Čtvrtfinále s Olomoucí opět po dvou letech. Jak probíhalo v roce 2016?

Plzeň – Zatímco Hanáci již mají jednu sérii letošního play-off za sebou, indiány teprve čeká. Oba soupeři se navíc o semifinále porvou již podruhé za poslední tři roky.

Do dvou let a jednoho dne přesně vypukne na západě Čech čtvrtfinálová série mezi Plzní a Olomoucí. Tehdy si lépe vedli modrobílí. V prvním infarktovém zápase rozhodl Svoboda jedinou brankou duelu v sedmasedmdesáté minutě, o den později znovu domácí uspěli, tentokrát 4:2. V Olomouci nejprve Plzeň zazářila 8:1, poté těsně 1:2 padla. Postup mezi čtveřici nejlepších si užila před svými fanoušky po shodném skóre. Nyní se pojďme na jednotlivé duely podívat podrobněji…


Jízdní řád čtvrtfinálové série

15.3.2018 - HC Škoda Plzeň vs. HC Olomouc od 16:00
16.3.2018 - HC Škoda Plzeň vs. HC Olomouc od 17:30

19.3.2018 - HC Olomouc vs. HC Škoda Plzeň od 18:00
20.3.2018 - HC Olomouc vs. HC Škoda Plzeň od 17:20

22.3.2018 - HC Škoda Plzeň vs. HC Olomouc (případně)

24.3.2018 - HC Olomouc vs. HC Škoda Plzeň (případně)

26.3.2018 - HC Škoda Plzeň vs. HC Olomouc (případně)


ČF1 – 14.3.2016 – PLZ vs. OLO 1:0pp (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)

HC Škoda Plzeň: Machovský (Polívka) – Jeřábek "A", Kadlec "A", Pulpán, Kudroč, Sklenička, Kubka – Kubalík, Kracík, Indrák – Johnson, Bližňák, Kratěna "C" – Svoboda, Preisinger, Hrňa – Poletín, Lev, Hollweg.
HC Olomouc Konrád (Vošvrda) – Skrbek "A", Vyrůbalík "C", Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek "A" – Buc, Herman, Holec – Eberle, Řípa, Vodný – Skladaný, Húževka, Mikúš – Pekr, Rác, Kucharczyk.

Branky a nahrávky: 77. Svoboda (Kratěna, Lev).

Vyloučení: 3:7.
Využití: 1:0.
Diváci: 5009.
Střely na branku: 19:37.
Zblokované střely: 19:20.
Hity: 39:14.
Vhazování: 37:44.
Průběh utkání: 0:0, 1:0.

Jako první si brankovou příležitost vytvořili domácí. Indrák se před brankou dostával k puku, ale Branislav Konrád mu ho včas vypíchl. Olomoucký brankář posléze ještě dokázal vyrazit pokus Kracíka. Zápas nadále pokračoval ve vyrovnaném duchu a oba týmy si jen s obtížemi vytvářely šance. Dobrou střeleckou možnost měl na konci šesté minuty Petr Kadlec, jenž však zapomněl seřídit svá mířidla. Posléze hrála Mora přesilovou hru, ale modrobílí se zdařile ubránili a nic z toho nebylo.

Početní výhodu si v desáté minutě vyzkoušeli i svěřenci trenéra Michala Straky. První šanci během ní měl paradoxně hostující Eberle, kterého dokázal Machovský vychytat. Ačkoliv si Plzeňští vytvořili velice solidní tlak a velké množství nadějných situací, hostující defenzivu zcela prolomit nedokázali. Plzeň byla o něco aktivnější a velkou šanci na otevření skóre měla ve 14. minutě, kdy před brankou zakončoval Johnson. Branislav Konrád si však připsal dobrý zákrok betonem. I přes výskyt několika přesilových her byla první část utkání bezbranková.

Druhá třetina začala zkrácenou početní výhodou Škodovky, která však byla nevyužita. Následně jsme z obou stran opět viděli opatrný hokej. Puk poprvé v síti skončil až na konci 25. minuty, kdy svůj samostatný únik proměnil Dominik Kubalík, ale rozhodčí si předtím všimli ofsajdu a gól neplatil. Na druhé straně obdržel touš do mezikruží Jiří Řípa. Bez váhání tak střílel, ke smůle hostí ale mířil příliš vysoko. Další zajímavé šance si před brankou postupně vytvořili Kracík, Johnson a Bližňák, ale na gól se stále čekalo.

Západočeši pokračovali v dobré útočné aktivitě. Další interesantní příležitost měli krátce po polovině třetiny, kdy dělovou ránu Kristiána Kudroče dokázal tečovat Dominik Kubalík. Část stadionu se poté již radovala, ale marně, protože hrací předmět skončil jen v ochranné síti. Nezaujatého diváka utkání příliš bavit nemohlo, dobrou činností se prezentovaly spíše defenzivní řady než ty útočné. Před sérií bylo z několika úst řečeno, že zápasy budou o malém počtu branek – a po 40 minutách tomu tak skutečně bylo, stav byl stále 0:0.

