Bronzová sezóna mladšího dorostu! Trenér Vojan: Mužstvo bylo velmi pracovité a poctivé

Plzeň - Mladí šikulové dokázali povedenou sezónu zakončit ziskem bronzových medaili. Jaká to ale byla cesta?

Indiáni na úvod základní části skončili druzí za Spartou a před Letňany a Litvínovem, Chomutovem a Kladnem. Kvalifikovali se tak do nadstavby, navíc do skupiny A, kterou završili opět druzí za Spartou a před Českými Budějovicemi. V play-off nejdříve ve dvou utkání Západočeši vyřadili vítěze skupiny C Rytíře a poté stejným způsobem i Motor.

V základní části nejvíce řádil vítěz bodování celé ligy Radek Mužík, který v pětatřiceti zápasech posbíral neuvěřitelných osmadevadesát bodů (38+60). Čtvrtý byl Martin Lang 84 (54+30). Ten zase ze všech hráčů nejvíce řádil ve vyřazovacích bojích – 4 zápasy – 13 bodů (9+4). Činil se i Filip Přikryl, kterému na devět bodů stačily duely dva. Neztratil se ani gólman Lukáš Pilc, v play-off A skončil co do procentuální úspěšnosti zákroků třetí.

Na finálovém turnaji Západočeši nemohli pro zranění využít služeb právě Radka Mužíka, neproduktivnějším hráčem se stal v plzeňském dresu Martin Lang, jenž se se čtyřmi góly a třemi asistencemi vměstnal do TOP 5 v obležení čtyř hráčů Sparty. Filip Přikryl byl sedmý (1+4). Gólman Lukáš Pilc skončil třetí.

Mladé pušky odehrály v základní části I play-off celkem 45 duelů, za tři body vyhrály ve třiceti případech, za dva další dva, jednou padly za bod a jedenáctkrát nebodovaly.

Čtvrtfinálové dvojice pro play-off A:

Motor  vs. Letňany  2:0 (5:3, 9:4)   
Plzeň  vs. Kladno   2:0 (2:0, 5:4) 
Sparta  vs. Liberec  2:0 (3:1, 5:3)
Litvínov vs. Mountfield 1:2 (4:7, 2:0, 1:2pp)    

Čtvrtfinálové dvojice pro play-off B:

Jihlava  vs. Vsetín 2:0 (5:1, 11:1)   
Zlín   vs. Brno  1:2 (3:4, 4:3pp, 3:4sn)
Třinec  vs. Havířov 1:2 (2:3, 5:1, 1:2sn) 
Vítkovice vs. Žďár nad Sázavou 2:1 (1:3, 6:4, 3:1)     


Semifinálové dvojice pro play-off A:

Sparta vs. Mountfield 2:0 (5:1, 6:4)   
Plzeň  vs. Motor   2:0 (8:3, 4:2)  

Semifinálové dvojice pro play-off B:

Jihlava  vs. Brno  1:2 (2:1, 4:5sn, 1:3)
Vítkovice vs. Havířov 2:0 (2:1sn, 5:2)   

Tabulka po základní části skupiny A:Tabulka po základní části skupiny B:Tabulka po základní části skupiny D:

Jízdní řád finálového turnaje:

Pátek  24.3.2017 Sparta  vs. Kometa  10:2
Pátek  24.3.2017 Plzeň   vs. Vítkovice 1:3    
		
Sobota 25.3.2017 Sparta  vs. Plzeň   5:3	
Sobota 25.3.2017 Kometa  vs. Vítkovice 1:3

Neděle 26.3.2017 Plzeň   vs. Kometa  4:3    
Neděle 26.3.2017 Vítkovice vs. Sparta  1:7


Pořadí finálového turnaje:

1. HC Sparta Praha   9 bodů
2. HC Vítkovice Ridera 6 bodů
3. HC Plzeň 1929    3 body
4. HC Kometa Brno    0 bodů
Podrobnosti o sezóně ZDE!Rozhovor s hlavním trenérem Petrem Vojanem

