PLZ-LIT 4:0 - Indiáni převálcovali Litvínov a série pokračuje!

26.2.2011, | Adéla Maxianová, Vladimír Jícha

Plzeň - Plzeň si vynutila další zápas v sérii předkola play-off. Domácí se na hosty vrhli s vervou a již ve 4. minutě se před brankou dobře zorientoval Pavel Vostřák. Stejný hráč, jehož výkon tradičně v play-off výrazně roste, poté krásnou střelu využil dvojnásobnou přesilovku. Když za další minutu využil pokračující výhodu Stránský, bylo o osudu utkání v podstatě rozhodnuto. Hosté ještě měli šanci se zápasem něco udělat v mnoha přesilovkách ve 2. třetině. Ale byla to naopak Plzeň, která využila další početní výhodu zásluhou Straky a definitivně pohřbila naděje chemiků. Ve třetí třetině už se nic podstatného nestalo a domácí s přehledem dokráčeli k vítězství.

Před., sobota 26.2.2011, 19:30, Plzeň - Litvínov
Plzeň
Plzeň
4:0(3:0, 1:0,)
Litvínov
Litvínov

Branky a nahrávky: 4. Vostřák (Vlasák, Jeřábek), 14. Vostřák (Vlasák, Hanzlík), 15. Stránský (St. Pierre, Modrý), 25. Straka (Vlasák. Rozhodčí: Husička, Homola - Kalivoda, Pouzar. Vyloučení: 10:10, navíc Volke (LIT) 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 7764. Průběh utkání: 4:0.

Plzeň: Horčička - Dresler, Jeřábek, St. Pierre, Hanzlík, Benák, Frolo, Modrý - Plášek, Lammers, Johnson, Vostřák, Vlasák, Slaney, Straka, Petruška, Kovář, Rachůnek T., Dvořák, Stránský, Heřman M.

Litvínov: Volke - Martinka, Stříteský, Švarný, Kubát, Gula, Skuhrovec, Jareš - Jenáček, Trávníček, Vopat, Lukeš, Gerhát, Rindoš, Černý, Heinisch, Hübl V., Kubinčák, Majdan, Jánský, Maxa

NOVINKY, ZÁKULISÍ, TIPY, FANSHOP, FOTOGRAFIE, VIDEA, DISKUSE

Komentář

Litvínov přijel do Plzně využít mečbol, který si vypracoval ve dvou domácích zápasech, které dokázal vyhrát.

Plzeň se chtěla vyvarovat úvodního zaváhání jako v zápasech na severu Čech, takže se hned od prvních minut vrhla do útoku. Ve čtvrté minutě mohli indiáni zvednout ruce nahoru a radovat se poprvé v sérii z vedoucího gólu. Pavel Vostřák využil toho, že Vlasák vyšachoval Volkeho a nekompromisně poslal puk do sítě- 1:0. V osmé minutě měl obrovskou příležitost Kubinčák, když se plzeňská čtyřka v oslabení příliš soustředila na útok a litvínovský útočník indiánům pláchl. Horčička si s jeho nájezdem poradil. V desáté minuté měl velkou možnost Vlasák, když dostal typickou křížnou přihrávku od Straky, ale před téměř prázdnou bránou promáchl.

Ve 13. minutě hrála Plzeň minutu a třicet jedna vteřin dlouhou přesilovou hru pět proti třem. Když z ní zbývala necelá tři čtvrtě minuta, napřáhl Pavel Vostřák a Volke neměl tu nejmenší šanci proti jeho bombě zasáhnout - 2:0. A Plzeň neskončila. Vzpomněla si na své přesilovky ze základní části a využila i tu pokračující klasickou zásluhou Jana Stránského, který tečoval střelu St. Pierra - 3:0. V poslední minutě první třetiny vyslal Petruška do samostatného úniky Stránského. Ten už se radoval, protože Volke ležel a proti jakékoliv střele nemohl zasáhnout, ale Stránský mířil vysoko nad branku.

