Zlatem lemovaná sezóna juniorů! Trenér Bruk: Titul je zasloužený, vyřadili jsme mládežnické i extraligové giganty

Plzeň – Veleúspěšnou sezónu mládežnické organizace indiánů zakončili jako poslední junioři, který za svou pohádkou, stejně jako starší dorostenci, udělali tečku zlatým písmem.

Západočechy čekalo v základní části čtyřiačtyřicet duelů, posledních dvanáct modrobílí ovládli. Před rokem skončili indiáni třetí a po play-off čtvrtí. Ve čtvrtfinále vyřadili pražskou Slavii 3:1 na zápasy, přestože úvodní duel na svém ledě prohráli. Na finálovém turnaji čtyř semifinalistů poté Plzeňští padli s Třincem a Spartou, porazili ale Vítkovice. V následném souboji o třetí místo jim však podlehli, takže skončili na čtvrté pozici.

Západočeští junioři tedy zakončili sezonu nakonec na druhém místě a ve čtyřiačtyřiceti duelech základní části značně překonali hranici dvě stě gólů a v konkurenci ostatních sedmnácti ceků nenašli konkurenci, celkem vstřelili 213 branek! Indiánský hokej bavil, pokud sečteme skóre, padlo v každém zápase Západočechů v průměru téměř 8 branek. Svěřenci trenéra Davida Bruka si šli také razantně za svým, byli nejpilnějšími střelci, každý zápas počastovali gólmany soupeře téměř čtyřiceti střelami. Ovšem ne ledajakými, úspěšnost střelby totiž byla také nejvyšší - přes dvanáct procent. Využití přesilových bylo čtvrté nejlepší, naopak hra v oslabení nejhorší. Tento fakt si modrobílí uvědomovali, méně trestných minut tak nasbírala pouze Jihlava a Vítkovice.

Když se podíváme do hráčských statistik, indián střídá indiána. Obránce Lukáš Kaňák, který se již objevil i v A-týmu a dvacet zápasů odehrál také za Klatovy, stihl mezi juniory 35 utkání a připsal si 2 góly a úžasných 38 asistencí. Tím se stal nejlepším nahrávačem ligy. Mezi střelci se zase nejvíce dařilo Matěji Chalupovi, jenž ve třiačtyřiceti utkáních nasázel jedenatřicet gólů. Stihl také šest střetnutí za A-tým a v Klatovech si připsal ve čtyřech osm bodů. Na záda mu dýchal i jeho kolega z útoku Filip Kokoška. Oba spolu sváděli i souboj v celkovém bodování soutěže.

Přesun do play-off indiáni zvládli bravurně. Na dvanáct výher z konce základní části navázali dvěma doma ve čtvrtfinále se Spartou – 7:2 a 2:1. Pražané následně ovládli první souboj před svým publikem 7:5, poté ale 5:2 vyhráli modrobílí a doma mohli stvrdit postup. V pátém střetnutí vedli po první třetině 6:5, Sparta ovšem otočila na celkových 6:8 a konec série tak přišel až v našem hlavním městě po výsledku 6:2. S Brnem již bylo semifinále mnohem vyrovnanější, tři zápasy z pěti skončily o gól. Nejprve Plzeň uspěla 5:2, o den později ale padla v prodloužení. Ovšem dokonale se pomstila na jihu Moravy 4:3. Mečbol na ledě Komety ovšem využit nebyl, domácí zvítězili 6:1. Rozhodující mač již Západočeši nepustili, vedli od čtvrté minuty, místy až o tři trefy a i přes dramatický závěr zvedali ruce vzhůru – 5:4. A finále? To již byla pro svěřence pánů Bruka, Černého a Vlčka třešnička na dortu. V Třinci nejprve sice ztratili Záapdočeši dvoubrankový náskok, vše však zachránili v nájezdech. Druhý den naopak sami takovou ztrátu dohnali a vybojovali si mečbol - 6:3. Ten využili ihned v HM Aréně (3:2) a Plzeň tak mohla slavit letos již svůj druhý titul.