Hosté byli nejblíže brance v úvodu třetí třetiny. Po střele Jiřího Řípy se k dorážce dostal Jan Eberle, naštěstí pro Machovského a spol. ale trefil břevno domácí svatyně! A další šanci si vytovřili o chvíli později, přečíslení tři na dva mohl zakončovat Roman Rác, přihrávka na něj byla ovšem v rozhodující chvíli zblokována. Na druhé straně to o několik okamžiků později zpoza branky zkoušel Dominik Kubalík. Konrád si chvíli nebyl jistý, kde je kotouč, nakonec ho ale dokázal zasednout. Po delší době přišla přesilová hra, k dispozici ji měla Plzeň. Gól v ní ale nepadl.

5009 diváků v Home Monitoring Aréně bylo velice nervózních. Vědělo se, že jakákoliv menší chyba může rozhodnout zápas. V 56. minutě dobrou přihrávkou bekhendem vybídl Jaroslav Kracík ke skórování nejlepšího střelce základní části Tipsport extraligy Dominika Kubalíka, kotouč z jeho hole však zamířil nad bránu. Na druhé straně zase Machovského betony vyprášil Jiří Ondrušek. Velkou šanci na první gól měli poté Plzeňané Preisinger s Hrňou, ale opět se jim nepodařilo uspět! Zápas tak dospěl do prodloužení za stavu 0:0.

Do něj vstoupili aktivněji hosté, první větší šanci měl po pasu Kratěny ale Miroslav Preisinger. Z voleje ovšem trefil jen Konráda. Tak jako tak bylo pískáno postavení útočícího hráče v brankovišti, gól by tedy znovu platit nemohl. Modrobílí si v průběhu 67. minuty vytvořili velice solidní tlak, ale jejich střelbě sházelo jediné – přesnost. Obrovskou šanci na rozhodnutí měl hostující Miroslav Holec, který ale tvrdou ranou napálil tyčku! V ten moment domácím hodně zatrnulo.

Dobrou příležitosti si vypracovala i čtvrtá formace Škodovky, na zakončení Michala Poletína byl Branislav Konrád ale připraven. Olomouc velice zahrozila v čase 71:56, kdy byl před bránou úplně volný Jiří Řípa. Naštěstí pro západočeský tým ale hostující forvard nedokázal malého černého neposedu jménem puk trefit. O chvíli později po neproměněné šanci Radima Kucharczyka opět málem skóroval Miroslav Holec, znovu však jeho rána zamířila do tyče!

Možnost rozhodnout o osudu utkání dostala Plzeň v 76. minutě, když Olomoučtí hráli v šesti a museli se bránit v oslabení. A to se jim nakonec vymstilo. Po parádním pasu Ondřeje Kratěny rozhodl o vítězství domácího celku Tomáš Svoboda!

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): Viděli jsme velkou bitvu, skončilo to 1:0, ale byla tam řada šancí na obou stranách. Zápas jsme mohli rozhodnout dříve, ale vyzdvihl bych výkony obou gólmanů. Přesilovka v prodloužení rozhodlo. Jsme rádi, že jsme udělali ten první krok v sérii.

Zdeněk Venera (HC Olomouc): Byl to vyrovnaný zápas. Výborné výkony na obou stranách, nakonec to rozhodl jeden gól, což vždycky zamrzí. Předtím navíc dvakrát zazvonila tyč na druhé straně. Nedá se nic dělat, my jsme nemohli počítat s tím, že budeme hladce vyhrávat. Je jasné, že ty zápasy budou těžké. Dnes byla šťastnější Plzeň, jedeme dál.


ČF2 – 15.3.2016 – PLZ vs. OLO 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)

HC Škoda Plzeň: Machovský (Polívka) – Jeřábek "A", Kadlec "A", Pulpán, Kudroč, Sklenička, Kubka – Kubalík, Kracík, Indrák – Johnson, Bližňák, Kratěna "C" – Svoboda, Preisinger, Hrňa – Poletín, Lev, Hollweg.
HC Olomouc Konrád (Vošvrda) – Vyrůbalík "C", Skrbek "A", Staněk, Houdek, Ondrušek "A", Jaroměřský – Holec, Herman, Buc – Vodný, Řípa, Eberle – Mikúš, Húževka, Skladaný – Kucharczyk, Rác, Pekr.

Branky a nahrávky: 14. Preisinger (Hrňa, Svoboda), 37. Kubka (Kracík), 39. Indrák (Lev, Kracík), 60. Svoboda (Kratěna, Jeřábek) – 5. Rác (Pekr, Kucharczyk), 59. Houdek (Buc).

Vyloučení: 12:9, navíc Vodný (OLO) 10 min OT.
Využití: 1:1.
Diváci: 6153.
Střely na branku: 25:35.
Zblokované střely: 10:17.
Hity: 21:15.
Vhazování: 39:29.
Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2.

