Dorost skončil v semifnále. Trenér Vojan: Letošní extraliga byla mimořádně vyrovnaná

Plzeň - Mladí indiáni mají za sebou dlouhou sezónu, nakonec ovšem byla kratší, než by si přáli. Cesta totiž skončila těsně před branami finálového turnaje.

Letošní ročník dorostenecké extraligy v desetičlenné skupině Západ nejlépe načali indiáni. Hned šestnáctkrát si připsali výhru za tři body, ani jednou neodcházeli s prázdnou poraženi po šedesáti minutách, jediná prohra přišla právě v Litvínově na nájezdy. V tabulce tak za sebou modrobílí postupně ponechali Slavii, Litvínov, Kladno, Spartu, Chomutov, Třemošnou, Karlovy Vary, Kobru Praha a PZ Kladno.

Plzeň díky tomu, že se umístila v první čtyřce základní části, už měla jistý postup do play-off o účast na Závěrečném turnaji. Dorostence čekala šestičlenná nadstavba, ve které si nejlépe vedlo Kladno před Mountfieldem, následovali indiáni, Liberec, Slavia a Litvínov. Tyto celky do čtvrtfinále doplnila nejlepší dvě mužstva z těch, která neuspěla v první části soutěže.

Poté již následovalo dvoukolové play-off (čtvrtfinále a semifinále) na dvě vítězná utkání. Západočeši začali úspěšně, v nejkratší možné době si poradili s Litvínovem. Nejprve na jeho ledě 4:1, poté doma 3:2.  

Druhou překážkou byli pro svěřence trenéra Vojana hráči Mountfieldu. Ty čekala v prvním kole pražská Sparta a boj to byl tuhý - 3:4pp, 5:2 a nakonec 4:3 v nájezdech. Oba celky se potkaly v letošní extralize čtyřikrát a úspěšnější byli Východočeši. Ti zvítězili 3:1, 3:1, 4:1 a až na konci února podlehli 0:2. Pouze jednou se přitom radoval domácí tým. A lépe zvládli i boje o Finálový turnaj - v Home Monitoring Aréně zvítězili 5:1, doma v odvetě 3:1.
   

Čtvrtfinále dorostu 2018/19

Skupina A
Kladno vs. Chomutov 2:0 (4:1, 9:6)
Mountfield vs. Sparta 2:1 (3:4pp, 5:2, 4:3sn)
Plzeň vs. Litvínov 2:0 (4:1, 3:2)
Liberec vs. Slavia 2:1 (2:1, 1:3, 4:2)

Skupina B
Vítkovice vs. Jihlava 2:0 (5:1, 3:2)
Kometa vs. Přerov 2:0 (4:3pp, 10:2)
Havířov vs. Třinec 2:0 (5:3, 7:1)
Pardubice vs. Zlín 2:1 (3:1, 4:6, 4:0)


Semifinále dorostu 2018/19

Skupina A
Kladno vs. Liberec 0:2 (4:8, 3:4sn)
Mountfield vs. Plzeň 2:0 (5:1, 3:1)

Skupina B
Pardubice vs. Vítkovice 0:2 (1:4, 1:4)
Havířov vs. Brno 1:2 (2:3pp, 6:3, 2:5)


Finálový turnaj dorostu 2018/19

Semifinále
Vítkovice vs. Liberec 3:5 
Brno vs. Mountfield 6:5 

O 3.místo
Vítkovice vs. Mountfield 2:3pp

Finále
Brno vs. Liberec 3:9


Podrobnosti zápasů po základní části a nadstavbě ZDE!

Podrobné statistiky hráčů po základní části a nadstavbě ZDE!

Trenér Petr Vojan

Pane trenére, jak moc mrzí vyřazení od Mountfieldu a co podle vás rozhodlo?
Mrzí, protože kluci nezažili úplný vrchol v podobě finálového turnaje. To jsou pro ně velké zkušenosti. Rozhodlo víc věcí. Hlavně to byl první zápas série, kdy jsme doma totálně propadli. Dostali jsme gól hned po 14 vteřinách, potom ještě druhý ve třetí minutě a úvod vůbec nezvládli. Nedokázali jsme se držet konceptu hry, pořád někoho někde naháněli, místo toho, aby jsme se drželi herního plánu utkání. I když jsme potom měli dobré šance na skórování, nedali jsme je a do zápasu jsme se už prostě nevrátili. Byl to jeden z našich nejhorších výkonů v sezóně. Bohužel to vyšlo na semifinále play-off. Druhý zápas v Hradci jsme změnili hru a přístup, hráli zodpovědně a hned to bylo vidět. Musím říct, že ten zápas jsme byli mnohem lepší než Hradec, ale opět jsme neproměnili šance. Byly tam dva samostatné nájezdy, přečíslení, dorážky. Hradec toho moc neměl, ale oni prostě proměňovali. První gól jsme dostali z trestného střílení, přestože jsme věděli, co Budina udělá... No a druhý a třetí jsme inkasovali ve vlastních přesilovkách, kdy jsme měli naopak zápas rozhodnout. Největší rozdíl bych jednoznačně viděl v rozdílových hráčích, kdy hradecký Pajer v prvním zápase prostě proměnil svoje tři šance a dal hattrick, na ledě byl nebezpečný v každém střídání. Velmi byli vidět i jeho spoluhráči z první pětky Slafkovský a Marha a ve druhém zápase nám dal hattrick zase Budina. V bráně byl velmi jistý Tichý. My jsme s Hradcem hráli v lize 6 zápasů a pokaždé jim dali jen jeden gól... Oni měli výborně zorganizovanou obranu a jistého brankáře, stačilo jim počkat si na naše chyby, přesilovky, nebo brejky.