Pane trenére, celou základní část jste spolu se Spartou dominovali. V čem byly oba týmy výše než ostatní?
Myslím, že jsme měli nejvyrovnanější kádry a nejvíc rozdílových hráčů. Sparta měla oproti nám celé tři pětky druhoročáků, to je v mladším dorostu opravdu znát. Celá naše západní skupina byla velmi ofenzivní, útoky jasně převyšovaly obrany a zejména brankáře. Tam v naší skupině nebyla taková kvalita. Ve skupinách střed a východ to bylo přesně naopak. Skupina střed byla potom ze všech nejvyrovnanější, ale asi tam chyběl ten top tým. Východ byl hodně defenzivní.

Jak náročné jsou pak série play-off, kdy se hraje proti soupeřům, kteří nemají co ztratit?
Já si hlavně myslím, že série na dva vítězné zápasy tak úplně neodpovídají opravdové kvalitě týmů. V sériích na tři/čtyři vítězné duely se již nestane, že postoupí horší tým. Tam je to spravedlivější. To jsme si ověřili před rokem, kdy jsme vypadli hned v prvním kole. Letos to už vyšlo, ale prokousat se na závěrečný turnaj je v tomto systému soutěže opravdu velmi těžké.

Před finálovým turnajem jste říkal, že očekáváte hlavně velikou kvalitu. Potvrdilo se?
Jak se to vezme. Sparta byla výborná, oba moravské soupeře přehrála rozdílem třídy. Náš vzájemný zápas byl fantastickou mládežnickou podívanou. Krásný, vyrovnaný duel, mohlo se to otočit na obě strany. Dost mě zklamaly Vítkovice, troufnu si říct, že herně byly na turnaji jasně nejhorší. Jejich hra byla založena pouze na top brankáři. My jsme je přehrávali celý zápas, bohužel jsme se nedokázali střelecky prosadit přes jejich výtečného gólmana. Ale i to je prostě hokej. Je ve finále jen o brankách... Kometa měla s Vítkovicemi stejný scénář jako my.

Všechna vaše vystoupení zde byla vyrovnaná, co nakonec ale vše rozhodovalo?
Všeobecně právě asi ti brankáři a vyrovnanost kádru Sparty. Z naší strany určitě také fakt, že se nám v play-off těsně před turnajem zranil nejproduktivnější hráč celé soutěže, Radek Mužík. Ten nám nejen v koncovce, ale i v kabině opravdu moc chyběl. Ve druhém zápase se k tomu ještě zranil obránce první pětky Šiller. Ale mužstvo se semklo a na turnaji vylezli z ulity jiní hráči.

Dá se od úvodního tréninku po zisk medaile říct, že jste spokojen?
Pokud se budeme bavit o medailích a výsledcích, tak samozřejmě ano. Pokud se budeme bavit o rozvoji hráčů, tak už ne tak jednoznačně.

Říkal jste, že u přechodu z kategorie žáků do dorostu je nejdůležitější osobní vývoj hráčů, jak s tím jste spokojený?
To je právě ono. Málokdo z hráčů a rodičů si uvědomuje, jak těžký ten přechod mezi kategoriemi vlastně je. Hráči jsou z žákovského hokeje a špatné úrovně žákovské ligy zvyklí na věci, které prostě nemohou v dorostech obstát. Potom se jen půl roku všichni diví. Letos to období přivykání a aklimatizace bylo hodně, hodně dlouhé. Přístup, návyky, konkurence, fyzické rozdíly, mentální rozdíly - to jsou všechno věci, které vstupují do hry. Je třeba je vnímat a zařídit se podle nich.