Úvodní minuty druhého čtvrtfinále byly podobné jako průběh prvního utkání. Týmy Plzně i Olomouce hrály zodpovědně zezadu a většina akcí končila ve středním pásmu. Jenže už v páté minutě domácí hokejisté nezachytili rychlý brejk Mory a hosté se dostali do přečíslení dva na jednoho. Pekr dobře odtáhl plzeňského beka, Roman Rác si s pukem najel mezi kruhy a poté ho nechytatelně poslal pod břevno indiánské klece. Brankář Matěj Machovský byl proti této ráně naprosto bezmocný, střela byla umístěna precizně! Oba celky měly poté k dispozici první přesilové hry v utkání, ale v nich se jim příliš nezadařilo.

Po skončení první početní výhody se indiáni šikovně dostali do útočného pásma, Kracík přistrčil kotouč na Pulpána, ten vypálil a jeho nahození dokázal tečovat Dominik Kubalík. Modrobílý kanonýr Konráda překonal, nicméně touš se zastavil jen na olomoucké tyči. O pár chvil později už se mohla Home Monitoring Aréna radovat. Svoboda parádně našel Hrňu, ten ještě lépe oslovil křižným pasem Miroslava Preisingera a domácí forvard si poradil bleskovou kličkou do bekhendu – bylo vyrovnáno! Další obrovskou šanci Západočechů měl Jaroslav Kracík, jenž po přihrávce Indráka střílel z otočky, leč jeho pokus skončil těsně mimo tři tyče. Po první třetině se tak šlo kabin za remízového stavu.

V úvodu prostřední periody se hostujícím hokejistům naskytla možnost hrát v početní výhodě. V ní Buc vybídl ke skórování Pavla Skrbka, ale zkušený obránce Mory si vylámal zuby na betonu Machovského. Hostující hráči poté měli k dispozici i dvojnásobnou přesilovou hru, ani z té však nezapršelo. Největší příležitost si kohouti připsali při zajímavém přečíslení, jež vzal na sebe František Skladaný, ale napálil pouze skvěle připravenou lapačku brankáře Matěje Machovského. Na ledové ploše se začalo také velice jiskřit, po ráně Poletína se do mely proti Olomouckým zapojila čtvrtá řada Plzně, nejlépe z ní vyšel, což asi nebude překvapivé, Ryan Hollweg.

Poté hráli Západočeši v dalším oslabení, ve kterém se Mário Bližňák dostal do šance, z levé strany vyslal na Konráda tvrdou bombu, s níž si hostující gólman poradil betonem. Modrobílí se s početními nevýhodami popasovali dobře a záhy sami udeřili! Jaroslav Kracík udržel puk za brankou, poslal ho na vrchol kruhu, kde už byl připravený bek Branislav Kubka, jenž poslal touš přesně pod víko. Domácí obránce zaznamenal první gól v letošním ročníku. Poté se před Konráda proháčkoval Pulpán a nešťastně povalil hostujícího gólmana. Olomoučtí se k této situaci nepostavili úplně férově – domácího beka dva hráči hrubě krosčekovali na zemi. Indiáni tuto nekázeň dokázali ztrestat, Miroslav Indrák se krásně dostal do úniku, který zakončil přesnou kličkou, Plzeň vedla už 3:1.

Do první šance se ve třetí části dostali hostující hráči, konkrétně to byl Miroslav Holec, s jeho pokusem z pravé strany si ovšem poradil Machovský lapačkou. V dalším průběhu třetí periody se hrálo klidněji, na trestnou lavici putoval Kubalík za podražení, leč indiáni byli v oslabeních pozorní a znovu se dokázali ubránit. 6153 diváků v západočeské hale mohlo rovněž vidět napumpovaného Ryana Hollwega, který se v střetnutí prezentoval osmi velice povedenými hity.

Branislav Konrád se poté vydal na výlet z branky, o puk ho obral Kubalík, který pohotově přihrál na Jaroslava Kracíka. Domácí centr rychle pálil do opuštěné klece, ale trefil pouze dobře postaveného zaskakujícího gólmana, jímž se stal obránce Ondrušek. Dvě minuty a dvacet pět sekund před koncem utkání si vyžádala hostující střídačka oddechový čas a spřádala plány na snížení stavu, do hry navíc poslala šest hokejistů. Na ledě byl dlouho klid, poté se však na modré čáře dostal ke kotouči obránce Tomáš Houdek a přesnou střelou zápěstím se postaral o zdramatizování duelu. Konečné slovo však měli opět domácí borci. Tomáš Svoboda se trefil přesně do opuštěné kelce a pečetil výhru Plzně. Západočeši se tak dostali do vedení 2:0 v sérii.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): Viděli jsme vyrovnané utkání a rozhodla druhá třetina, kdy jsme ubránili několik oslabení za sebou, navíc i to dvojnásobné. Pak jsme dali na 2:1 a krátce nato z přesilovky na 3:1, což bylo rozhodující. U nich to bude hrozně těžké, budou to chtít zvrátit. Musíme to ustát a dobře se na to připravit.