Bylo proměňování šancí váš dlouhodobý problém?
Ano, přestože jsme na tom letos dost pracovali a speciálně zakončení jsme se v tréninku věnovali zhruba o třetinu více než vloni, nepodařilo se nám to v zápasovém stresu a únavě odstranit. V komfortní zóně tréninku se to ale hodně zlepšilo. Tam je příslib do příštího roku, že se to snad posune zase o kousek dál. Myslím ale, že se to nedá tak úplně naučit. To mají ti top střelci prostě dané. Přestože jsme je měli "na papíře," my jsme letos bohužel rozdílové hráče nenašli. Náš první hráč byl až 58 v produktivitě ligy. Není normální, aby byl obránce s 19 góly nejlepším střelcem týmu a o bod druhý v týmové produktivitě v celé sezoně. Kdyby jsme si šance nevytvářeli, neřeknu ani slovo. Prostě by jsme na to neměli. To množství šancí, které jsme ale letos dokázali doslova zahodit a neproměnit, bylo až neuvěřitelné. Další věc je herní myšlení a "hráčství." To nám taky u většiny hráčů chybělo. Na druhou stranu tým byl v tréninku poctivý a pracovitý.

Když se podíváte za celou sezónou, je semifinále neúspěch nebo úspěch?
Nechci mluvit o úspěchu, nebo neúspěchu. Kluky to určitě taky mrzí, protože na finálový turnaj jsme výkonnost měli. Určitě jsme ale měli jiný tým, než třeba vloni. Tam bych řekl, že byli charakterově lepší kluci, z našeho týmu jsem cítil moc velké ego, nerespekt a individualismus. Odkud to vycházelo si musí každý srovnat v hlavě sám. A myslím, že s tím máme velký problém v celé republice. S trenéry jiných týmů se samozřejmě bavíme a vidíme to povětšinou stejně. Já bych to shrnul jednoduše. Nevychováváme individuality, ale individualisty a nevychováváme rozdílové hráče, ale primadony. Asi tak.

Mistrem se v dorostu nakonec stal Liberec. Zaslouženě?
Asi ano, uhráli si to přímo proti ostatním týmům, které se tam dostaly, takže z toho pohledu určitě. Musím říct, že letos byla extraliga v naší polovině hodně vyrovnaná, těch týmů tam bylo víc. Třeba zrovna Hradec byl v prvním kole play-off jeden nájezd od vyřazení se Spartou, která se třeba vůbec nedostala do nadstavby. Kladno bylo v základní skupině až čtvrté, poté zaslouženě vyhrálo nadstavbu, ale na turnaj se vůbec nedostalo. Liberec byl v nadstavbě mizerný, potom hrál naprosto vyrovnanou sérii se Slavií, ale nakonec to vyladili a udělali titul. My jsme dominantně vyhráli základní skupinu, potom jsme byli mizerní v první polovině nadstavby, v druhé byli naopak výborní, ale na turnaj jsme se také nedostali. Prostě se to přesýpalo, protože týmy byly hodně vyrovnané. Pro rozvoj hráčů skvělé. Proto všichni volají po zúžení soutěží, aby kluci hráli jen zápasy "na krev."

Jaké máte nyní plány? Již se začne budovat tým na novou sezónu, že?
Ano. Dojedeme s týmem sezónu zhruba do první poloviny dubna. Někteří hráči potom pojedou na reprezentační sraz U16, někteří na U15 a na finálový turnaj VTM U15 do Jihlavy. Postupně předáme mužstvo trenérům na příští sezonu a ti si už provedou předvýběr hráčů do týmu na příští rok sami. Ten koloběh je velmi rychlý.

V sezóně byl zaveden model, kdy tým mohl v jednom utkání vybojovat i čtyři body, jak se na to díváte?
Je to trošku nešťastné, těch rozporů tam bylo hned několik. Už jsem se k tomu vyjadřoval několikrát. Myšlenka nadstavby, jako příležitost navíc pro rozvoj rozdílových hráčů, je sama o sobě skvělá. Ale kam to potom sklouzlo, všichni viděli. Věřím, že na příští sezónu se to změní a bod z nadstavby se nebude počítat do společné tabulky. Doufám, že kompetentní lidé to dotáhnou ku prospěchu věci.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem kolegům z realizačního týmu, kteří se velkou měrou podíleli na chodu mužstva. Kolegovi Tomáši Pejcharovi, který odvedl skvělou práci, trenérovi brankářů Petru Kůsovi a vedoucímu družstva Pavlu Soukupovi. Samozřejmě děkuji i hráčům, protože jejich přístup k tréninku a pracovitost byla příkladná. 

Pane trenére, děkuji za rozhovor!


Související články

Šestnáctka bojovala ve Švédsku! Indián Šiler: Rozhodly nevyužité šance a zbytečná vyloučení

Šiler v U16

Osmnáctka prožila generálku před MS! Indián Kremláček: Fanoušci byli úžasní, byli naším šestým hráčem!

Kremláček v U18

Česká sedmnáctka válčila v Rusku! Indián Marcel: Měli jsme zápasy urvat!

Marcel v U17

Česká devatenáctka brala v Berlíně čtvrté místo. Indián Přikryl: Zradila nás koncovka

Přikryl v U19

Aktuálně na webu

Ohlasy 49. kolo

Takhle to dál nejde, to víme, hlesl Patrik Zdráhal

PCE - PLZ 3:1

PCE - PLZ 3:1 - Jeden přesně mířený šíp na vítězství nestačil

DTS U15 - 5. kolo

Deváťáci postupují na finálový turnaj v rámci Dlouhodobé Turnajové Soutěže!

×
Odehrané v 18:00 | Muži
HC Dynamo Pardubice
HC Škoda Plzeň