Kometa jasně ovládla i čísla, co se dařilo v play-off Plzni?

Sezóna je u konce, Plzeň vypadla těsně před branami finále, Masarykův pohár nad hlavu zvedla Kometa Brno, už podruhé za sebou. Brňané znovu ukázali naprostou dominanci ve vyřazovacích bojích. Pojďte nahlédnout na zajímavá čísla indiánů, mistra i dalších týmů.

Ve vyřazovacích bojích Škodovka sehrála deset zápasů, při nichž vstřelila 26 branek, o jednu méně obdržela. Lepší poměř skóre má pochopitelně mistrovské Brno (46:26), dále vicemistr z Třince (51:43) a také Liberec (25:17). Suverénnost ukazuje Kometa při počtu vstřelených gólů na zápas, má jich totiž jednoznačně nejvíce, a to 3,29, k tomu přidala druhou nejlepší obranu (1,86 branek na zápas), lepší je jen Liberec (1,7).

Plzeň už tolik nezdobily přesilové hry jako v základní části. Západočeši jich využili šest s úspěšností 13,95 %. Nejlepší byli opět finalisté, Oceláři se trefili třináctkrát a Brno desetkrát, v procentuální úspěšnosti se zase dařilo Liberci (8 gólů, 22,86 %). Naopak ani jednou se v početní výhodě netrefila Sparta a Zlín, ačkoli ševci v přesilovce strávili 31 minut!

Ovšem v oslabení se indiánům dařilo na jedničku! Sice nevsítili gól, ale při soustředění na defenzivu dostali pouze dva góly z dvaatřiceti početních nevýhod (úspěšnost 93,75 %)! Dařilo se i Olomouci nebo Třinci (90 %), rovněž i Kometě (88,14 %), která navíc v oslabení vstřelila hned tři branky. Při této početní situaci hodně trpěly Vítkovice a Zlín, obdržely totiž gól z každé čtvrté početní nevýhody, ještě hůře na tom byla Sparta (63,64 %).

Zajímavá čísla ukazují i statistiky bojovnosti. Vítkovice sice podlehly Brnu ve čtvrtfinále v sérii 0:4, ale přesto mají suverénně nejvíce hitů na zápas, a to 21,25. Kometa ukazuje, že v tvrdost jí také nechyběla, připsala si 14,57 hitů a zápas a v této statistice je hned druhá. Škodovce patří čtvrté místo za 14 hitů na utkání. Ridera vévodí i statistice zblokovaných střel na zápas, má jich 14,75. Škodovce s dvanácti bloky na jeden duel rovněž nezaostávala příliš, mistrovská Kometa je až šestá (10,79).

Poslední týmovou statistikou, kterou však hráči ovlivní jen zčásti, je návštěvnost. Nejvíce lidí přišlo na Spartu, na jediný domácí duel, který Pražané v předkole stihli, jich dorazilo 10575. Druhé jsou ve statistice Pardubice (9927 diváků na zápas), třetí Vítkovice (8880). Kometa je na čtvrtém místě, ale výše být ani nemohla, na všechny duely totiž byla DRFG Aréna vyprodaná (7700). Západočechům patří páté místo s průměrnou návštěvností 7118 fanoušků.

Individuální statistiky

Kanadské bodování má jasného vládce mezi týmy – Třinec. Hned pět Ocelářů se nachází v první šestce pořadí. Bodování play-off je však hodně zkreslené rozdílným počtem zápasů. Slezané jich totiž odehrály hned osmnáct, zatímco ostatní týmy méně než patnáct. Vítězem se stal David Cienciala s šestnácti body, a to zejména díky rozhodujícímu duelu čtvrtfinále s Pardubicemi, ve kterém zaznamenal málo vídaných sedm asistencí! Druhý se umístil brněnský Hynek Zohorna, který si za titul krále střelců vyřazovací fáze (8 branek, navíc 7 asistencí) vysloužil pozvánku do reprezentace. Následují další čtyři Oceláři, a to Jiří Polanský (7+8), nejproduktivnější bek Lukáš Krajíček (3+11), Vladimír Svačina (4+9) a Ondřej Kovařčík (6+5).

Prvním Západočechem v bodování je sedmibrankový tahoun Milan Gulaš, který ke svým trefám přidal dvě asistence. Další tři plzeňští hráči zaznamenali o dva body méně, a to David Stach (2+5), Jaroslav Kracík (1+6) a obránce Michal Moravčík (3+4). Právě Moravčík a David Sklenička (1+1) díky svým výkonům nyní bojují o účast na mistrovství světa v Dánsku.

Přesnost palby v play-off nejvíce ovládali liberecký Marek Kvapil a brněnský Hynek Zohorna, první jmenovaný totiž dostal do sítě téměř každou svou třetí střelu, celkem se trefil sedmkrát. O něco více pokusů na svých osm gólu potřeboval potřeboval Zohorna, který se pyšní úspěšností rovných 30 %. Největší úspěšnost ve střelbě z indiánů ukázal překvapivě Ryan Hollweg, který se trefil dvakrát z šesti pokusů. Nejvícekrát z plzeňských hráčů vypálil Milan Gulaš (37) a byl také úspěšný, jeho úspěšnost střelby činí 19 %. Střelecká pohoda se však ve vyřazovacích bojí vypařila Tomáši Mertlovi. Ten se v sezóně pohyboval na skvělých třiceti procentech, v play-off se však trefil jen dvakrát ( z toho jednou do prázdné branky) a jeho úspěšnost klesla na 12 %.