Zdeněk Venera (HC Olomouc): Dneska ten zápas se lámal ve druhé třetině. Rozhodující byl druhý gól domácích, kdy jsme předtím nedokázali skórovat v přesilovkách. Měli jsme hodně střel, ale mnoho jich končilo na břiše domácího brankáře. Když šli domácí do vedení 3:1, tak se to zlomilo. Závěr jsme zdramatizovali při powerplay, ale dát dva góly během ní se podaří jednou za X let. Série 2:0 a jedeme domů, kde se to budeme snažit srovnat.


ČF3 – 18.3.2016 – OLO vs. PLZ 1:8 (0:2, 1:2, 0:4)

HC Škoda Plzeň: Machovský (Polívka) – Kadlec, Jeřábek, Kudroč, Pulpán, Kubka, Sklenička – Indrák, Kracík, Kubalík – Kratěna (C), Bližňák, Johnson – Hrňa, Preisinger, Svoboda – Hollweg, Lev, Poletín.
HC Olomouc Konrád (21. Vošvrda) – Škůrek, Vyrůbalík (C), Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek – Buc, Herman, Holec – Eberle, Řípa, Vodný – Skladaný, Húževka, Mikúš – Pekr, Rác, Kucharczyk.

Branky a nahrávky: 30. Buc (Vyrůbalík, Houdek) – 9. Hrňa, 19. Lev (Kratěna), 21. Indrák (Jeřábek), 24. Lev (Kadlec, Machovský), 43. Indrák (Kubalík), 51. Kratěna (Kadlec, Jeřábek), 57. Kratěna (Kubka, Sklenička), 60. Johnson (Preisinger).

Vyloučení: 8:10, navíc Ondrušek (OLO) 10 min OT.
Využití: 1:1.
Diváci: 5500 (vyprodáno).
Střely na branku: 33:25.
Zblokované střely: 9:8.
Hity: 14:6.
Vhazování: 39:42.
Průběh utkání: 0:4, 1:4, 1:8.

Hned ve druhé minutě utkání putovali hosté na trestnou lavici, když Erik Hrňa sekl brankáře Konráda. Obrovskou šanci měl v přesilovce po špatné rozehrávce Kubky Michal Vodný, naštěstí pro Plzeňany však trefil jen brankáře Machovského. Poté si zkrácenou početní výhodu vyzkoušel i západočeský tým, skórovat ovšem rovněž nedokázal. V osmé minutě přihrával Vodný do dobré šance Jiřímu Řípovi, kotouč z jeho hole však zamířil do plzeňského gólmana. Na druhé straně zase zahrozila dvojice Ondřej Kratěna – Mário Bližňák, dobrou připravenost ale prokázal Konrád. Krátce nato se už indiáni mohli radovat. Erik Hrňa se dostal do samostatného úniku a bekhendovým blafákem otevřel skóre zápasu!

Ve třinácté minutě dostal po ubráněném oslabení namazáno před branku Jaroslav Kracík, ale v zakončení selhal. Olomoučtí měli velké štěstí v neštěstí. Tlak elitní formace modrobílých pokračoval, leč úspěchem neskončil. Mora o chvilku později dostala k dispozici další výhodu, kdy mohla mít na ledě o jednoho muže více než plzeňští hráči. Skórovat se ji nepodařilo, a tak opět zaútočili hosté. Jakub Lev se dostal do přečíslení dva na jednoho s Miroslavem Preisingerem, odpovědnost vzal na sebe a střelou švihem překonal Branislava Konráda, 2:0 pro Plzeň! První třetina tedy vyšla lépe svěřencům trenéra Michala Straky.

Úvod do prostřední části zápasu vyšel hostům výborně. Hned po 38 sekundách se střelou zápěstím prosadil Miroslav Indrák! Branislav Konrád už to v brance nevydržel a přepustil místo Tomáši Vošvrdovi. Ani ten ale nezůstal dlouho nepřekonaný. V přesilové hře se již po 20 sekundách jejího trvání totiž velice dobře umístěnou ranou prosadil Jakub Lev, Západočeši tak vedli již 4:0! Mora byla na kolenou a další šanci měl Kudroč, kterého však domácí brankář vychytal betonem. Posléze zazářil Matěj Machovský. Nejprve ho po parádní kličkované prověřil Holec, pak ještě dorážel Buc, ale ani z těchto šancí červenobílí neudeřili!

Ve 28. minutě dostali Hanáci k dispozici 51 sekund dlouhou přesilovou hru pět na tři. Miroslav Holec nahrával před odkrytou svatyni na Dávida Buce, ten ale zapomněl střele dodat to nejdůležitější – přesnost! Olomouc měla nadále velký tlak a již v klasické početní výhodě ho využila. Slovenský útočník Dávid Buc tentokráte nezaváhal a prostřelil Matěje Machovského! Bylo tedy sníženo na 1:4. Tento gól Venerovo družstvo evidentně nabudil. V předposlední minutě druhé třetiny si totiž opět vybojovalo dvojnásobnou početní výhodu, tentokráte dlouhou téměř celé dvě minuty. Stateční indiáni ale kohoutům skórovat nedovolili, po 40 minutách hry to tedy bylo 4:1 pro Plzeň.