Také Litvínov si vyzkoušel dvojnásobnou početní převahu. Tuto možnost dostal hned na začátku druhé třetiny a trvala minutu a devatenáct vteřin. Ale Horčička odolal všem střelám černožlutých hráčů, a že jich nebylo málo. Nejvíce práce mu nadělala střela Jareše. Poté byl vyloučen Litvínov Švarný a Plzeň, jak známo, se v přesilovkách nemýlí. A tak se přesně v čase 24:00 zrodilo vedení 4:0, o které se postaral Martin Straka. Přibližně v polovině utkání hrála opět Plzeň v oslabení, když Jánský tečoval před Horčičkou střelu od modré čáry, ale plzeňský gólman si s tím poradil.

Ve 32. minutě Johnson dal gól, ovšem spletl si hokej s fotbalem, gól tak pochopitelně nemohl být uznán. Ještě v té samé minutě nadzvedla diváky ze sedadel potyčka mezi Majdanem a Rachůnkem. Plzeň nakonec ve výsledku hrála v oslabení. V něm doslova zazdil šanci na snížení Jánský. Mohl mířit do zcela odkryté a nehlídané plzeňské branky, ale nepochopitelně nakonec nevystřel a místo toho zapomněl puk za sebou. Navýšit náskok mohla Plzeň v poslední minutě prostřední části, když se probíjel do útočného pásma Johnson. Ale nakonec z jeho průniku nic nebylo.

Jánský promarnil svou příležitost i ve třetí třetině, kdy ujížděl po levé straně nikým příliš neatakován, ale nakonec vůbec netrefil Horčičkovu bránu. Třetí třetina byla z obou stran opatrná, nikdo se příliš nikam nehrnul. Poslední dvacetiminutovka probíhala tedy v poklidném tempu. Až tedy na 53. minutu, kdy se do sebe mírně pustili Jánský s Hanzlíkem. Ale nebylo z toho nic jiného, než že oba kohouti šli zchladit hlavy na trestnou lavici. A od té doby se na ledě přiostřovalo a na trestných lavicích to občas vypadalo jako na střídačkách.

Hlavně litvínovští hráči neunášeli čtyřgólovou ztrátu a indiáni byli zbytečně atakování a statečně odolávali snahám hostí vyvolat bitku. Nejsledovanějšími osobnostmi třetí třetiny tak byli rozhodčí, kteří byli nuceni neustále někoho vylučovat a uklidňovat. Poslední dvě minuty zápasu si tak užívali především diváci, kteří svému týmu tleskali ve stoje a oslavovali tak, že na hokej půjdou i zítra. Půl minuty před koncem mohl dát Litvínovu vytoužený pátý gól Slaney. Ale přehrávku od Dreslera nepřevzal příliš dobře, nemohl tedy vystřelit. Plzeň mohla ale i tak slavit první vítězství v sérii a odvrátila první mečbol Litvínova.

Fotogalerie

Bratrské očekávání. Kdo odveze puky? Jan Kovář v předbrankovém prostoru soupeře. Střela Pavla Vostřáka pronikla za záda brankáře Volkeho... ... a autor se může radovat. Michal Dvořák vyráží proti soupeři při oslabení. Tomáš Vlasák blokuje hůl protihráče po vhazování. Jan Stránský tečuje střelu Nikolase St.Piera nad Volkeho lapačku. A následující oslava na ledě... ...i v hledišti.

Ohlasy trenérů

Jiří Kučera (HC Benzina Litvínov): Plzeň byla dneska lepší, dala tři góly v přesilovkách a zaslouženě vyhrála. Někteří hráči vylezli z postele a rovnou šli na led, ale tři zase dostali teplotu. Budeme muset na zítra sehnat zase nějaké juniory. Neuděláme s tím nic.

Milan Razým (HC Plzeň 1929): Rozhodlo se v první třetině, pak už jsme vývoj utkání kontrolovali. Chtěl bych klukům poděkovat, že byli jen hokejoví, že v sobě našli osobní statečnost a vynutili si další zápas.