Nejproduktivnějším hráčem play-off byl Matyáš Kantner, který ve čtrnácti zápasech nasázel jedenáct branek a dalších devět připravil pro své spoluhráče. Byl i nelepším střelcem vyřazovacích bojích. Jen o bod zpět byl parťák Petr Kodýtek (3+16). Dařilo se i oběma gólmanům, drtivou většinu odchytal Filip Krasanovský s procentuální úspěšnosti téměř jednadevadesát procent, mistr staršího dorostu Kristián Kolář naskočil do 111 minut a vyšrouboval svá čísla na neuvěřitelných 97,26%. I v play-off měli indiáni dobrou mušku, úspěšnost střelby byla nejvyšší – 12 procent. Podobně si vedli Západočeši i v přesilových hrách, které opanovali s využitím téměř třicet procent! Hra v oslabení byla z osmičlenného play-off pátá. V rámci vyřazovacích bojů byli vybráni i nejlepší hráči, jejichž vyhlášení a ocenění proběhne dne 12.4.2017 od 17:00 hodin v SD aréně v Chomutově při reprezentačním utkání. Za indiány přebere cenu Jana Marka – tedy ocenění pro nejlepšího střelce – Matyáš Kantner a Petr Kodýtek bude vyhlášen nejlepším útočníkem, získá tedy cenu Josefa Vašíčka.

Čtvrtfinálové boje:

Třinec (1.) vs. (8.) Zlín    4:2 (4:6, 3:1, 5:2, 4:5sn, 5:2, 5:2)
Plzeň  (2.) vs. (7.) Sparta  4:2 (7:2, 2:1, 5:7, 5:2, 6:8, 6:2)
Brno   (3.) vs. (6.) Jihlava 4:3 (3:2sn, 3:2sn, 4:5pp, 5:2, 4:5pp, 2:5, 5:0)
Kladno (4.) vs. (5.) Motor   1:4 (7:3, 0:2, 3:1, 5:2, 3:1)

Semfinálové dvojice:

Třinec (1.) vs. Motor (5.) 3:0 (4:1, 3:1, 5:0)
Plzeň  (2.) vs. Brno  (3.) 3:2 (5:2, 2:3pp, 4:3, 1:6, 5:4)

Finálové série

Třinec (1.) vs. Plzeň (2.) 0:3 (2:3sn, 3:6, 2:3)

Tabulka postupujících po základní části:

Podrobnosti o sezóně ZDE!Výsledky finálové série

HC Oceláři Třinec 2
HC Plzeň 1929 3sn
(0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 26. Lacka (Jašek), 42. Lacka (M. Adámek, Jašek) – 12. Vavřička (Kvasnička), 20. Pour, rozh. náj. Vracovský.
HC Oceláři Třinec: Loubal (Hlaváč) – Hrachovský, Janiczek, Bartko, Michal Roman, M. Adámek, Haman, Imrich – Stuchlík, Kaukič, Jašek, Mach, Flok, Hrehorčák, Kvasnica, Hladonik, Lacka, Miloš Roman, Kalus.
HC Plzeň 1929: Krasanovský (Kolář) – Kačena, Kvasnička, Kaňák, Sysel, Krystl, Pokorný – Kantner, Hanzlík, J. Roubal, Vavřička, Pour, Chalupa, Kodýtek, Kokoška, Vracovský, D. Roubal, Eret, Rubner.


HC Oceláři Třinec 3
HC Plzeň 1929 6
(3:2, 0:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Lacka (M. Adámek, Bartko), 8. Janiczek (Roman, Kalus), 10. Kaukič – 9. Kaňák, 18. Kokoška (Pokorný, Kantner), 23. Kantner (Stráský), 25. Rubner (Kodýtek), 27. Kanter (Vavřička, Kodýtek), 60. Chalupa (Kvasnička).
HC Oceláři Třinec: Loubal (23. Hlaváč) – Hrachovský, Janiczek, Bartko, Michal Roman, M. Adámek, L. Doudera, Haman, Imrich – Stuchlík, Kaukič, Mach, Flok, Hrehorčák, Kvasnica, Hladonik, Lacka, Miloš Roman, Kalus.
HC Plzeň 1929: Krasanovský (10. Kolář) – Kačena, Kvasnička, Kaňák, Sysel, Krystl, Pokorný – Kantner, Stráský, J. Roubal, Vavřička, Pour, Chalupa, Kodýtek, Kokoška, Vracovský, D. Roubal, Eret, Rubner. .


HC Plzeň 1929 3
HC Oceláři Třinec 2
( 1:0, 1:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 14. Sysel (Kodýtek, Rubner), 33. Kodýtek, 41. Eret (Kokoška, Kaňák) – 31. Kvasnica (Hrehorčák, Hladoník), 40. Hřehorčák (Hladoník).
HC Oceláři Třinec: Loubal (Hlaváč) – Hrachovský, Janiczek, Bartko, Michal Roman, M. Adámek, L. Doudera, Haman, Imrich – Stuchlík, Kaukič, Jašek, Flok, Hrehorčák, Kvasnica, Hladonik, Lacka, Miloš Roman, Kalus.
HC Plzeň 1929: Kolář (Krasanovský) – Kačena, Kaňák, Sysel, Novák, Krystl, Pokorný – Kantner, Stráský, J. Roubal, Vavřička, Pour, Chalupa, Kodýtek, Kokoška, Vracovský, D. Roubal, Eret, Rubner.

