Tři čtvrtiny základní části jsou minulostí. Jaké jsou statistické zajímavosti?

Plzeň - V pátek bylo odehráno 39. kolo Tipsport extraligy, čímž se završila třetí čtvrtina základní části nejvyšší české hokejové soutěže. A tak je čas na statistiky. Jak si vedou indiáni v číslech jako tým i jako jednotlivci, kdo z týmu vyniká střelecky, a kdo naopak dobře brání?

Západočeši se i nadále drží na pozici lídra, pomyslný žlutý trikot trvá již třiadvacet utkání, v celé sezóně pak sedmadvacet. Druhé Vítkovice ztrácejí devět bodů, třetí Mountfiled jedenáct, má však dva zápasy k dobru. Sedmý Zlín také, zde je ztráta ale už na hodnotě osmadvacet.

Plzeň v první i druhé čtvrtině posbírala shodně devětadvacet bodů, v té třetí čtyřiadvacet. Dvakrát nebodovala, dohromady pak pětkrát ze čtyřiceti zápasů – V Třinci, Olomouci, Hradci Králové, Vítkovicích a naposledy ve Zlíně. Druhý nejmenší počet proher mají Kometa s Mountfieldem – devět. Modrobílí tak vždy bodovali před svými fanoušky – procentuálně posbírali v Home Monitoring Aréně 85 % bodů, z ledů soupeřů jich přivezli 49 %.

Indiány táhne především nejlepší útok soutěže, který zatížil konta soupeřů již 134 góly, což je v průměru 3,35 branek na utkání. Méně zase inkasují Vítkovice, Brno a Mountfield. Celkový počet 91 pak činí 2,275 gólu na střetnutí.

Výtečná ofenzivní činnost Plzně pramení z časté střelby. Škoda totiž vypálila již 1189 střel, nejvíce z celé soutěže. Vyprodukuje tak za zápas v průměru téměř 30 střel. Naopak svého brankáře modrobílí nechají ohrozit necelými osmadvaceti pokusy.

Přesilové hry patří v extralize k nejlepším, procentuální vyjádření je 18.29. Lepší je pouze Sparta, Moutnfield a Liberec. Nejvícekrát ovšem Škoda vypálí, vyslala již takto 270 střel. Hra v oslabení je pátá nejlepší po Třinci, Olomouci, Zlínu a Hradci Králové. V této herní situaci indiáni sami čtyřikrát udeřili. Ale pozor, například Vítkovice devětkrát.

V sumě trestných minut patří Plzni pátá pozice - 499. Vévodí Liberec s číslem 734. U rozdaných hitů je to příčka druhá (502) za Litvínovem (530). Ve zblokovaných střelách čtvrtá (442), kraluje Ridera (524).

Indiáni stoupli díky dobrým výkonům i ve statistice návštěvnosti. Aktuálně jsou na páté pozici. Průměrně zápas v Plzni navštíví 6437 fanoušků. Více se chodí na hokej pouze ve Vítkovicích (6839), Brně (7423), Pardubicích (7632) a na Spartě (8215). Vloni zakončili Západočeši základní část s průměrem 4325 dvanáctí. Stále nejméně fanoušků chodí v Mladé Boleslavi (3232).

V individuálních statistikách začneme od nejlepšího střelce. Tím je Tomáš Mertl, jenž nasázel již čtyřiadvacet branek, druhý Martin Růžička z Třince ztrácí jediný gól, třetí Milan Gulaš pět. Ten je zase nejproduktivnější hráčem soutěže, když k devatenácti zářezům přidal třicet asistencí. Druhý je právě Tomáš Mertl (24+21). Třetí Martin Růžička (23+20). Plzeňská sedmasedmdesátka je i nejpilnějším střelcem soutěže, když vyslala 149 střel, kanonýr Ocelářů 139. Naopak nejlepšímu kanonýrovi stačilo pouze 82 pokusů, tedy neuvěřitelná téměř třicetiprocentní úspěšnost! Oběma indiánům v týmu přísluší zároveň nejvíce času na ledě, jak jediní se přehoupli přes 800 minut. Těsně pod touto hranicí zůstal Peter Čerešňák s Michalem Moravčíkem. Právě on pak ve statistice plus/mínus vede s +23 spolu s vítkovickým Martinem Dočekalem.

Mezi třem tyčemi nadále kraluje Miroslav Svoboda, jenž v úspěšnosti zákroků jen těsně nedosahuje na 93 procent. Tu překonal Patrik Bartošák z Vítkovic a jmenovec Rybár z Mountfieldu. Plzeňský mág má alespoň jako jediný dvě asistence u branky svých spoluhráčů. K tomu přidal již pět čistý kont, více, a sice sedm, pouze Konrád a Rybár.

HC Škoda Plzeň po třetí čtvrtině:

Postavení v tabulce: 1. místo
Počet bodů: 82
Skóre:134:91
Nejproduktivnější hráč: Milan Gulaš - 49 bodů (19+30)
Nejlepší střelec: Tomáš Mertl - 24 branek
Nejlepší nahrávač: Milan Gulaš - 30 asistencí
Nejproduktivnější obránce: Michal Moravčík - 11 bodů (4+7)
Nejtrestanější hráč: Tomáš Mertl – 51 trestných minut
Nejlepší hráč v bodování +/-: Michal Moravčík +23
Nejhorší hráči v bodování +/-: Tomáš Vracovský -2
Gólmani:
Miroslav Svoboda – 2215 minut / pr. 1.98 | 92.91 %
Alexandr Hylák – 194 minut / pr. 2.47 | 90,91 %
Lukáš Sochůrek – 41 minut / pr. 7.32 | 80.00 %


Související články

Losování soutěže se Zpravodajem INDIÁN

SOUTĚŽ

Přijďte o Velikonocích fandit! Sektor hostů je vyprodaný!

Přijďte fandit

Čtvrtfinále s Olomoucí opět po dvou letech. Jak probíhalo v roce 2016?

Čtvrtfinále 2015/16

Novinářské akreditace pro zápasy play-off

Novinářské akreditace

Aktuálně na webu

Extraliga 2018/19

Indiáni začnou nový extraligový ročník s Libercem, derby až 26. října

CHL 2018/19

Liga mistrů již zná své kompletní obsazení!

Nový realizační tým

Martin Straka opouští lavičku indiánů

Partneři HC Škoda Plzeň

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
ŠKODA JS a.s. InterCora, spol. s r. o. BIOTRONIK Imperial SBS IVA, s.r.o Interobal k.s.
WSM Střída ASTRO KOVO PLZEŇ, s.r.o.
Vyhraj Rapida