Ve 42. minutě si zajímavé příležitosti před brankou vytvořili Dávid Buc a Jakub Herman, ale na Machovského vyzrát nedokázali. O minutu později zaúřadovala první útočná formace Škody. Kracík svou obvykle precizní přihrávkou zpoza brány započal akci, kterou gólovou střelou zakončil Miroslav Indrák. Indiáni touto důležitou brankou odskočili do vedení 5:1. Šanci na šestou trefu hostí měli posléze Kubalík s Hrňou, ale Tomáš Vošvrda svůj celek dokázal zachránit od větší pohromy. Další zajímavou příležitost měl po pasu Erika Hrni obrovitý zadák Kristián Kudroč, touš ale poslal jen do ochranné sítě.

V 51. minutě už však Vošvrda neměl šanci. Petr Kadlec vyslal do brejku kapitána Ondřeje Kratěnu, který hostujícího gólmana překonal nádhernými kličkami – 6:1 pro Plzeň! hosté byli stále při chuti. Další velkou šanci měl Kubalík, který ale trefil jen beton strážce domácí svatyně. Indáni si v 52. minutě vybojovali přes minutu a půl dlouhou přesilovku v pěti proti třem. Útočné pásmo neopustili, šance si vytvořili, ale gól nevstřelili. Sedmého zásahu se přeci jen dočkali. V 57. minutě posílal puk do mezikruží Branislav Kubka, kde ho do sítě šikovně tečoval Ondřej Kratěna! Další parádní šanci měl v poslední minutě Michal Poletín, ale trefil pouze lapačku Tomáše Vošvrdy. Deset sekund před koncem základní hrací doby zatloukl poslední hřebíček do rakve Olomouce Nicholas Johnson!

Konečný stav zápasu: pro Plzeň naprosto parádních 8:1!

Zdeněk Venera (HC Olomouc): Výsledek je krutý, představovali jsme si to jinak, ale na góly se celou sezónu nadřeme. Naše akce končí střelou do gólmana, z více jak sto střel máme tři góly a to je málo. Je bohužel velice citelná ztráta té první lajny. Trápíme se s tím celou sezónu a o to víc to je poznat v play-off, kde jsme narazili na kvalitního soupeře. Kdo chce jít do první čtyřky, ten musí být efektivnější. Už kvůli fantastickým fanouškům se musíme na zítra zmobilizovat. I když se zápas nevyvíjel ideálně, tak oni byli skvělí celý zápas.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): Z naší strany to byl dobrý výkon, v první třetině jsme dali góly na 2:0, pak rychle na 4:0, ale potom jsme přestali hrát a přišlo hodně vyloučení. Klíčové bylo to oslabení na konci druhé třetiny, které jsme dokázali ubránit, a poté jsme se vrátili k naší dobré hře a přidali další branky. Samozřejmě jsme rádi, že vedeme 3:0, ale ten poslední krok bývá nejtěžší. Dnes nám tam napadalo vše, ale zítra se začíná od nuly a podobně to tam může padat jim. Určitě ale půjdeme do zápasu s cílem rozhodnout.


ČF4 – 19.3.2016 – OLO vs. PLZ 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

HC Škoda Plzeň: Machovský (Polívka) - Jeřábek "A", Kadlec "A", Pulpán, Kudroč, Sklenička, Kubka - Kubalík, Kracík, Indrák - Johnson, Lev, Kratěna "C" - Svoboda, Preisinger, Hrňa - Poletín, Přikryl, Hollweg.
HC Olomouc Konrád (Vošvrda) - Vyrůbalík "C", Škůrek, Staněk, Houdek, Ondrušek "A", Jaroměřský - Holec, Herman, Buc - Eberle, Řípa "A", Pekr - Mikúš, Húževka, Skladaný - Vodný, Zeman, Rác.

Branky a nahrávky: 15. Holec (Buc), 56. Pekr (Eberle, Vyrůbalík) - 55. Lev (Svoboda, Kratěna).

Vyloučení: 7:6, navíc Mikúš (OLO) a Jeřábek (PLZ) oba 10 min. hrubost.
Využití: 0:1.
Diváci: 5500 (vyprodáno).
Střely na branku: 32:30.
Zblokované střely: 14:8.
Hity: 8:5.
Vhazování: 33:39.
Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

V úvodu zápasu se střídaly nepřesnosti na obou stranách, mimo bránu stříleli Svoboda i Buc. Ve čtvrté minutě se dostal ke dvěma střelám olomoucký Zeman, první střela mu však sklouzla po hokejce a ta druhá mířila mimo branku. První větší šance byla k vidění v o dvě minuty později, kdy Holec obral o puk plzeňského hráče a spolu s Bucem unikal do přečíslení dva na jednoho, které zakončoval střelou, Machovského lapačka však byla na místě. O chvíli později po závaru u olomoucké brány zakončoval střelou z otočky Kratěna, jeho střelu Konrád vyrazil betonem. Stejný hráč se do další velké šance hnal o chvíli později, když zblokoval střelu Vyrůbalíka a po pravém křídle pronikal do útočného pásma. S jeho zakončením si ale Konrád poradil. V desáté minutě Holec vystihl rozehrávku Plzně a mohl střílet z vrcholu kruhů, Machovský ale puk za svá záda nepustil.