Rozhovor s hlavním trenérem Davidem Brukem

Pane trenére, jak byste zhodnotil základní část?
Myslím si, že musíme být se základní části spokojení, odehráli jsme ji nadstandardně. Před sezonou jsme určitě nepočítali s tím, že budeme mít tolik bodů a skončíme na druhém místě tabulky. Předpokládali jsme, že budeme do poslední chvíle bojovat o play-off. Takže hodnocení musí být dobré. Je pravda, že tým začal v listopadu vypadat jinak, takže jsme ve vyřazovací boje věřili. V lednu navíc mužstvo nabralo neuvěřitelnou formu, tak jsme začali pomýšlet i třeba po bronzu. A nakonec je z toho zlato. Asi i zasloužené, protože my jsme museli překonat Spartu, Kometu i Třinec. To jsou z mého pohledu mládežničtí i extraligoví giganti.

Jaká byla následná čtvrtfinálová série se Spartou?
Byla nesmírně těžká. Zápasy byly vyrovnané, často duely končily divokými výsledky. My jsme byli silnější a efektivnější v koncovce. V sérii nám také daleko lépe chytal brankář.

Co rozhodlo sérii s Brnem?
Pokud se hraje na tři nebo čtyři vítězné duely, tak série je dlouhá. Potom jednoduše vyhraje ten lepší, tak to je.

Jak moc vám v závěru sezóny pomohli mistři staršího dorostu?
Kluci mají velkou kvalitu, i v sezóně za nás odehráli velkou porci zápasů. Nejsou to pouze řadoví hráči, ale hráči rozdíloví i pro juniorku. Pro nás byla výhoda, že jsme mohli využít více kluků, protože jsme byli velmi unavení. Hráli jsme první dvě dlouhé série na tří útoky, vy finále jsme mohli na čtyři, k tomu nám pomohl i obránce David Kvasnička a gólman Kristián Kolář.

Jaký pohled jste na sérii s Oceláři?
Je zřejmé, že Třinec byl obr favorit. Byl úřadujícím mistrem, vyhrál základní část. Již před prvním zápasem jsem říkal, že mu to buď znepříjemníme, nebo překvapíme. Ale v této sérii jsme mohli jenom překvapit.

Čím to, že to nakonec skončilo takto jednoznačně?
Nikdy nenajdu odpověď na to, čím to, že jsme proti favoritovi dokázali uspět 3:0. Vypadá to hladce, ale není to vůbec pravda. Byly to nesmírně těžké a vyrovnané zápasy. Já mám pocit, že náš tým byl hladovější a udělal pro to víc.

O play-off se často hovoří jako o soutěži gólmanů, trochu tento řád bouráte…
Není to tak, že bychom jen útočili a rezignovali na obranu. Snažíme se hrát z obrany, aby soupeř chodil, jak se říká, do plných. Máme ovšem v útoku velmi silné individuality a není třeba je příliš svazovat defenzivními úkoly, když jejich největší síla spočívá právě v útoku.

Děkuji za rozhovor a přeji i nadále hodně úspěchů!


Související články

Důležité upozornění

Důležité upozornění

Plzeňská mládež bere medaili v každé kategorii. Šéftrenér Vojan: Jsem na náš klub opravdu hrdý!

Úspěšná mládež

Osmnáctka míří na mistrovství světa, s trenérem indiánů Brukem a gólmanem Kolářem!

Reprezentace U18

Ročníky 2003 a 2004 si to rozdají O pohár města Plzně, lákadlem je Davos!

O pohár města Plzně

Aktuálně na webu

Baráž o extraligu

Extraliga opět uvidí západočeské derby! Loučí se Jihlava

Moravčík v reprezentaci

Byly to zajímavé tři části, hodnotí duel se Švédy Michal Moravčík

Důležité upozornění

Důležité upozornění

Partneři HC Škoda Plzeň

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
ŠKODA JS a.s. InterCora, spol. s r. o. BIOTRONIK Imperial SBS IVA, s.r.o Interobal k.s.
WSM Střída ASTRO KOVO PLZEŇ, s.r.o.
Vyhraj Rapida