Dají se jmenovat hráči nebo faktory, které byly stěžejní?
Ano. Mužstvo bylo velmi pracovité a poctivé. Na druhou stranu o něco méně učenlivé, neustále jsme totiž museli omílat ty samé věci znovu a znovu. Jakoby se z hlav nějakou záhadou pořád vypařovaly. Celou sezonu jsme se tak bavili o stejných věcech jako koncentrace, soustředění, ale i charakter a ego. Měli jsme v týmu rozdílové hráče, kteří ty góly prostě dát umí. Reprezentanti Přikryl, Mužík a Lang byli v celé lize opravdu dominantní. Měli jsme ale v týmu i hráče, kteří dřeli do úmoru, blokovali střely, bránili nejlepší hráče soupeře, doslova padali po "držce", aby naše hvězdy měly prostor. Na tyto hráče se často zapomíná, všichni vidí jen góly a přihrávky a to je špatně. Nemůžete si mužstvo poskládat jen z lídrů kanadského bodování. I to bylo důležité, hráče naučit, že každý má v týmu svou roli. Na konci si právě hráči jako Kolář, Staněk, Kovářík a další získali od ostatních velký respekt. Staněk navíc svým gólem rozhodl medailový zápas. Dal v sezoně celkem dva góly...

Dlouhodobě trénujete s Janem Snopkem. Jak spolupráce funguje a již víte, jak a jestli bude pokračovat příští rok?
S Honzou jsme už celkem sehraná dvojice, víme, co od sebe máme čekat, co požadujeme od hráčů, kabiny, organizace. Já vím, že se na něj mohu spolehnout ve všech směrech. Vím, že bude před týmem vždy vystupovat stejně jako já. Máme sice rozdělené úkoly a role, ale i s tím si často hrajeme. Dlouhé hodiny se bavíme o hokeji, probíráme hráče, tréninky a cvičení. Každý trenér potřebuje oponenturu, často jsme se i neshodli, ale nakonec našli řešení. Asi jsme hokejově, ale i lidsky stejní blázni, což je důležité. Ano, naše spolupráce bude fungovat dále i příští rok.

Jaké jsou nyní vaše a týmové kroky pro nejbližší dny a týdny?
Ta práce jde samozřejmě dál. Už máme posunuté ročníky, takže trénujeme s týmem na příští ročník. Brzy nás čeká první zápasová akce, turnaj v Liberci. Pak ještě budeme trénovat cca čtrnáct dní. Mezitím, v sobotu 8. 4., budeme pořádat try out, kam chceme pozvat cca 60 hráčů, aby se porvali o místo. Řešíme také posily na příští rok a jsem rád, že se nám podařilo přivést top hráče. Je to zase od znova jako každý rok, ale to je na tom zároveň to krásné.

Plzeňská mládež je napříč všemi kategoriemi velice úspěšná. Kde vidíte hlavní důvod?
Věřím v tvrdou práci. Takže určitě tvrdá práce, ale zároveň tam k tomu musí být i určitý souběh okolností. Nám se to letos všechno sešlo.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů!

FOTO: Karel Švec - ČSLH

Související články

Úspěšná plzeňská mládež - 4.díl – stříbrní osmáci

Stříbrní osmáci

Úspěšná plzeňská mládež - 3.díl – stříbrní mladší dorostenci

Stříbrní mladší dorostenci

Úspěšná plzeňská mládež načala přípravu

Mládež začala přípravu

Úspěšná plzeňská mládež - 2.díl - bronzoví starší dorostenci

Bronzoví starší dorostenci

Aktuálně na webu

Rozpis Ligy mistrů

Rozpis Ligy mistrů: Škodovka začne doma s Luganem

Biotronik Praha

Biotronik zůstává partnerem HC Škoda Plzeň i pro další sezónu

TRÉNUJ JAKO INDIÁN

Projekt Trénuj jako indián pokračuje!

Partneři HC Škoda Plzeň

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
ŠKODA JS a.s. InterCora, spol. s r. o. BIOTRONIK Imperial SBS IVA, s.r.o Interobal k.s.
WSM Střída ASTRO KOVO PLZEŇ, s.r.o.
Vyhraj Rapida