Pošťuchování mezi Vyrůbalíkem a Hollwegem vyústilo vyloučením Američana na dvě minuty za hrubost a domácí tak získali početní výhodu. V ní nejprve měli potíže usadit se v útočném pásmu, když se jim to podařilo, pálil Pekr z velkého úhlu, dostal se k odraženému puku a zkusil se obtočit kolem druhé tyče, puk mu ale sklouzl. Machovský poté hledal dlouhou nahrávkou Lva na útočné modré, plzeňský útočník však přihrávku nezpracoval a únik se proto nekonal. V patnácté minutě se olomoucká Plecharéna dočkala branky, když Herman jako první dojel nahozený puk, vybojoval ho pro Buce a ten bekhendem zkusil překvapit Machovského. Tomu se puk odrazil od hokejky na nikým nehlídaného Miroslava Holce, který ho uklidil do odkryté klece.

Po inkasované brance Plzeň zvýšila forčekink a její první lajna dokázala zamknout Olomouc v obranném pásmu, ale ke střele na bránu se nedostali, naopak z rychlého protiútoku zahrozil Zeman. V závěru třetiny však stejný hráč chyboval v obranném pásmu a ke střele se dostal Pulpán. Konrád ji vyrazil betonem, ale tlak plzeňských pokračoval a přestože neskončil gólem, vybojovali hosté alespoň přesilovou hru, když se Ondrušek provinil nedovoleným bráněním. Ještě před odchodem do kabin Plzeň dokázala překonat brankáře Konráda, stalo se tak ale až po siréně oznamující konec třetiny.

Do druhé třetiny si Plzeň přenesla ještě více než minutu přesilové hry a téměř ihned se usadila v útočném pásmu. Na jejím konci Hrňa ztratil puk a do protiútoku vyrazili Herman s Bucem. Druhý jmenovaný zakončoval střelou, ale s tou si Machovský snadno poradil. V třiadvacáté minutě se hostům naskytla další přesilová hra, když Staněk zahákoval Johnsona. V ní nejprve Lev nastřelil bránícího hráče, puk se ale odrazil zpět na hole hostujícího celku a ti rychlou kombinací dostali puk na Svobodu, který číhal u tyčky olomoucké branky, nedokázal ale přehodit Konrádův beton. Poté zkusil štěstí Indrák, ale jeho střela těsně minula branku.

V šestadvacáté minutě po střele Kudroče vyklouzal Konrád z branky a Johnson se hnal za dorážkou, na poslední chvíli se olomoucký brankář dokázal přesunout a puk vykopnout do rohu kluziště. Vzápětí na druhé straně zahrozil Herman, jeho střelu z otočky Machovský pouze vyrazil, plzeňská obrana poté puk uklidila do bezpečí dříve, než se k dorážce dostal Holec. Poté, co byl Sklenička vyloučen za podražení, naskytla se Olomouci další přesilová hra, ale v té se domácím opět mnoho šancí nenaskytlo, naopak nepřesnosti v rozehrávce vyústily střelou na druhé straně, když Kudroč našel mezi kruhy volného Preisingera.

Ve dvanácté minutě byl vyloučen na druhé straně Staněk, ale také Plzeň se při své přesilovce trápila a po jejím skončení Machovský špatnou rozehrávkou dostal puk právě na osamoceného Staňka, který ale nedokázal zakončit mezi tři tyče. Do největší šance se minutu a půl před koncem druhé třetiny dostal Kracík, kterého našel u vzdálenější tyče Kubalík, puk však dostal na bekhend a než jej zpracoval, byl Konrád připraven. V závěru ještě zahrozil Buc svižnou střelou z mezikruží, tu však plzeňský obránce ztečoval těsně mimo bránu.

Ve třetí třetině o šance na obou stranách nebyla nouze, poněvadž Plzeň zvýšila forčekink a spolu s tím se začaly množit jejich chyby v obraně. Nejprve na plzeňskou bránu ujížděli v přečíslení dva na jednoho Holec s Bucem, Bucovu nahrávku však zblokoval bránící Jeřábek. O pár chvil později hledal Kratěna před olomouckou bránou Pulpána, puk se však odrazil od bruslí a doputoval k Pekrovi, který šel s Eberlem opět pouze proti jednomu bránícímu hráči. S jeho střelou si Machovský poradil.

Ve čtyřicáté sedmé minutě unikl olomoucké obraně Johnson, přestřelil ale bránu a poté už opět útočili domácí. Ke střele se dostal Buc a přestože jeho střela ještě mířila vedle, k puku se vzápětí dostal Eberle a předložil ho před bránu Hermanovi. Olomoucký útočník se dostal k několika dorážkám, ale Machovský si se všemi poradil a nakonec puk ukryl do lapačky. Plzeň poté dokázala zatlačit Olomouc v jejím obranném pásmu, k nebezpečnější střele se však nedostala, a o chvíli později naopak ujížděl na její bránu osamocený Buc, také on ale nemířil přesně.