Co se týče statistik defenzivy, nejdříve se zaměříme na brankáře. Nejvyšší úspěšnosti zákroků dosáhl liberecký Roman Will, a to skvělých 94,06 %. Bílí Tygři však vypadli ve čtvrtfinále, zatímco Marek Čiliak s úspěšností 93,53 % a dotáhl Brno až k titulu. V plzeňské brance odchytal porci 586 minut Miroslav Svoboda. Už se mu nedařilo tolik jako v základní části, přesto úspěšnost 91 % a 2,25 obdržených branek na zápas není vůbec špatná statistika. Za celosezónní výkon si vsetínský rodák vysloužil pozvánku do NHL, nováčkovský kontrakt s ním podepsal Nashville!

Mezi další obranná čísla se řadí Radegast index, tedy počet hitů, zblokovaných střel a statistiky +/-. Ten ovládl brněnský Michal Gulaši, který nasbíral za play-off 35 hitů, +11 a 14krát srazil střelu soupeře. Tvrdou hru z plzeňských hokejistů ukázal za deset zápasů opět Ryan Hollweg, ten získal 33 bodů za 29 hitů a čtyři zblokované rány, byl však také nejčastěji vylučovaným hráčem Škody (16 trestných minut). Nejvíce pokusů z týmu indiánů dokázal srazit obránce Peter Čerešňák, připsal si čtrnáct úspěšných bloků.

Ve zdánlivě nedůležité disciplíně, která však hraje v utkání velikou roli, tedy v buly, se z centrů nejvíce dařilo vítkovickému Samsonu Mahbodovi s úspěšností těsně přes 60 %. Nejvíce buly ovládl třinecký Tomáš Marcinko (205, úspěšnost 56,94 %), dále se dařilo Jiřímu Polanskému (164, 57,78 %) nebo libereckému Petru Jelínkovi (127, 59,07 %). Ze Západočechů se v této dovednosti nejvíce předvedl Tomáš Mertl s Davidem Stachem, tito jediný dva hráči vyšplhali úspěšnost nad polovinu. Plzeňská osmašedesátka vyhrála celkem 130 buly s úspěšností 55 %, Stachovi se zúčastnil 110 vhazování a ovládl jich 63, v procentech vyjádřeno – 57,27 % vyhraných buly.

Poslední zajímavou sledovanou statistikou je čas na ledě. Vytíženější jsou pochopitelně obránci, nejvíce minut na zápas strávili zlínští Jakub Ferenc (23:45) a Ralfs Freibergs (23:36). Raritou je Plzeň, jejím nejvytíženějším hráčem je totiž útočník Tomáš Mertl, jenž hrál v průměru přes 23 minut za jedno utkání. Hodně prostoru dostali v play-off rovněž Peter Čerešňák (22:41), Milan Gulaš (20:55), Jakub Kindl (20:48) nebo David Sklenička s Michalem Moravčíkem (těsně pod 20 minut). Za mistrovské Brno se nejčastěji na ledě objevovali Michal Gulaši, jenž odehrál téměř 22 minut na zápas, dále Martin Erat (21:15) nebo Jakub Krejčík (20:27). Tolik prostoru nedostal třeba mladík Martin Nečas, v průměru jen necelých patnáct minut na utkání.

Modrobílí narazili v semifinále na rozjetý vlak z Brna, který nedokázali zastavit. Ačkoliv si prakticky po celou sezónu doma drželi neporazitelnost, proti Kometě v Home Monitoring Aréně nevyhráli ani jednou ze tří pokusů a sezóna pro ně skončila. Takže nejdůležitější číslo na závěr – Plzeň se umístila v sezóně 2017/2018 na 3. místě a převzala bronzové medaile!

HC Škoda Plzeň v play-off:

Konečné umístění: 3. místo
Čtvrtfinále: Plzeň – Olomouc 4:1
Semifinále: Plzeň – Brno 1:4
Skóre: 26:25
Nejproduktivnější hráč: Milan Gulaš – 9 bodů (7+2)
Nejlepší střelec: Milan Gulaš – 7 branek
Nejlepší nahrávač: Jaroslav Kracík – 6 asistencí
Nejproduktivnější obránce: Michal Moravčík – 7 bodů (3+4)
Nejtrestanější hráč: Tomáš Kubalík – 29 trestných minut
Nejlepší hráč v bodování +/-: Moravčík, Kadlec +5
Nejhorší hráč v bodování +/-: Gulaš, Čerešňák -6
Nejlepší hráč v Radegast indexu: Ryan Hollweg - 33 (29 hitů, 4 zblokované střely, +/-0)