Byla to pro mládež fantastická sezóna, hodnotí šéftrenér Petr Vojan

Plzeňská mládež má za sebou fantastický rok. Svými výsledky se indiáni stali nejúspěšnější mládežnickou organizací letošní sezony. Mimořádně úspěšnou sezónu hodnotí v našem rozhovoru šéftrenér mládeže Petr Vojan.

Máte za sebou veleúspěšnou sezónu, předčila všechna vaše očekávání?
Ano, určitě. Nikdo v klubu nečekal, že prožijeme tak úspěšnou sezonu. To, že jsme letos získali dva tituly v nejstarších mládežnických kategoriích, bronz v mladším dorostu a čtvrté místo osmáků je až neskutečné. Fantastická klubová sezona.

Ve své funkci šéftrenéra jste byl první sezónu, jak jste se s ní dokázal sžít?
Myslím, že si vše postupně sedalo, protože hned ze začátku bylo nutné udělat určité organizační, metodické i personální změny. To s sebou samozřejmě přineslo nějaké třecí plochy. Chtěl jsem po trenérech věci, které třeba dříve nebyly zvykem. Ze sportovního hlediska bylo zásadním krokem do budoucna vytvoření jednotné klubové metodiky tréninku pro žákovská družstva a sjednocení tréninkového a herního konceptu týmů SCM.

Co tím myslíte konkrétně?
V žácích razíme filozofii tří pilířů - bruslení, dovednosti a hra. To je pro toto věkové období dogma, základ, bez kterého se nejde prosadit do vyšších kategorií. Někdy mají trenéři žáků ambice dělat „dospělý“ hokej s malými dětmi. Nacvičují s nimi příliš složité herní situace, které hráči v daném věku prostě nemohou chápat. Natož ještě provést, protože mají problémy s bruslením, přihrávkou, nemají abstraktní myšlení atd. Chce to trpělivost a hlavně znalost toho, co, kdy, s kým a jak trénovat.

Budou změny pokračovat, nebo už je „hotovo“?
Se změnami pokračujeme i po právě skončené sezoně. Měli jsme jakýsi záběhový rok, kdy jsme chtěli vidět, jak vše bude vypadat, jak se ke změnám trenéři postaví. Snažíme se naší organizaci posouvat dál ve všech směrech. Jsem proto velmi rád, že se nám podařilo přivést velmi zkušeného mládežnického trenéra Jana Zlatohlávka. Ten bude vykonávat nejen funkci trenéra 8. třídy, ale i vedoucího trenéra všech žákovských mužstev. Je to profesionál každým coulem a pro náš trenérský tým velká posila. Cílem je totiž vytvoření trenérského týmu na vysoké odborné i lidské úrovni, který potáhne ve všech směrech za jeden provaz. Týmu, který se bude chtít vzdělávat, učit, sledovat moderní trendy a dělat hokej pro děti. Myslím, že s tím je v celé České republice poněkud problém…Junioři po letech nadějí vybojovali titul. Jak jste sledoval jejich počínání?
Titul juniorky byl, asi nejen pro mě, největším překvapením. To se před sezonou určitě nečekalo, ale postupem času bylo vidět, že patří ke špičce ligy. Play off zvládli perfektně, hráči a trenéři odvedli skvělou práci. V týmu byl velký ofenzivní potenciál.
Problém byl ovšem s nízkým počtem hráčů. Kádr byl velmi úzký, často tak trénovali jen ve dvou pětkách. V sezoně bylo navíc i dost zranění, někteří hráči jezdili do Klatov, poměrně dost hráčů se v průběhu sezony prosadilo do extraligového týmu dospělých. Pak docházelo k tomu, že jsme posouvali hráče do vyšší kategorie jen proto, aby doplnili počet, ne proto, že si to výkonnostně úplně zasloužili. Proto chceme v příští sezoně držet širší kádry.

Jak vidíte šance hráčů zlaté juniorky na uplatnění v profesionálním hokeji?
To je otázka, kterou řeší v dnešní době celý český hokej. Přechod mladých hráčů do kategorie dospělých je opravdu těžký a moc se nedaří. Velmi málo juniorů je totiž schopných se okamžitě a trvale prosadit do kategorie dospělých. Většinou to ještě nějaký ten čas trvá, hráči se pořád vyvíjí a musí na sobě neustále pracovat. Nesmí jim stačit pocit toho, že už trénují s áčkem. U nás v Plzni jich letos nakouklo do extraligy dospělých poměrně dost, za což jsme velmi rádi. To je náš cíl ve výchově mládeže. Hráči dostanou šanci v přípravě, a co dál? To bude záležet jen na nich.

Titul získal také starší dorost, ten však byl na rozdíl od juniorky větším favoritem, souhlasíte?
Ano, od začátku sezony bylo vidět, že mají letos opravdu silný a vyrovnaný tým. Základ totiž tvořil velmi silný ročník 99. Bohužel od zisku druhého místa na republice 8. tříd v sezoně 2012/2013 se jim z různých důvodů již nikdy nepovedlo potenciál znovu prodat a úspěch zopakovat, až letos. Navíc do týmu postoupil ročník 2000, který loni dominoval extralize mladšího dorostu. Čekalo se, že budou hrát nahoře.