Sedm minut před koncem třetí třetiny dostala Plzeň příležitost vyrovnat stav utkání, když se hákováním provinil olomoucký Vyrůbalík, a to se jí také nakonec povedlo. Nejprve se Lev zkoušel obtočit kolem tyčky a Konrád na poslední chvíli natáhl lapačku a zabránil gólu, o pár vteřin později Svoboda nastřelil tyčku a puk se odrazil k nehlídanému Jakubu Lvovi, který jej poslal do odkryté brány. Vyrovnaný stav netrval dlouho, jen o minutu a půl později střílel od modré Vyrůbalík a po teči Eberleho se puk odrazil na Matěje Pekra, pro nějž nebylo nijak těžké poslat ho do zpola prázdné brány.

V následujících minutách Olomouc zodpovědně bránila střední pásmo a Plzeň marně hledala cestu přes obranu domácích. Naopak minutu a půl před koncem ujel na druhé straně František

Skladaný, který zkoušel zakončit bekhendovou kličkou, ale ani na dvakrát se mu nepodařilo Machovského překonat. Přitom se hosté provinili krosčekem, načež se Mikúš jal msty svého spoluhráče a pustil se do potyčky s Jeřábkem. V poslední minutě se Plzeň uchýlila ke hře bez brankáře, na gól se však už nezmohla.

Zdeněk Venera (HC Olomouc): Jsme rádi, že se nám podařilo trochu napravit včerejší výsledek, kdy ten zápas vůbec nevyšel. Bylo jasné, že nyní to bude přetahovaná až do konce. Naštěstí jsme to byli my, kdo po většinu zápasu vedl. Týmu se hned hraje líp. Věřili jsme ale i za stavu 1:1. Z kluků bylo cítit, že sérii nechtějí za žádnou cenu vypustit.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): Viděli jsme vyrovnané utkání. Na konci první třetiny jsme dostali gól a po celý zápas jsme se snažili otočit jednogólovou ztrátu. Nakonec se nám to povedlo z jedné přesilovky ve třetí části a zápas jsme srovnali. Hned v dalším střídání jsme ale utkání ztratili, což nás mrzí. Mohli jsme to ukončit, byli jsme tomu blízko. Nyní si musíme odpočinout a připravit se na domácí utkání.


ČF5 – 14.3.2016 – PLZ vs. OLO 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

HC Škoda Plzeň: Machovský (Polívka) – Jeřábek "A", Kadlec "A", Pulpán, Kudroč, Sklenička, Kubka, Špaček – Kubalík, Kracík, Indrák – Johnson, Lev, Kratěna "C" – Svoboda, Preisinger, Hrňa – Poletín, Přikryl, Hollweg.
HC Olomouc Konrád (Vošvrda) – Vyrůbalík "C", Škůrek, Staněk, Houdek, Ondrušek "A", Jaroměřský – Holec, Herman, Buc – Eberle, Řípa "A", Pekr – Mikúš, Húževka, Skladaný – Vodný, Zeman, Rác.

Branky a nahrávky: 23. Kubalík (Pulpán), 49. Pulpán (Kracík, Indrák) – 60. Vyrůbalík (Houdek).

Vyloučení: 4:5.
Využití: 2:1.
Diváci: 7 549.
Střely na branku: 22:31.
Zblokované střely: 15:14.
Hity: 23:17.
Vhazování: 34:36.
Průběh utkání: 2:0, 2:1.

V úvodních minutách pátého čtvrtfinále mezi Plzní a Olomoucí se hostujícímu celku naskytla možnost hry v početní výhodě, ale domácí hráči si s oslabením poradili skvěle. Po ubráněné přesilovce se do obrovské šance po příhře Indráka dostal Dominik Kubalík, jenž upaloval sám na Konráda, nicméně svou střelou gólmana Hanáků neprostřelil. V další šanci se ocitla třetí indiánská formace, nebezpečně pálil Erik Hrňa, ale ani on skóre utkání neotevřel. I před Matějem Machovským bylo rušno, to když se domácí brankář musel činit proti ráně Buce, kterou zastavil svou lapačkou.

V dalších minutách se na ledě příliš mnoho zajímavých situací neudálo. Mora se uchýlila ke své obvyklé obranné hře a Západočeši se nemohli pořádně dostat do zakončení. Naopak hostující hokejisté pálili ze všech možných pozic, Machovský však s žádným pokusem neměl problémy. Zejména olomoucký Miroslav Holec si pro domácí obranu připravil několik nepříjemných střel, ale, jak už bylo řečeno, žádná z nich si cestu do branky modrobílých nenašla. Po prvních dvaceti minutách tak na kostce nad plzeňským ledem svítily dvě velké nuly.

