ale člověk bude po hokeji muset něco dělat a jen málokdo se zajistí, aby už nemusel pracovat. Já jsem se rozhodl takhle a jsem rád, že to mám hotové. Nevím, jestli by mě totiž naplňovalo, kdybych u hokeje zůstal jako trenér. Neříkám, že do budoucna se tím směrem nevydám, ale zatím sebe v takové pozici nevidím.

Studium vysoké školy a profesionální hokej. Jak se to vůbec dalo skloubit? Měl jste nějaké úlevy jako sportovec?

Upřímně? Nic jednoduchého. Když jsem na školu nastupoval, ani jsem si neodvažoval věřit, že to dotáhnu. Nešlo by to bez podpory manželky, rodiny, ale i kamarádů ve škole, kteří mi hodně pomohli. Když jsme dlouho cestovali autobusem a člověk se musel naučit na zkoušku nebo si připravit seminární práci, nedalo se nic dělat. Vytáhl jsem počítač a pracoval. Musím ale říct, že mě studium nikdy v hokeji neomezovalo. Naopak jsem na hokej tolik nemyslel a tím pádem jsem se dokázal víc na ledě uvolnit.

A k druhé otázce. Nechlubím se tím, že jsem hokejista. Zas tak slavný nejsem, že by mě lidé poznávali. Někdy po zkoušce se někdo zeptal, jestli náhodou nehraju hokej. A poté, co mi vyrazili zuby, to bylo častější. (smích)

Jak vaše závěrečná zkouška probíhala?

Skládal jsem státnice z povinné ekonomie a řízení a k tomu jsem si vybral marketing. Na každého studenta měla komise vyhrazenou hodinu a my začali obhajobou diplomové práce. Poté se komise ptá na otázky z jednotlivých okruhů a často je to tak, že nějakým způsobem mohly souviset s diplomkou

Nejvíc jsem se obával ekonomie. Tam je totiž zahrnutá i ekonometrie; složitější počítání, prognózování a člověk se lehce může ztratit. Tam jsem byl nervózní. V řízení a marketingu to bylo pro mě pochopitelnější. Když vám řekne vyučující „to nám stačí“, už věříte, že by to s vámi nemuselo být špatný.

Byl jste nervózní? Dal se stres před zkouškou srovnat s tím, který hokejista zažívá třeba před rozhodujícím duelem v play-off?

Úzko před státnicemi bývá každému, ani já jsem nebyl výjimkou. Ještě to vedro. Budovu ČZU bych přirovnal k opravenému paneláku, navíc my byli v učebně ve 4. patře situované na jih. A musíte být v kvádru. Bylo to opravdu náročné. Co se týče hokeje, už mi není dvacet let, tak se o ten hokej tolik nenervuju. Před sedmým zápasem pochopitelně přijdu do kabiny nervózní, ale pak to postupně odpadává. Tady to bylo úplně jiné.

Inženýrské tituly jsou mezi profesionálními aktivními hokejisty raritou, že?

Vím, že na Kladně titul má Jirka Kuchler a v Olomouci Marek Laš, který vystudoval ZČU v Plzni. To je asi všechno, o čem bych věděl.

Na oslavy ale s probíhajícím soustředěním v Železné Rudě není tolik času…

Oslavím titul až s rodinou. Mám z toho opravdu radost, je to změna v životě. Studium sice jde dělat tak, že se tomu přes sezónu tolik nevěnujete, ale pak musíte. Musíte zabrat. A pak se vám třeba zoufale nechce, jste třeba i línej. Ale musíte. Myslím, že na tom ztroskotá řada lidí.


Související články

Miroslav Indrák #9: Je potřeba takto makat dál a nezůstat stát na místě!

Miroslav Indrák #9

Ve Švýcarsku budeme chtít uhrát dobrý výsledek, hlásí před zápasem v Zugu Ladislav Čihák

Rozhovor Ladislav Čihák

Zahrát si zápas NHL doma v České republice, to by byl úplný vrchol, říká Dominik Kubalík

Rozhovor Dominik Kubalík

Jsem moc rád, že se můžu připravovat doma v Plzni, říká Pavel Francouz

Rozhovor Pavel Francouz

Aktuálně na webu

DOR: PLZ - LIB 2:8

Dorost v okleštěné sestavě nestačil na Liberec

Informace ČR - FIN

Důležité informace pro návštěvníky utkání ČESKO - FINSKO v Plzni

Zpívání koled

Na tradiční akci Česko zpívá koledy s Deníkem dorazí i hokejisté Škodovky!