Extraliga vítá zpět Kladno, opouští ji Chomutov!

Plzeň – Boje jsou dobojovány, války ukončeny, zápasy dohrány. Je tedy definitivně rozhodnuto, že extraligové složení pro příští sezónu dozná změny.

Do tuzemské nejvyšší soutěže se po pěti sezónách v první lize vracejí Rytíři Kladno, naopak opouští ji po čtyřech Práti z Chomutova.

Klub ze severu Čech začal špatně sezónu doslova od prvního utkání, bodoval totiž až v devátém utkání. Podobná krize ho postihla i na přelomu ledna a února, vše vyústilo v konečné třinácté místo se čtrnáctibodovým náskokem na Pardubice a pouze tříbodovou ztrátou na Energii. Jenže v bojích o umístění Piráti z šesti utkání získali pouze pět bodů a drama bylo na světě.

Naopak Kladnu se po celou sezónu dařilo. V základní části si s poklidem hlídalo první čtyřku, nakonec se umístilo za Jihlavou, Vsetínem a Českými Budějovicemi. Ve čtvrtfinále Rytíři narazili na Přerov a Zubry vyřadili poměrem 4:1 na zápasy, stejným způsobem pak Jihlava Litoměřice, 4:2 Motor Havířov a 4:3 Vsetín Prostějov. V semifinále Chance Ligy, tedy boji o extraligovou baráž, Kladno skolilo Duklu 4:1, když si z Jihlavy na svůj led přivezlo nadějný výsledek 1:1, který po výsledcích 5:1 a 5:3 přetavilo v mečbol. Ten byl navíc využit hned v prvním možném střetnutí – 4:2. Ve druhém semifinále České Budějovice stejným způsobem přejely Vsetín, který dokonce čtyřikrát ani nevstřelil branku.

Do extraligové baráže tak proti sobě nastoupily celky Pardubic, Chomutova, Kladna a Českých Budějovic. Rytíři přitom nezačali dobře, na úvod padli 0:2 v Chomutově a poté 0:5 s Pardubicemi doma. Mužstvo nakoplo až úspěšné dvojutkání s Motorem, který v baráži Středočeši porazili ve všech čtyřech případech.  

V poslední fázi bojů tým nejvíce táhl nejproduktivnější hráč baráže Tomáš Plekanec, který v jedenácti utkáních zapsal gól a třináct asistencí, Jaromír Jágr byl hned v závěsu s bilancí 10+3. Lukáš Cikánek zase vše jistil z branky s procentuální úspěšností 90,71. Tomáš Plekanec ovládl i bodování play-off 1.ligy. Nastřádal patnáct bodů (4+11), dalším Rytířem byl na páté pozici Petr Vampola (3+8). Lukáš Cikánek byl opět druhý (94,57%). V základní části byl čtvrtý (92,05%) a nejproduktivnějším hráčem se stal (celkově dvanáctý) Ladislav Zikmund (29+20) před opět Petrem Vampolou (12+36).

Kladno se během pěti let v první lize činilo. Letošní čtvrtá příčka po základní části je paradoxně druhá nejhorší. Vloni i předloni to totiž byla třetí, v sezóně 2015/16 dokonce Rytíři dlouhodobou část vyhráli a pouze hned v prvním ročníku po sestupu se umístili „až“ pátí. Přitom do možnosti bojovat o návrat zpět do tuzemské nejvyšší soutěže Středočeši proklouzli kromě letoška již pouze vloni. Avšak skončili poslední se ziskem třinácti bodů v konkurenci Jihlavy (19) a Litvínova s Karlovými Vary (oba 20). Před tím totiž skončila pouť Rytířů v semifinále s Jihlavou (3:4 na zápasy). O rok dříve již ve čtvrtfinále s Ústím nad Labem a v první sezóně po pádu ve stejném kole znovu s Dukou 3:4.  

Tabulka baráže 2018/2019

1. HC Dynamo Pardubice 46:26  27
2. Rytíři Kladno    30:30  22
...
3. Piráti Chomutov   31:37  18
4. ČEZ Motor ČB     26:40  5

Foto: Roman Mareš


Související články

Příprava začala! Indiáni polykají tréninkové dávky na suchu

Příprava

Aktualizace: Je za námi první fotbalové utkání

Rozpis fotbalů

Prodej permanentních vstupenek odstartuje od 3. června!

Prodej permanentek

Indiáni už vědí rozpis přípravných zápasů

Přípravné zápasy

Aktuálně na webu

Příprava

Příprava začala! Indiáni polykají tréninkové dávky na suchu

Gulaš prodloužil

Milan Gulaš prodloužil smlouvu s Plzní až do konce sezóny 2021/22

Rozpis fotbalů

Aktualizace: Je za námi první fotbalové utkání

Partneři HC Škoda Plzeň

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
ŠKODA JS a.s. InterCora, spol. s r. o. BIOTRONIK SBS IVA, s.r.o Interobal k.s.
ASTRO KOVO PLZEŇ, s.r.o.
Vyhrajte vstupenky