V úvodu prostřední periody si zahráli přesilovou hru rovněž plzeňští borci. V té se jim zprvu nedařilo, hosté se dokonce dostali do šance, ale ránu Húževky na poslední chvíli zblokovali západočeští beci. Poté však hráči Mory pomalu střídali, Lukáš Pulpán rychle obrátil hru a našel na pravém křídle najetého Dominika Kubalíka. Plzeňský kanonýr udělal pár rychlých kroků, bleskově vystřelil a trefil se přesně mezi beton a ruku brankáře Konráda – indiáni vedli 1:0! Plzeň také poslala na led obránce Michala Špačka, který se ve svém prvním extraligovém utkání prezentoval tvrdou bombou od modré čáry.

Poté se dlouho na ledové ploše vůbec nic nedělo, což pokračovalo prakticky až do konce druhé periody. K vidění byly jen malé náznaky příležitostí, jednu takovou měl Erik Hrňa po šikovném průniku, ale s jeho bekhendovým pokusem si Branislav Konrád poradil. Do olomoucké šance se probojoval Tomáš Mikúš, jenž trochu překvapivě vypálil z ostrého úhlu a Matěj Machovský včas zasáhl svým pravým betonem. Do kabin tedy odcházeli spokojenější domácí hokejisté, kteří se však strachovali o zdraví forvarda Tomáše Svobody, který opustil ledovou plochu s bolestivou grimasou.

Do třetí třetiny vstoupili indiáni famózně, vytvořili si obrovský tlak a několik stoprocentních šancí. Tu první měl po ráně Johnsona domácí kapitán Ondřej Kratěna, ale z velké blízkosti Konráda nedokázal propálit. Další příležitost měl střelec první branky Kubalík, ten pro změnu napálil zvnějšku jen tyčku hostující svatyně. A třetí tutovka Plzně – Indráka oslovil Jeřbek, domácí forvard však kotouč nedokázal zasáhnout. Modrobílí hráči měli jasně více ze hry a šli za další vstřelenou brankou. Navíc se jim dostalo možnosti hrát v přesilové hře.

V té první formace indiánů rozvířila v obranném pásmu neuvěřitelný kolotoč, hosté se museli rychle otáčet a nestíhali kotouče vyhazovat. Po několika šancích uzmul puk Jaroslav Kracík, svým typickým způsobem ukolébal obranu Mory a poté poslal precizní přihrávku bekhendem na Lukáše Pulpána, který zavěsil touš přesně pod víko Konrádovy klece. Plzeňští fanoušci v Home Monitoring Aréně tedy mohli slavit podruhé, celkově si na pátý duel série našlo cestu 7 549 diváků. I kohouti se připomněli. Ránu Buce Machovský jen vyrazil, poté si musel poradit i s nepříjemnou dorážkou Mikúše. Hosté to poté dokonce zkoušeli i v šesti proti čtyřem, tuto výhodu využil 14 sekund před koncem obránce Martin Vyrůbalík střelou mezi betony a snížil stav utkání. To však bylo ze strany hostů všechno, indiáni se tak po výhře 4:1 v sérii mohli začít těšit na další kolo vyřazovací části!

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): My jsme začali špatně. Měli jsme špatný pohyb, neposouvali jsme puky, ztráceli jsme je. Kromě třetí formace hráli ostatní pětky špatně. Hodně jsme i faulovali, první třetina skončila 5:14 na střely, pro nás pozitivní, že to bylo 0:0. Od druhé třetiny jsme to museli změnit, hru jsme srovnali a zlepšili pohyb. Vytvořili jsme si přesilovky a jednu proměnili. Do třetí části jsme to stáhli na tři lajny a řekli jsme si, že už to musíme dohrát. Zápas rozhodla přesilovka a gól na 2:0. Samozřejmě jsme hrozně šťastní.

Zdeněk Venera (HC Olomouc): Tento zápas mi připomínal první utkání. Od začátku jsme hráli aktivně, měli jsme převahu a mnohem více střel. Ta naše převaha většinou nebývá vyjádřena gólově, střely jsou nedůrazné a nepřesné, nemáme vyloženě koncové hráče. Když se ta převaha nevyjádří brankou, tak je to jen otázka času, kdy dá gól soupeř. Bylo to na málo gólů, my to ani jinak neumíme, pokud bychom chtěli mezi nejlepší čtyři, tak bychom museli být silnější v útoku.


Související články

Extraligová NEJ v Plzni

Extraligová NEJ v Plzni

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti aneb Jak indiáni nabírají síly na novou sezonu

LETNÍ PŘÍPRAVA

Daňové doklady vystavujeme nyní ve Fanshopu

PERMANENTKY

Letní příprava indiánů pokračuje na Šumavě

Letní příprava

Aktuálně na webu

Střídavé starty

Mladé pušky se představí v první lize

Bohuslav Ebermann

Plzeňský expres Bohuslav Ebermann dnes slaví své kulatiny!

Týden hokeje

V Plzni proběhlo další pokračování náborové akce Týden hokeje!

Partneři HC Škoda Plzeň

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
ŠKODA JS a.s. InterCora, spol. s r. o. BIOTRONIK Imperial SBS IVA, s.r.o Interobal k.s.
ASTRO KOVO PLZEŇ, s.r.o.