Co podle vás rozhodovalo o úspěchu staršího dorostu? Jak se na týmu projevila změna trenéra?
Těch faktorů bylo samozřejmě víc, ale v týmu byla opravdu vysoká hráčská kvalita. Výborně chytali brankáři, zejména v play off. A změna trenéra? To byste se musel zeptat hráčů, ale vyžádala si to situace u A týmu, nebylo to z jiných důvodů. Všichni trenéři tam odvedli kus práce.Vy jste dokázal s mladším dorostem získat bronz, co chybělo ke zlatému hattricku?
S troškou nadsázky chybělo vyndat Spartu ze soutěže…Hlavně v první polovině sezony byla naprosto dominantní, nikoho k sobě nepustila. Musím uznat, že letos měli opravdu velmi silný tým. Na druhou stranu jsme je v průběhu sezony výkonnostně stáhli a v druhé polovině soutěže jsme jim už byli naprosto vyrovnaným soupeřem. To se potvrdilo i na mistrovství republiky. A co chybělo? Bohužel nám na turnaji chyběl nejproduktivnější hráč celé soutěže, Radek Mužík, který se zranil v play off s Budějovicemi. V druhém zápase na turnaji se k tomu ještě zranil obránce první pětky Šiller. I tak jsme ale měli kvalitu na to, abychom alespoň druhé místo udělali.

Pojďme se podívat i na sportovní třídy, jak s jejich výsledky jste spokojen?
Důležitý v tomto věku je hlavně rozvoj hráčů. U žáků proto nejsou výsledky to nejdůležitější, i když pro výhru se hokej samozřejmě hraje. Cílem je naučit hráče perfektně bruslit, vybavit je dovednostmi a rozvíjet herní myšlení. Dobré výsledky pak přijdou automaticky. Výsledky zápasů v těchto kategoriích totiž zkreslují opravdovou kvalitu práce trenéra, protože výsledek často „udělá“ jeden, třeba fyzicky, odskočený hráč. Takže hodnotit budu spíše rozvoj hráčů. V letošní sezoně udělali obrovský pokrok hlavně mladší kategorie, třeťáci, čtvrťáci, páťáci a šesťáci. Z toho mám velkou radost. Trenéři se tam poctivě věnovali všem pilířům tréninku a na progresu hráčů to bylo velmi znát.Jak to vypadá s výchovou těch nejmenších hokejistů. Je zájem o to hrát hokej?
Myslím, že k tomu, abychom v budoucnu vychovávali větší množství špičkových hráčů, potřebujeme jednoznačně širší základnu. Tím my, ale myslím celý český hokej, ne jen náš klub. Z kvantity se přirozeným výběrem udělá kvalita. Problematika náborů a počty sportujících dětí jsou další otázkou…Tam vidím velký problém. V tréninku, podmínkách a přístupu jsme poslední dobou udělali skok dopředu, ale vždy to ve finále bude o množství hráčů.

Vzbudil úspěch mládeže zájem mladých hokejistů hrát v Plzni?
Ano, jednoznačně. Mám spousty telefonátů od rodičů, kteří mají zájem s dětmi přestoupit do Plzně. Oproti minulé sezoně je to zhruba o polovinu víc. Navíc volají i trenéři, kteří by chtěli v našem klubu trénovat. O to stát se součástí nejúspěšnější mládežnické organizace letošní sezony, je prostě zájem. Velmi nás to těší a zároveň je to odměna za poctivou práci všech lidí v klubu.

Plzeň bude mít od nové sezóny statut Akademie ČSLH, co to pro klub znamená?
Celkové zlepšení tréninkových podmínek pro rozvoj hráčů v klubu. Na české poměry budeme schopni nabídnout opravdu vysoký standard. Výstroj, brusle, hokejky, stravování, ubytování, kvalitní regeneraci, fyzioterapii a mnoho dalšího. Na druhou stranu budeme po hráčích vyžadovat plnění si školních povinností a zvýšením konkurenčního prostředí bude zajištěn opravdu velký tlak na místo v Akademii. Jsem rád, že se to po dlouhé době podařilo dotáhnout do úspěšného konce a chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří se na tom podíleli.


Související články

Úspěšná plzeňská mládež - 4.díl – stříbrní osmáci

Stříbrní osmáci

Úspěšná plzeňská mládež - 3.díl – stříbrní mladší dorostenci

Stříbrní mladší dorostenci

Úspěšná plzeňská mládež načala přípravu

Mládež začala přípravu

Úspěšná plzeňská mládež - 2.díl - bronzoví starší dorostenci

Bronzoví starší dorostenci

Aktuálně na webu

Rozpis Ligy mistrů

Rozpis Ligy mistrů: Škodovka začne doma s Luganem

Biotronik Praha

Biotronik zůstává partnerem HC Škoda Plzeň i pro další sezónu

TRÉNUJ JAKO INDIÁN

Projekt Trénuj jako indián pokračuje!

Partneři HC Škoda Plzeň

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
ŠKODA JS a.s. InterCora, spol. s r. o. BIOTRONIK Imperial SBS IVA, s.r.o Interobal k.s.
WSM Střída ASTRO KOVO PLZEŇ, s.r.o.
Vyhraj Rapida